Grand Prix architektů má své vítěze

  • 1
Vítězem soutěže Obce architektů Grand Prix se stal Stanislav Picek. Porota ocenila jeho řešení Křivoklátského letohrádku. Za celoživotní dílo byl vyznamenán architekt Ivan Ruller. V Kategorii výtvarné dílo v architektuře byl oceněn autor sochy Franze Kafky Jaroslav Róna.

Vítěz Stanislav Picek působí v Ateliéru Satra.

V kategorii interiér si cenu odnesli autoři vnitřních prostor pražského Club restaurantu Stromovka.

Nejlepší rekonstrukci podle poroty udělali autoři obnovy a dostavby rodného domu Gustava Mahlera.

V žánru krajinářské architektury a zahradní tvorby si ocenění odnesli autoři rekonstrukce Denisových sadů a Studánky.

Sochař Jaroslav Róna zvítězil v rámci výtvarných děl v architektuře, cenu dostal za sochu Franze Kafky.

V kategoriích architektonický design a drobná grafická architektura a urbanismus ceny nebyly uděleny.

Náhledy děl budou vystaveny
Fotografie a reprezentativní panely soutěžních děl budou vystaveny v respiriu mezaninu pražského Veletržního paláce od 20. května do 27. června.

Do soutěže bylo tento rok přihlášeno sto osmnáct projektů v sedmi kategoriích.

Například do kategorie novostavba přišlo čtyřiačtyřicet prací, pětadvacet návrhů se týkalo interiérů, pět krajinářské architektury a zahradní tvorby, deset architektonického designu a drobné architektury.

Ve všech kategoriích se udělují ceny a čestná uznání. Hlavní cenu Grand Prix získává vítězná práce celé přehlídky. Již tradičně se předává také cena českému architektovi za významné celoživotní dílo.

Jde o komplexní náhled na architekturu
"V soutěži jde o komplexní pohled na architekturu, kdy je zastoupena celá její šíře od staveb až po řešení krajiny," říká místopředseda umělecké agentury Foibos Oldřich Janota, který se na uvedení výstavy Obce architektů ve Veletržním paláci podílí.

"Kromě soutěžních děl z letošního roku budou pro porovnání vystaveny práce výherců Grand Prix z deseti předchozích let," doplňuje Marcela Hančilová z tiskového oddělení Veletržního paláce v Praze. Na výstavu láká i velmi nízké vstupné - čtyřicet korun plné a dvacet korun snížené.

Výstava se neomezí jen na Prahu. Od července do února příštího roku ji zhlédnou zájemci například v Brně, Ostravě, Prostějově či Bratislavě a jedná se také o její prezentaci v Německu, Itálii a ve Švýcarsku.