Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Grand designérem roku se stalo Studio Najbrt

  0:16aktualizováno  0:16
Elegantní silikonovou cihličku v barvě mléčného skla dostalo v rámci udílení cen Czech Grand Design v pražském Stavovském divadle osm českých výtvarníků, grafiků, fotografů či firem věnujících se designu.

Grand Czech Design - Aleš Najbrt - výroční ceny Akademie designu ČR, Stavovské divadlo Praha (9. února 2008) | foto: ČTK

Držitelem titulu Grand designér roku se stalo Studio Najbrt; tuto cenu akademie udílí takovému vítězi jedné z kategorií, který získal úplně nejvíc hlasů.

Studio zvítězilo v kategorii Grafické designér roku a právě jemu náleží právo vytvořit podobu ceny pro příští ročník.

Podobu letošní ceny navrhl loňský držitel hlavní ceny architekt, designér a pedagog Jiří Pelcl. Cihlu zvolil jako symbol jednoduchosti, stálosti a vzniku - takový by podle něj měl být i dnes oceňovaný dobrý design.

Kromě vítězů v sedmi kategoriích Akademie designu ČR vyhlásila i toho, kdo po loňském Stanislavu Lachmanovi vstupuje do designérské "síně slávy" - je jím sklářský výtvarník René Roubíček.

Titul Designér roku 2007 dostal Maxim Velčovský se značkou Qubus design, který byl nominován za "originální a objevné instalace Křehký a Cappellini, za umělecké vedení a spoluvzkříšení UP závodů", za kolekci váz Catastrophe či za nápaditý interiér obchodu Kebab v Praze. Značka Qubus design se loni stala prodejcem roku.

Oděvním designérem roku 2007 je Denisa Nová se svojí značkou DNB, která byla nominovaná za kolekci podzim/zima 2007/08, za kolekci pro Canon a její způsob prezentace v podobě performance. Nová byla nominovaná i loni.

Titul Grafický designér roku 2007 dostalo Studio Najbrt reprezentované Zuzanou Lednickou a Alešem Najbrtem, kteří byli nominovaní za styl a design značky Mojemoje, za monografii studia Život Štěstí Překvapení, za grafickou podobu knihy Czech Design 01 a za nový orientační systém Českých drah.

Fotografem roku 2007 se dnes stala Anna Mrázek Kovačič za sérii fotografií a módních story pro časopis Dolce Vita; za snímky pro tento časopis, který je mediálním partnerem akce, byla nominovaná i loni.

Ze tří firem nominovaných na titul Obchod roku vybrala akademie obchod Konsepti za "velkorysý a originální" způsob prezentace značky Cappellini a instalaci Design Race v rámci Desigbloku 07.

Výrobcem roku se stala firma UP závody za znovuobnovení kdysi úspěšné české značky a snahu o obnovení její tradice v podobě reedic a nové kolekce od českých designérů.

Titul Objev roku 2007, jenž je jedinou honorovanou cenou, a 50 tisíc korun dostala Anna Hanzalová za sérii chirurgických nástrojů pro firmu Beznoska, která byla její diplomovou práci na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Nejvíce nominací letos bylo v kategoriích Objev roku (22) a Designér roku (20), ostatní měly podobně mezi 16 až 19 nominacemi. Nejméně početná byla stejně jako loni kategorie Fotograf roku, do níž letos akademici navrhli 12 jmen.

Večer, kterým provázel herec a hudebník Roman Zach, bude ze záznamu vysílat Česká televize v sobotu 16. února. Scénografii pro program vytvořilo stejně jako loni studio Olgoj Chorchoj.

Ceny laureátům předávaly modelka Daniela Peštová, zpěvačka Hana Hegerová, ředitel Karlovarského festivalu Jiří Bartoška či baletka Adéla Pollertová.

Stejně jako v dalších oborech mají výroční ceny za nejlepší design pravidelně upozorňovat veřejnost odbornou i laickou na mimořádné osobnosti a činy v daném oboru.

Ceny Czech Grand Design pořádá agentura Profil Media, která již několik let připravuje v Praze přehlídku Designblok; prezentace laureátů ceny na Designbloku jsou často zmiňované mezi nominacemi. O laureátech cen rozhoduje akademie, která má přes 50 členů z řad kurátorů, teoretiků či novinářů z oboru.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Najdete na iDNES.cz