Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Grand designérem roku se stalo Studio Najbrt

  0:16aktualizováno  0:16
Elegantní silikonovou cihličku v barvě mléčného skla dostalo v rámci udílení cen Czech Grand Design v pražském Stavovském divadle osm českých výtvarníků, grafiků, fotografů či firem věnujících se designu.

Grand Czech Design - Aleš Najbrt - výroční ceny Akademie designu ČR, Stavovské divadlo Praha (9. února 2008) | foto: ČTK

Držitelem titulu Grand designér roku se stalo Studio Najbrt; tuto cenu akademie udílí takovému vítězi jedné z kategorií, který získal úplně nejvíc hlasů.

Studio zvítězilo v kategorii Grafické designér roku a právě jemu náleží právo vytvořit podobu ceny pro příští ročník.

Podobu letošní ceny navrhl loňský držitel hlavní ceny architekt, designér a pedagog Jiří Pelcl. Cihlu zvolil jako symbol jednoduchosti, stálosti a vzniku - takový by podle něj měl být i dnes oceňovaný dobrý design.

Kromě vítězů v sedmi kategoriích Akademie designu ČR vyhlásila i toho, kdo po loňském Stanislavu Lachmanovi vstupuje do designérské "síně slávy" - je jím sklářský výtvarník René Roubíček.

Titul Designér roku 2007 dostal Maxim Velčovský se značkou Qubus design, který byl nominován za "originální a objevné instalace Křehký a Cappellini, za umělecké vedení a spoluvzkříšení UP závodů", za kolekci váz Catastrophe či za nápaditý interiér obchodu Kebab v Praze. Značka Qubus design se loni stala prodejcem roku.

Oděvním designérem roku 2007 je Denisa Nová se svojí značkou DNB, která byla nominovaná za kolekci podzim/zima 2007/08, za kolekci pro Canon a její způsob prezentace v podobě performance. Nová byla nominovaná i loni.

Titul Grafický designér roku 2007 dostalo Studio Najbrt reprezentované Zuzanou Lednickou a Alešem Najbrtem, kteří byli nominovaní za styl a design značky Mojemoje, za monografii studia Život Štěstí Překvapení, za grafickou podobu knihy Czech Design 01 a za nový orientační systém Českých drah.

Fotografem roku 2007 se dnes stala Anna Mrázek Kovačič za sérii fotografií a módních story pro časopis Dolce Vita; za snímky pro tento časopis, který je mediálním partnerem akce, byla nominovaná i loni.

Ze tří firem nominovaných na titul Obchod roku vybrala akademie obchod Konsepti za "velkorysý a originální" způsob prezentace značky Cappellini a instalaci Design Race v rámci Desigbloku 07.

Výrobcem roku se stala firma UP závody za znovuobnovení kdysi úspěšné české značky a snahu o obnovení její tradice v podobě reedic a nové kolekce od českých designérů.

Titul Objev roku 2007, jenž je jedinou honorovanou cenou, a 50 tisíc korun dostala Anna Hanzalová za sérii chirurgických nástrojů pro firmu Beznoska, která byla její diplomovou práci na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Nejvíce nominací letos bylo v kategoriích Objev roku (22) a Designér roku (20), ostatní měly podobně mezi 16 až 19 nominacemi. Nejméně početná byla stejně jako loni kategorie Fotograf roku, do níž letos akademici navrhli 12 jmen.

Večer, kterým provázel herec a hudebník Roman Zach, bude ze záznamu vysílat Česká televize v sobotu 16. února. Scénografii pro program vytvořilo stejně jako loni studio Olgoj Chorchoj.

Ceny laureátům předávaly modelka Daniela Peštová, zpěvačka Hana Hegerová, ředitel Karlovarského festivalu Jiří Bartoška či baletka Adéla Pollertová.

Stejně jako v dalších oborech mají výroční ceny za nejlepší design pravidelně upozorňovat veřejnost odbornou i laickou na mimořádné osobnosti a činy v daném oboru.

Ceny Czech Grand Design pořádá agentura Profil Media, která již několik let připravuje v Praze přehlídku Designblok; prezentace laureátů ceny na Designbloku jsou často zmiňované mezi nominacemi. O laureátech cen rozhoduje akademie, která má přes 50 členů z řad kurátorů, teoretiků či novinářů z oboru.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Najdete na iDNES.cz