Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Grahamova vzácně upřímná a všezahrnující hudba

aktualizováno 
- Peter Graham (vlastním jménem Jaroslav Šťastný) je na nahrávce Der Erste představen jako inspirovaný a vyzrálý tvůrce s širokým stylovým záběrem. Titul obsahuje osm skladeb pro různá komorní obsazení, přičemž autor má hudební materiál, s nímž pracuje, bezpečně "v rukou" - vždy dohlédá až jakoby "za něj". Nikde nevzniká protivný dojem, že skladatel je ve vleku onoho materiálu a neví si s ním rady, což se jinak u soudobé hudby, již její tvůrci vedou po nevyšlapaných cestách, stává častěji, než se dá z hlediště unést.

Do hudby Petera Grahama je zakalkulována - ovšem spíše podvědomě, protože si jen těžko lze představit, že by s něčím takovým šel autor do tvorby vědomě - specifická otevřenost. Názorně je to patrné v "cageovsky" posvěceném dramaturgickém tahu skladby pro sólovou flétnu Poslední večer básníka Si-Kchanga, která zní simultánně s o dvacet let mladší Secretou pro subtilně traktované bicí.
S výjimkou Posledního večera pocházejí všechny skladby z devadesátých let. Každá nese dedikaci, která jde pod povrch účelu, vždy je jakoby dalším rozměrem díla. Autor všechna věnování zveřejnil včetně osobních pohnutek - v dnešní době handlování se vším, čemu je možno nalepit etiketu, se zdá takto projevená upřímnost v jednotě srdce, mysli a řemesla snad jediným způsobem, jímž lze zacházet s uměním v jeho prospěch.
Na nahrávku je zařazena kafkovská komorní kantáta Der Erste (s Janou Lewitovou ve vokálním partu), za niž autor získal ocenění v soutěži Musica Iudaica, krátký, nicméně napětím a jistou fabulační obsesí poutavý Fragment II pro violoncello a klavír, dvoudílný Sextet s typickými "grahamovskými" plochami homeopatické hudby, pod jejíž zdánlivou nicotností a nesoudržností se - při ochotě naslouchat bez obvyklých návyků předjímání - vyjevuje jemný alternativní svět, v němž nevládne chaos či anarchie, nýbrž křehká harmonie. Pozoruhodným dílem je i Tichá hudba pro tři klarinety, která časem připomíná elektroniku a má mysteriózní atmosféru. Skutečnou elektroniku začlenil Graham do skladby Nebe i země pominou..., využil ji však naopak k překročení hranic člověčenství.
Čistou, srdce beroucí hudbou je introvertní Ave verum corpus (vokální part zpívá jednohlase ženské pěvecké kvarteto), zatímco MOENS je proporčním konglomerátem hudebního myšlení místa a doby, v nichž Graham žije. Kdybych chtěla někomu hudbou představit náš současný vezdejší svět, udělala bych to právě Grahamovým MOENS - je tam vše od aleatoriky po rock, stmeleno dynamikou formy a napínavé od začátku do konce.

Peter Graham: Der Erste
Hraje Ensemble Mondschein

CD, 68 minut

Vydala 2HP Production

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Podzim slibuje albový návrat Lucie, zazní Gershwin i ABBA v podání Cher

Zpěvačka Cher ve filmovém muzikálu Mamma Mia! Here We Go Again

Léto bývá v tomto ohledu vždy poněkud chudší, zato hned zkraje září přijde úplná smršť nových hudebních nahrávek – od...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Najdete na iDNES.cz