Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Grace Kellyová: kněžna von Hollywood, idol, kamarádka, feministka

  18:10aktualizováno  18:10
Život jako pohádka. Grace Kellyová zosobnila sny holčiček o kráse a slávě, stala se hvězdou stříbrného plátna i zámeckou paní. Není divu, že Hollywood, který ji stvořil, znovu a znovu zkouší hereččin příběh prodat. I dvaatřicet let po její tragické smrti.

Herečka Grace Kellyová | foto: DoctorMacro.com

K americkému snu chybí jediné: napsat, že příští filmová hvězda a monacká kněžna vzešla z nuzných poměrů. Ale to by nebyla pravda. A sama Grace Kellyová prohlašovala: "Pohádky vyprávějí smyšlené příběhy. Já žiju, existuju. Až se můj příběh bude jednou vyprávět jako osud skutečné ženy, lidé nakonec objeví, jaká jsem opravdu byla."

Což o to, její příběh vyprávějí stále; už roku 1982, těsně před smrtí Kellyové, o ní vznikl film natočený s jejím souhlasem i její účastí. Hrála ji Cheryl Laddová, typově velmi podobná, a také fakta se držela známé pouti za slávou.

Monacký kníže Rainier III. a Grace Kellyová (Filadelfie, 5. ledna 1956)

Monacký kníže Rainier III. a Grace Kelly (Philadelphia, 5. ledna 1956)

Dcera trojnásobného olympijského vítěze ve veslování a šéfky katedry tělocviku na univerzitě v Pensylvánii se věnovala skautingu a stejně jako její sestry i modelingu, který ji živil, když se pokoušela hrát divadlo. Před kamerou začínala v seriálech, filmový zlom přišel s vedlejší rolí oscarového westernu V pravé poledne.

Pak uzavřela se studiem Metro Goldwyn Mayer smlouvu na sedm let na 850 dolarů týdně a odjela točit Mogambo, v němž roli podle slavného výroku vzala ze tří důvodů: "Byli to  John Ford, Clark Gable a placený výlet v Africe."

Po trojici děl Alfreda Hitchcocka si zahrála s Bingem Crosbym v hudebním dramatu Venkovské děvče – a dostala Oscara. Kellyová měla štěstí, její roli původně nabídli Jennifer Jonesové, která otěhotněla.

Rok poté, roku 1955, stála na samém vrcholu hollywoodské pyramidy. S Jamesem Stewartem vedli takzvaný Quigleyův žebříček, jenž sestavují americká kina z hereckých jmen přinášejících nejvyšší tržby.

Kellyová tehdy přerušila sérii výher Marilyn Monroe a možná by ji sesadila z trůnu zas – jenže na festivalu v Cannes potkala monackého knížete Rainiera III. Půl roku posílal dopisy a dary, načež přijel a požádal ji o ruku.

Návrhář Oleg Cassini a herečka Grace Kellyová (New York, 20. dubna 1955)

Návrhář Oleg Cassini a herečka Grace Kellyová (New York, 20. dubna 1955)

Přijala v den premiéry svého filmu Swan, kde mimochodem hrála princeznu. Tím se rozloučila jak se svým snoubencem, jímž byl módní návrhář Oleg Cassini, tak s kariérou.

Nicméně i svatba v monacké katedrále měla hollywoodský ráz, počínaje družičkou – herečkou Ritou Gamovou – a konče výpravou, již obstarala filmová specialistka Helen Roseová. Z obřadu se točil dokument a mezi šesti sty hosty byli David Niven, Gloria Swansonová či Ava Gardnerová.

"Provdala jsem se za muže, ne za jeho titul, zamilovala jsem se bez ohledu na to, co reprezentuje," prohlašovala už coby Grace, kněžna monacká. Ale také nepopírala, že jí změna přišla vhod. "Vlastně Hollywood nenávidím, mám tam spoustu známých, ale jen hrstku přátel," říkala.

A s nadsázkou přidala ještě jeden důvod, proč se loučí: "Když jsem přišla do Hollywoodu, líčili mě v osm ráno. Teď už začínají v půl osmé a starší kolegyně nastupují ve čtyři ráno. Kdybych zůstala, s každou vráskou bych musela vstávat dřív a dřív."

Grace Kelly

Grace Kellyová

Vrásek se takřka nedočkala. Rainierovi dala tři děti: při porodu první dcery teklo v celém Monaku šampaňské zdarma, druhorozený Albert dnes zemi vládne a nejmladší dcera byla s matkou ve voze osudného 13. září 1982, kdy Grace v zatáčkách havarovala.

Její zranění se nedala léčit, den poté kníže požádal, ať ji odpojí od přístrojů. Zemřela ve 52 letech.

Vdovec už se neoženil, na památku své ženy zřídil zahradu jejích oblíbených růží. A hereččin kolega James Stewart na jejím pohřbu pronesl: "Miloval jsem Grace – ne princeznu, herečku, kamarádku, ale protože to byla nejmilejší dáma, jakou jsem znal. Přinášela do životů měkké, hřejivé světlo; každé setkání byl malý svátek."

Kdyby Grace Kellyová žila, možná by mu připomněla: "Ale já jsem taky feministka. Věřím, že žena dokáže cokoli, pro co se rozhodne."Témata: Hollywood

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Opravdu dost dobrý díl Star Wars. Až na těch pět konců

Daisy Ridley ve Star Wars: Poslední z Jediů

Konečně dobrá zpráva ze světa Star Wars: osmá epizoda nazvaná Poslední z Jediů, která vejde do kin ve čtvrtek, je lepší...

Carrie Fisherová v posledním rozhovoru: Leia je vyčerpaná. A je to vidět

Carrie Fisherová v poslední roli. Záběr z filmu Star Wars: Poslední z Jediů

Před čtyřiceti lety se stala ikonou, když poprvé hrála princeznu Leiu v Hvězdných válkách. Naposled si roli zopakovala...Další obvinění Polanského. Policie šetří sexuální obtěžování z roku 1975

Režisér Roman Polanski

Americká policie se zabývá novým obviněním na adresu Romana Polanského. Slavný režisér polského původu podle trestního...

Nastává čas diváckých rekordů. Kdo je favoritem vánoční televize?

Jiří Bartoška jako Pán Bůh, Klára Issová coby Panna Marie a Viktor Vích jako...

Oba nejsledovanější pořady loňského roku se vysílaly na Štědrý večer. Premiérová pohádka Pravý rytíř našla 2,7 milionu...

Pompézní pohřeb v Paříži. Francouzi se rozloučili s Johnnym Hallydayem

Pohřeb rockera Johnnyho Hallydaye v Paříži (9. prosince 2017)

Stovky tisíc Francouzů se v Paříži přišly rozloučit s francouzským rockerem a hercem Johnnym Hallydayem. Umělec...Další z rubriky

Vzteklina, Dabing Street, Inspektor Max. Tři nové seriály pro jarní ČT

Kryštof Hádek hraje v minisérii Vzteklina virologa, jenž hledá zdroj nákazy.

Nejen tituly určené k „osmičkovým“ výročím uvede v příští sezoně Česká televize. Pro jarní vysílací schéma, které začne...

Barrandov už hostil Jolie, Craiga, Willise. Ale i Wericha v roli Göringa

Angelina Jolie ve filmu Wanted

Místo, kam Hitlerova filmařka přivezla romské vězně, kde se střídaly různé Johanky z Arku s různými Bídníky a kde řádil...

VIDEO: Hra začíná. Spielberg zve do světové virtuální reality Oasis

Trailer k filmu READY PLAYER ONE: HRA ZAČÍNÁ

Podle knihy Ernesta Clinea natočil Steven Spielberg svůj nejnovější snímek Ready Player One: Hra začíná. Ukazuje v něm...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz