Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gottwald, Fierlinger, Dienstbier, Klaus

aktualizováno 
- Ta skripta, vydaná Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, nazvaná Německá příjmení u Čechů a napsaná Josefem Benešem, jsou pozoruhodná z několika důvodů. Vycházejí patnáct let po autorově smrti, což je v případě vysokoškolských učebnic málo obvyklé. Před sebou ovšem máme zrevidovaný a upravený rukopis, rozšířený o sedm rejstříků, což je práce pečlivé Marie Novákové, skromně ustoupivší do pozadí.

Josef Beneš (1902-1984) patřil k našim nejlepším onomastikům, tedy odborníkům na vlastní jména, a z jeho důležitých prací je nutno jmenovat knihy O českých příjmeních (1962) a Naše příjmení (1983, vyšlo pod jménem Dobravy Moldanové, autorovy dcery).
Krátce před smrtí Beneš pronesl přednášku pro Kruh přátel českého jazyka, kde si postěžoval, že komunistická cenzura brání knižnímu vydání jeho životního díla o německých příjmeních Čechů.
Vzpomínám si, jak posluchači přijali tu zprávu s rozhořčením. Docent Beneš jen rezignovaně opakoval, že naše oficiální místa se bojí, aby odborného spisu nezneužil sudetoněmecký landsmanšaft.
"To je přece nesmysl," ozývaly se hlasy. "Já vím," řekl přednášející, "ale mluvte s našimi pány, když jsou to Tataři." Avšak přece jen ta dlouholetá, materiálově úžasně bohatá práce nebyla marná. Autor se její publikace bohužel nedožil, ale tím, že vyšla až nyní, stal se vlastně naším současníkem.
V čem je práce Německá příjmení u Čechů jedinečná? Zajisté v tom, že zevrubně, jako žádná jiná studie před ní ani po ní, inventarizuje jazykový materiál, jehož charakter je výstižně zachycen titulem publikace. Jde tu hlavně o etymologii, o výklad původu jednotlivých příjmení, ale i o jejich pečlivé roztřídění jak podle významu, tak podle hledisek jazykových. Úvodní kapitola je věnována pronikání Němců a nositelů německých příjmení do českého prostředí od středověku po současnost.
Velký blok je vyhrazen vzájemným vztahům českých a německých jmen, se samostatnou kapitolou například o překládání příjmení typu Novotný Neumann, Lipový - Lintner, Kříž - Krojcr atd. Ve zvláštním oddíle jsou objasněny hláskoslovné změny, výklad původu pak rozlišuje příjmení vzniklá z jmen osobních, místních a obecných. Tady Beneš třídil opravdu podrobně (kapitolka Příjmení z názvů jednotlivých druhů řemesel má devět podkapitolek). Pochopitelně sem pisatel snesl i příjemní z dalších slovních druhů - třeba u adjektiv se dočteme, že Kraus značí totéž co v češtině Kučera a Straub že je ježatý. Kde je to možné, je doložen rok nejstaršího písemného záznamu. Rejstříky tvořící samostatný svazek jsou nezbytnou součástí rozsáhlé studie, završují ji a představují jakousi zadní bránu, nakonec možná užívanou nejčastěji.
My, nositelé příjmení českých, kteří zde v míru žijeme s nositeli příjmení německých, bychom se měli poučit, kdy se tu tato příjmení objevila a co znamenají. Josef Beneš se snažil, abychom za jmény Dienstbier, Klaus, Pithart nebo Karfík, Šiktanc či Wernisch viděli víc než tváře lidí, jimž patří.

Josef Beneš: Německá příjmení u Čechů I, II. Rejstříky vypracovala Marie Nováková. Univerzita J. E. Purkyně, Ústí nad Labem 1998. 384 + 242 stran, náklad 600 výtisků, cena neuvedena.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz