Gospel Limited v pražském klubu Jazz Dock

Gospel Limited v pražském klubu Jazz Dock | foto: Pavel Kasík

Moderní gospel dospěl do Česka a boduje prvním albem plným hitů

  • 1
Pražský smíšený sbor Gospel Limited vydal po šestileté existenci první album No Other Choice. Jde o jeden z prvních pokusů v rámci žánru na české hudební scéně.
Gospel Limited (obal alba)

Gospel, duchovní písně Afroameričanů, se táhne zaoceánskou kulturou od začátku minulého století. Po celou jeho první polovinu byl považován za jakousi druhou stranu blues. Poměr obou žánrů přesně vystihuje okřídlená poučka: "V sobotu večer po práci si v hospodě u blues vyváděj, jak chceš, ale v neděli ráno koukej být včas v kostele a zpívej gospely."

Podněty gospelu a blues jako jeden z prvních sloučil Ray Charles a po něm další souloví zpěváci. Od 60. let se zároveň datuje existence takzvaného moderního gospelu. Ten do sebe zpětně přijímal postupy stále se vyvíjejícího soulu, ale také rocku, jazzu, funky a nakonec i hip hopu. Ve žhavém kotli americké černé hudby se všechny styly vzájemně obohacují.

Z druhé ruky

Gospel Limited v pražském klubu Rock Café

Česko je zcela jiný případ, všechny tyto styly přijímáme "z druhé ruky" a tak vyhraněná hudba, jako je gospel, nemá v převážně ateistické zemi prakticky žádnou tradici. Pokus Gospel Limited, sboru s instrumentální doprovodnou sekcí vedeného Václavem Třískou, je tedy sám o sobě pro naši scénu mimořádně obohacující.

Kapela si z velké části nahrávání debutu financovala sama, peníze na postprodukci desky a vydání si sehnala prostřednictvím webového projektu Hithit.cz, na kterém se na konkrétní hudební projekty skládají sami fanoušci. Gospel Limited a jeho žánr má tedy dostatečné posluchačské zázemí.

Album No Other Choice obsahuje devět převzatých písní právě z oblasti moderního gospelu, a to od těch nejsoučasnějších autorů, kteří drtí americké žánrové hitparády a jejichž nahrávky dostávají jednu zlatou desku za druhou. Někteří z autorů jsou vlastně za posledních deset patnáct let v podstatě hegemony gospelových kategorií Grammy.

Žádná černá křeč

V roce 2009 vystoupil Gospel Limited v šumperském Klášterním kostele v rámci festivalu Blues Alive

Sbor Gospel Limited převzal třeba průlomovou skladbu Shackles, se kterou se prosadilo sesterské duo Mary Mary, které získalo hned čtyři Grammy včetně té letošní. Písně Make His Praise Glorious a I Will Search napsal držitel stejného počtu Grammy Israel Houghton a autor songu More Than I Can Bear Kirk Franklin má na poličce ještě o dva gramofonky víc.

Gospel Limited se nesnaží za každou cenu znít "černě", přestože někteří zpěváci a zpěvačky mají od podstaty "černé" hlasy i výraz. Pravidel žánru se drží i hudební doprovod, který obstarává pětičlenná základní kapela (klávesy, kytara, baskytara, perkuse, bicí) a jako host čtyřčlenná dechová sekce, složená z prvotřídních představitelů mladé české jazzové scény.

Jako pozvánka na některé klubové či festivalové vystoupení Gospel Limited působí album No Other Choice více než lákavě.