Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gone Baby Gone představí Bena Afflecka jako režiséra

  17:07aktualizováno  17:07
Pro svůj režijní debut si herec a oscarový scénárista Ben Affleck vybral opravdu veliké sousto. Rozhodl se převést na plátno slavnou knihu Dennise Lehanea o pátrání po zmizelém čtyřletém děvčátku.

Z filmu Gone Baby Gone | foto: Falcon

„Bylo úžasné, jak složité a vyhraněné postavy a navíc překvapivý a věrohodný děj kniha nabízí,“ říká Affleck, který si Lehaneaov dílo přečetl na doporučení přátel. Ihned začal pomýšlet na adaptaci, ale dlouho si nebyl jist, zda by si na to vůbec mohl troufnout.

Sny se ale mají plnit a Affleckovi příběh prostě nedal spát. Takže se zvolna pustil se svým dlouholetým přítelem Aaronem Stockhardem, se kterým chodil v Bostonu na střední školu, do psaní.

Z filmu Gone Baby Gone„Mě ta kniha dost zaujala, stejně jako Bena, protože je to velmi bostonský příběh a my jsme v Bostonu oba vyrůstali. Otázky, které kniha klade, byly základem pro mnoho našich zajímavých rozhovorů. Skutečně jsme měli dojem, že by se o těch postavách měl natočit film,“ vzpomíná Stockhard.

Další herec za kamerou
Drsný příběh, který premiérově mohou shlédnout diváci letošního Febiofestu, se odehrává v bostonské čtvrti Dorchester. Tady se beze stopy ztratí čtyřletá Amanda McCreadyová. Policie není schopna nalézt žádné stopy, takže se Amandin zoufalý strýc s tetou obrátí na soukromé detektivy Patricka Kenzieho a Angie Genarrovou s prosbou, aby převzali vyšetřování.

Jenže s pátráním oba sice odhalují temné dorchesterské podsvětí, plné drogových dealerů, podvodníků a pedofilů, ovšem aniž by jakkoli pokročili. Proto se spojí s vytrvalým detektivem Remym Bressantem a s policejním kapitánem Jackem.

Trailer k filmu Gone Baby Gone

Na přepisu knihy autora slavné Tajemné řeky (byla zfilmována před pěti lety Clintem Eastwoodem) Affleck se Stockhardem pracovali několik let, a když byl scénář dokončen, měl Affleck o filmu už tak jasnou představu, že si začal pohrávat s myšlenkou na jeho režii.

„Vždycky jsem toužil po režii a měl jsem dojem, že tomuhle filmu skutečně rozumím. A přemýšlel jsem, jestli je někdo schopen vnímat to tak jako já. Takže mi došlo, že pokud chci, aby výsledný film vypadal tak, jak si ho představuji, měl bych ho nejspíš režírovat,“ podotýká držitel Oscara za scénář k filmu Dobrý Will Hunting.

Z filmu Gone Baby GoneProducent Alan Ladd s nápadem nadšeně souhlasil. „Myslím, že z herců jsou obvykle výborní režiséři. Stačí se podívat na Roberta Redforda, Warrena Beatyho, Mela Gibsona nebo Clinta Eastwooda,“ poznamenává.

A byť byl Affleck na režisérském štokrli nováčkem, nevedl si prý vůbec špatně. „Přišel s velice specifickou vizí a velice jasnou představou o tom, jak ji chce zpracovat. Naučil se to od všech těch skvělých režisérů, se kterými spolupracoval," míní producent Sean Bailey.
 
Bratr, jakého jste ještě neviděli
To se projevilo už při výběru herců, při němž se podařilo spojit bostonské neherce s jedněmi z nejobdivovanějších hvězd současnosti „Získal jsem své vysněné herce. Někteří z nich jsou nejlepšími v Americe, ale jsou mezi nimi i lidé, které diváci nikdy neviděli," libuje si Affleck.

Klíčové bylo obsazení hlavních rolí dvojice detektivů, Patricka Kenzieho a Angie Genarrové. S rolí Patricka se Affleck obrátil na svého bratra Caseyho, který už se objevil jako Robert Ford po boku Brada Pitta ve filmu Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem.

Ben také věděl, že je schopen bratra motivovat k výkonům tak, jako možná nikdo jiný. „Znám ho naprosto dokonale a vím, kdy dává do věci všechno a kdy má ještě rezervy,“ míní Ben. „A jednou z věcí, které mě na tomhle filmu lákají, je možnost ukázat lidem takového Caseyho, jakého ještě neviděli.“

Pro roli jeho milenky a společnice Angie pak Affleck vybral Michelle Monaghanovou, která podle něj splňovala parametry "obyčejné" ženy, která není akční hrdinkou, ale s nebezpečím má takové problémy, jako by je měl každý obyčejný člověk.

Z filmu Gone Baby GoneHvězdnou dvojici pak zastupují ostřílení Ed Harris a Morgan Freeman. Zvláště Harris neskrýval nadšení, když mu byla role Remyho nabídnuta. Je totiž velkým fanouškem Lehaneaových knih a svou postavu vlastně už znal.

Obsazení Jacka, Remyho šéfa, oscarovým Freemanem pak byla víceméně formalita. „Nedokázali jsme si pro tu roli nikoho jiného představit a Ben s Morganem spolupracovali na filmu Nejhorší obavy, takže mezi nimi existovala vazba jak osobní, tak profesionální,“ vysvětluje Bailey.

Více než palčivá čísla
Ač to zní neuvěřitelně, zápletka thrilleru Gone Baby Gone je zejména pro Američany více než palčivá. Dle statistik je totiž v USA denně pohřešováno více než dva tisíce dětí, jeden z osmi chlapců a jedna ze čtyř dívek jsou sexuálně zneužíváni a před třemi lety policie označila téměř sedmnáct tisíc případů jako „v ohrožení“, což znamenalo, že se předpokládá, že je zadržuje nebezpečný dospělý.

Lehce uklidňujícím dojmem pak působí fakt, že 99 procent pohřešovaných dětí se policii podaří nalézt. Přibližně deset tisíc případů ale zatím stále zůstává nevyřešených.


Gone Baby Gone
krimi/drama, 114 min, titulky, od 15 let, režie: Ben Affleck, scénář: Ben Affleck, Aaron Stockard, hrají: Casey Affleck, Michelle Monaghan, Morgan Freeman, Ed Harris, John Ashton
česká premiéra 3. dubna 2008
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz