Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gone Baby Gone představí Bena Afflecka jako režiséra

  17:07aktualizováno  17:07
Pro svůj režijní debut si herec a oscarový scénárista Ben Affleck vybral opravdu veliké sousto. Rozhodl se převést na plátno slavnou knihu Dennise Lehanea o pátrání po zmizelém čtyřletém děvčátku.

Z filmu Gone Baby Gone | foto: Falcon

„Bylo úžasné, jak složité a vyhraněné postavy a navíc překvapivý a věrohodný děj kniha nabízí,“ říká Affleck, který si Lehaneaov dílo přečetl na doporučení přátel. Ihned začal pomýšlet na adaptaci, ale dlouho si nebyl jist, zda by si na to vůbec mohl troufnout.

Sny se ale mají plnit a Affleckovi příběh prostě nedal spát. Takže se zvolna pustil se svým dlouholetým přítelem Aaronem Stockhardem, se kterým chodil v Bostonu na střední školu, do psaní.

Z filmu Gone Baby Gone„Mě ta kniha dost zaujala, stejně jako Bena, protože je to velmi bostonský příběh a my jsme v Bostonu oba vyrůstali. Otázky, které kniha klade, byly základem pro mnoho našich zajímavých rozhovorů. Skutečně jsme měli dojem, že by se o těch postavách měl natočit film,“ vzpomíná Stockhard.

Další herec za kamerou
Drsný příběh, který premiérově mohou shlédnout diváci letošního Febiofestu, se odehrává v bostonské čtvrti Dorchester. Tady se beze stopy ztratí čtyřletá Amanda McCreadyová. Policie není schopna nalézt žádné stopy, takže se Amandin zoufalý strýc s tetou obrátí na soukromé detektivy Patricka Kenzieho a Angie Genarrovou s prosbou, aby převzali vyšetřování.

Jenže s pátráním oba sice odhalují temné dorchesterské podsvětí, plné drogových dealerů, podvodníků a pedofilů, ovšem aniž by jakkoli pokročili. Proto se spojí s vytrvalým detektivem Remym Bressantem a s policejním kapitánem Jackem.

Trailer k filmu Gone Baby Gone

Na přepisu knihy autora slavné Tajemné řeky (byla zfilmována před pěti lety Clintem Eastwoodem) Affleck se Stockhardem pracovali několik let, a když byl scénář dokončen, měl Affleck o filmu už tak jasnou představu, že si začal pohrávat s myšlenkou na jeho režii.

„Vždycky jsem toužil po režii a měl jsem dojem, že tomuhle filmu skutečně rozumím. A přemýšlel jsem, jestli je někdo schopen vnímat to tak jako já. Takže mi došlo, že pokud chci, aby výsledný film vypadal tak, jak si ho představuji, měl bych ho nejspíš režírovat,“ podotýká držitel Oscara za scénář k filmu Dobrý Will Hunting.

Z filmu Gone Baby GoneProducent Alan Ladd s nápadem nadšeně souhlasil. „Myslím, že z herců jsou obvykle výborní režiséři. Stačí se podívat na Roberta Redforda, Warrena Beatyho, Mela Gibsona nebo Clinta Eastwooda,“ poznamenává.

A byť byl Affleck na režisérském štokrli nováčkem, nevedl si prý vůbec špatně. „Přišel s velice specifickou vizí a velice jasnou představou o tom, jak ji chce zpracovat. Naučil se to od všech těch skvělých režisérů, se kterými spolupracoval," míní producent Sean Bailey.
 
Bratr, jakého jste ještě neviděli
To se projevilo už při výběru herců, při němž se podařilo spojit bostonské neherce s jedněmi z nejobdivovanějších hvězd současnosti „Získal jsem své vysněné herce. Někteří z nich jsou nejlepšími v Americe, ale jsou mezi nimi i lidé, které diváci nikdy neviděli," libuje si Affleck.

Klíčové bylo obsazení hlavních rolí dvojice detektivů, Patricka Kenzieho a Angie Genarrové. S rolí Patricka se Affleck obrátil na svého bratra Caseyho, který už se objevil jako Robert Ford po boku Brada Pitta ve filmu Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem.

Ben také věděl, že je schopen bratra motivovat k výkonům tak, jako možná nikdo jiný. „Znám ho naprosto dokonale a vím, kdy dává do věci všechno a kdy má ještě rezervy,“ míní Ben. „A jednou z věcí, které mě na tomhle filmu lákají, je možnost ukázat lidem takového Caseyho, jakého ještě neviděli.“

Pro roli jeho milenky a společnice Angie pak Affleck vybral Michelle Monaghanovou, která podle něj splňovala parametry "obyčejné" ženy, která není akční hrdinkou, ale s nebezpečím má takové problémy, jako by je měl každý obyčejný člověk.

Z filmu Gone Baby GoneHvězdnou dvojici pak zastupují ostřílení Ed Harris a Morgan Freeman. Zvláště Harris neskrýval nadšení, když mu byla role Remyho nabídnuta. Je totiž velkým fanouškem Lehaneaových knih a svou postavu vlastně už znal.

Obsazení Jacka, Remyho šéfa, oscarovým Freemanem pak byla víceméně formalita. „Nedokázali jsme si pro tu roli nikoho jiného představit a Ben s Morganem spolupracovali na filmu Nejhorší obavy, takže mezi nimi existovala vazba jak osobní, tak profesionální,“ vysvětluje Bailey.

Více než palčivá čísla
Ač to zní neuvěřitelně, zápletka thrilleru Gone Baby Gone je zejména pro Američany více než palčivá. Dle statistik je totiž v USA denně pohřešováno více než dva tisíce dětí, jeden z osmi chlapců a jedna ze čtyř dívek jsou sexuálně zneužíváni a před třemi lety policie označila téměř sedmnáct tisíc případů jako „v ohrožení“, což znamenalo, že se předpokládá, že je zadržuje nebezpečný dospělý.

Lehce uklidňujícím dojmem pak působí fakt, že 99 procent pohřešovaných dětí se policii podaří nalézt. Přibližně deset tisíc případů ale zatím stále zůstává nevyřešených.


Gone Baby Gone
krimi/drama, 114 min, titulky, od 15 let, režie: Ben Affleck, scénář: Ben Affleck, Aaron Stockard, hrají: Casey Affleck, Michelle Monaghan, Morgan Freeman, Ed Harris, John Ashton
česká premiéra 3. dubna 2008
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Najdete na iDNES.cz