Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Goncourtovu cenu s odměnou deset eur získal spisovatel Rahimi

  15:17aktualizováno  15:17
Prestižní francouzskou Goncourtovu cenu získal v pondělí v Paříži spisovatel Atiq Rahimi za svoji nejnovější knihu nazvanou persky Syngue Sabour. Vypráví o osudu afgánské ženy, jejíž manžel byl v bojích paralyzován - odtud název, který je možné přeložit jako Kámen trpělivosti.

Spisovatel Atiq Rahimi (upristřed s brýlemi) si s literární Goncourtovou cenou odnáší odměnu deset eur. | foto: Profimedia.cz

Cena je spojena se symbolickou finanční odměnou deset eur (v přepočtu asi 250 korun), prestiž, kterou její držitelé díky ní získávají, je ale nevyčíslitelná.

Původem afgánský spisovatel Rahimi není jen autorem románů, z nich jen Země a popel vyšel díky nakladatelství Mladá fronta i česky, ale také filmovým režisérem. Zemi a popel v afgánsko-francouzské koprodukci sám natočil.

Ocenění je pojmenováno po bratrech spisovatelích z konce 19. století, Edmondu a Julesu Goncourtových. Akademie ho uděluje od roku 1903. K jeho nejznámějším držitelům patří Marcel Proust či Simone de Beauvoir. Před dvěma lety ji získal i Jonathan Littell za Laskavé bohyně.

Laskavé bohyně

Skandální román Jonathana Littella

Spisovatel Jonathan LittellO čem vypráví: Fiktivní paměti přesvědčeného nacisty, jež v obludných detailech vykreslují hrůzy druhé světové války.

Ukázka z knižní senzace: Muži chodili sem a tam a téměř bez přestávky stříleli jednu ránu za druhou. Stál jsem jako zkamenělý, nevěděl jsem, co mám dělat. Přišel ke mně Grafhorst a popadl mě za paži: "Obersturmführere!" Ukázal pistolí na těla. "Snažte se dorážet raněné.

Recenze knihy: Kniha, kterou dočtete s pauzami na zvracení
Ve frankofonních zemích se z románu Laskavé bohyně stal hit okamžitě po jeho vydání v roce 2006: během prvních týdnů se prodalo neuvěřitelných 280 tisíc výtisků. Zároveň mu však kritika i čtenářská obec nejednou vyčetly absenci jakéhokoli morálního nadhledu nad činy, které v knize popisuje.

Současně s "Goncourtem" je udělována další význačná francouzská literární cena, Renaudotova. Ta letos připadla guinejskému spisovateli Tiernovi Monénembovi za knihu Le roi de Kahel.

Renaudotova cena získala jméno po lékaři Théophrastu Renaudotovi (asi 1586-1683), jenž je pokládán za otce francouzské žurnalistiky. Tuto cenu založili v roce 1926 novináři čekající u Drouanta na vyhlášení Goncourtovy ceny, aby "opravili" výběr Goncourtovy akademie.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Najdete na iDNES.cz