Goethe-Institut pořádá seminář o internetu a literární tvorbě

P r a h a - Ve dnech, kdy tuzemští uživatelé internetu bojují o jeho další rozvoj, přichází shodou náhod pražský Goethe-Institut s mediálním sympoziem, které naznačuje zde zatím jen tušené možnosti této globální elektronické sítě.
Dvoudenní seminář, který dnes odpoledne začíná, se bude pod názvem Literatura v síti zabývat prolnutím internetu a literární tvorby. Diskutovat se bude nejen o převodu tištěných textů do elektronické podoby - což s sebou přináší nové modely jejich distribuce a prodeje -, ale také o dílech, která vznikají již přímo na internetu s využitím veškeré obsahové a formální pružnosti, kterou toto médium nabízí.
Sympozia se účastní přední ideoví průkopníci věku počítačové kultury - Němci Oswald Wiener a Joseph Weizenbaum. Dále lidé, již dali tomuto oboru základní nástroje: například otec hypertextu Američan Michael Joyce. A také autoři, kteří představí své aktuální internetové projekty - Rakušan Karlheinz Essl z vídeňské skupiny Libraries of the Mind, kde převedli do elektronické podoby Lexikon-Román Alexandra Okopenka, či Matthias Politycki z Hamburku, který se prosadil se svým internetovým titulem s názvem Ženský román.
Zdejší scénu budou na semináři, který je již sedmou akcí volné série mediálních sympozií pořádaných Goethe-Institutem (první bylo v roce 1991 věnováno Vilému Flusserovi), zastupovat filozof Antonín Kosík, provozovatel elektronických novin Ondřej Neff, internetový podnikatel a tvůrce Pavel Šuchmann a absolventka ateliéru Nových médií na pražské AVU Markéta Baňková