Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Go se ani na chvíli nezastaví

  14:46aktualizováno  14:46
- Černá komedie Go režiséra Douga Limana sice již v dnešní době nepůsobí nijak převratně a jistě ani nevyvolá nějaké přehnaně šokující reakce pobouřených slušných občanů, pro generaci čerstvých postteenagerů však přináší přesně to, co mají rádi a co také od podobných filmů očekávají. Vtipný, černý a zamotaný příběh, plný rychlých zvratů, rychlých drog, rychlé hudby a rychlých aut.

Ve filmu se odehrávají tři oddělené příběhy, které spolu určitým způsobem souvisejí a nakonec se také prolnou. Jejich pojítkem je několik postav, které se sice během jedné noci střetnou jen na chvilku, ale právě tento moment má pro ně opravdu zásadní význam, každý z nich se díky těmto pár minutám dostane do pěkného průšvihu.

Simon, Angličan žijící v Los Angeles, pracuje jako pokladník v supermarketu a občas se také živí prodejem instantní radosti v prášku. Na Vánoce se chystá vyrazit se svými kamarády do Las Vegas, uplatí tedy svou kolegyni a kamarádku Ronnu, aby za něj vzala jeho směnu a odjíždí.

Ronna potřebuje nutně sehnat do druhého dne tři sta dolarů, aby zaplatila nájem, a tak, když se u její pokladny objeví dva homosexuální herci, vyžadující Simonovo podpultové zboží, ani na chvíli nezaváhá. Její v zásadě jednoduchý plán, koupit dvacet extází od Simonova dodavatele a střelit je drogychtivému páru se ale v praxi značně zkomplikuje. Když konečně přemluví Todda, aby ji dvacet tablet prodal a veze je svým zákazníkům, zjišťuje, že jsou to s policií spolupracující informátoři. Unikne sice zatčení, ale chybí jí teď jak extáze, peníze, tak i kamarádka Claire, která coby zástava zůstala u Todda, dokud mu ona nedonese tři sta dolarů. Nakonec ji sice vysvobodí, ale jen za cenu vyhlášení války drogovému dealerovi.

V Las Vegas to neprobíhá nijak klidněji. Simon prohraje v kasinu všechny peníze a začne se tedy radši naplno věnovat dvojici obtloustlých družiček. Během bezuzdného sexu ale omylem zapálí hotelový pokoj a při útěku je ještě nucen ukradnout zbrusu nové ferrari a jako by toho ještě nebylo dost, postřelí ochranku ve striptbaru, která hoří touhou po spravedlivé odplatě.

Ani Adam a Zack, poslední skupinka hlavních hrdinů, to nemají zrovna lehké. Kvůli držení drog byli přinuceni spolupracovat s policií jako provokatéři a musí pomoci dopadnout svého dodavatele. Ano, jsou to ti, kteří žádali od Ronny dvacet pilulí, ale jednou nepovedenou policejní akcí jejich trampoty nekončí. S Ronny se setkají ještě jednou, za poněkud dramatičtějších okolností, při jejichž řešení se ještě pořádně zapotí.

Pro evropského diváka bude zřejmě největší překážkou při přistoupení na Limanovu hru až přílišný americký akcent celého příběhu. Za oceánem to zřejmě rekreační konzumenti zázračných pilulek mají opravdu těžší, jinak si nedokáži představit, aby dvacet extází představovalo množství zajímavé jak pro policejní důstojníky, tak i pro velkododavatele těchto látek. I obrovská rave party, na které se většina aktérů nakonec sejde, je jak vystřižená z propagačních materiálů cestovní kanceláře, orientující se na zámoří. Možná to tam za vodou ale opravdu tak chodí a recenzent se s tím jen nemůže smířit.

Jinak ale není v podstatě druhému filmu Douga Limana, co vytknout - Go je strhující a zároveň opravdu vtipný příběh, při kterém se snad nebudete ani chvíli nudit, k čemuž kromě scénáře přispěl i docela invenční přístup tvůrců, v první řadě kameramana a režiséra Limana. Představitelé hlavních rolí působí, až na výjimku dvou herců (což je nejspíše záměr), opravdu civilně a divák jim při troše vůle může opravdu všechno věřit. Konečný happyend tu, kupodivu, nijak nevadí a paradoxně zapadá do celé linie filmu.

Homosexuální herci Adam a Zack

Simon na začátku pěkného průšvihu

Claire a Ronna právě prodávají aspirin vydávaný za extázi

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz