Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Go se ani na chvíli nezastaví

  14:46aktualizováno  14:46
- Černá komedie Go režiséra Douga Limana sice již v dnešní době nepůsobí nijak převratně a jistě ani nevyvolá nějaké přehnaně šokující reakce pobouřených slušných občanů, pro generaci čerstvých postteenagerů však přináší přesně to, co mají rádi a co také od podobných filmů očekávají. Vtipný, černý a zamotaný příběh, plný rychlých zvratů, rychlých drog, rychlé hudby a rychlých aut.

Ve filmu se odehrávají tři oddělené příběhy, které spolu určitým způsobem souvisejí a nakonec se také prolnou. Jejich pojítkem je několik postav, které se sice během jedné noci střetnou jen na chvilku, ale právě tento moment má pro ně opravdu zásadní význam, každý z nich se díky těmto pár minutám dostane do pěkného průšvihu.

Simon, Angličan žijící v Los Angeles, pracuje jako pokladník v supermarketu a občas se také živí prodejem instantní radosti v prášku. Na Vánoce se chystá vyrazit se svými kamarády do Las Vegas, uplatí tedy svou kolegyni a kamarádku Ronnu, aby za něj vzala jeho směnu a odjíždí.

Ronna potřebuje nutně sehnat do druhého dne tři sta dolarů, aby zaplatila nájem, a tak, když se u její pokladny objeví dva homosexuální herci, vyžadující Simonovo podpultové zboží, ani na chvíli nezaváhá. Její v zásadě jednoduchý plán, koupit dvacet extází od Simonova dodavatele a střelit je drogychtivému páru se ale v praxi značně zkomplikuje. Když konečně přemluví Todda, aby ji dvacet tablet prodal a veze je svým zákazníkům, zjišťuje, že jsou to s policií spolupracující informátoři. Unikne sice zatčení, ale chybí jí teď jak extáze, peníze, tak i kamarádka Claire, která coby zástava zůstala u Todda, dokud mu ona nedonese tři sta dolarů. Nakonec ji sice vysvobodí, ale jen za cenu vyhlášení války drogovému dealerovi.

V Las Vegas to neprobíhá nijak klidněji. Simon prohraje v kasinu všechny peníze a začne se tedy radši naplno věnovat dvojici obtloustlých družiček. Během bezuzdného sexu ale omylem zapálí hotelový pokoj a při útěku je ještě nucen ukradnout zbrusu nové ferrari a jako by toho ještě nebylo dost, postřelí ochranku ve striptbaru, která hoří touhou po spravedlivé odplatě.

Ani Adam a Zack, poslední skupinka hlavních hrdinů, to nemají zrovna lehké. Kvůli držení drog byli přinuceni spolupracovat s policií jako provokatéři a musí pomoci dopadnout svého dodavatele. Ano, jsou to ti, kteří žádali od Ronny dvacet pilulí, ale jednou nepovedenou policejní akcí jejich trampoty nekončí. S Ronny se setkají ještě jednou, za poněkud dramatičtějších okolností, při jejichž řešení se ještě pořádně zapotí.

Pro evropského diváka bude zřejmě největší překážkou při přistoupení na Limanovu hru až přílišný americký akcent celého příběhu. Za oceánem to zřejmě rekreační konzumenti zázračných pilulek mají opravdu těžší, jinak si nedokáži představit, aby dvacet extází představovalo množství zajímavé jak pro policejní důstojníky, tak i pro velkododavatele těchto látek. I obrovská rave party, na které se většina aktérů nakonec sejde, je jak vystřižená z propagačních materiálů cestovní kanceláře, orientující se na zámoří. Možná to tam za vodou ale opravdu tak chodí a recenzent se s tím jen nemůže smířit.

Jinak ale není v podstatě druhému filmu Douga Limana, co vytknout - Go je strhující a zároveň opravdu vtipný příběh, při kterém se snad nebudete ani chvíli nudit, k čemuž kromě scénáře přispěl i docela invenční přístup tvůrců, v první řadě kameramana a režiséra Limana. Představitelé hlavních rolí působí, až na výjimku dvou herců (což je nejspíše záměr), opravdu civilně a divák jim při troše vůle může opravdu všechno věřit. Konečný happyend tu, kupodivu, nijak nevadí a paradoxně zapadá do celé linie filmu.

Homosexuální herci Adam a Zack

Simon na začátku pěkného průšvihu

Claire a Ronna právě prodávají aspirin vydávaný za extázi

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Najdete na iDNES.cz