Glum je obětí zlé moci prstenu

Jako by v něm žily dvě bytosti. Jedna bývala dobrým hobitem Sméagolem, druhá se povahou i zjevem jen málo podobá důstojné bytosti: je to tvor podlý, zákeřný a hlavně ovládaný zlou mocí prstenu, svého jediného "miláška".

Přes zlo, které v něm dříme, je Glum vlastně ubožák, jehož chováním chvílemi probleskuje bývalá nátura. Tak si to vykládá soucitný Frodo. Zato podle obezřetného Sama je Glum právě ztělesněním přízemního zla. Pravdu mají oba. Glum je snad nejméně jednoznačnou postavou ságy.

I ve filmu má ojedinělou pozici: vznikl spojením živého herce a digitálních technologií. Bylo totiž jasné, že Gluma nepůjde jen tak nakreslit v počítači jako jiné potvory. Nejprve tedy vznikla plastická maketa, která byla přenesena do počítače.

A pak byla úloha Gluma svěřena Andymu Serkisovi, jenž v přilnavém trikotu posetém čidly, která snímala každý pohyb a přenášela jej do počítače, strávil celé natáčení na čtyřech. Také Serkisovu mimiku zaznamenával počítač. Díky tomu Glum působí zcela přirozeně.

"Glum je jediné digitální stvoření v dějinách filmu, na kterém se tak podílel živý herec," tvrdí režisér Peter Jackson. Serkis, pohledný muž, dokonce míní, že se mu Glum podobá - prý ho na ulici poznávají díky modrým očím.

Ještě jeden rys vtiskl Serkis své postavě - syčivý hlas včetně charakteristickému zvuku polykání, který Sméagolovi vynesl jeho přezdívku. "Pro mě se v Glumově hlase ozývá hlavně bolest," říká Serkis.

Zrůdičku Gluma vytvořili herec i počítač