Colin Firth a Cameron Diazová ve filmu Gambit

Colin Firth a Cameron Diazová ve filmu Gambit | foto: Bontonfilm

FILMOVÝ GLOSÁŘ: Dvě dávky smíchu proti porci umění

  • 0
Britský odstup Colina Firtha v Gambitu marně dohání Cameron Diazová, animovaní Croodsovi si vychutnávají trojrozměrný pravěk, Renoir si hraje se světlem a barvami.

Fronty před kinem zjevně nevytvoří ani jedna ze tří novinek týdne, filmů vesměs slušných, vkusných, ale bez výjimečné ctižádosti.

Gambit

60 %

Režie: Michael Hoffman

Země: USA - komedie, 2012, 89 min.

Streamovací služby: Netflix, Amazon Prime (CZ zvuk)

Kinobox: 55 %

IMDb: 5.7

V očích oddaných fanoušků bratrů Coenových vyvolává zklamání, ovšem je třeba zdůraznit, že autoři tentokrát nerežírovali, pouze poskytli svůj scénář a ani ten není původní. Velmi volná variace na Gambit z roku 1966 zachovala jména milionáře i hrdiny, který ho chce napálit, tenkrát je hráli Herbert Lom a Michael Caine. Zůstala i půvabná volavka, jen z tanečnice se stala texaská královna rodea a místo vzácné sošky je ve hře obraz.

Z filmu Gambit

Zkrátka milá lupičská komedie, to je vše; jako by ji Coenovi za jeden večer u vína sepsali, pak odložili a prodali prvnímu zájemci. Její hlavní půvab tkví ve střetu britského jazyka, chování i humoru s americkým, přičemž gentleman v roli poskoka čili Colin Firth i výstřední boháč neboli Alan Rickman tu hájí barvy impéria zdatně. Hůř se vede Cameron Diazové, která živelnost kraje kovbojů pojímá špulením rtíků jako diblík, jímž dávno není. Popisnou zábavu v rukavičkách vynáší nad průměr elegance, s níž umí Firth ironizovat "nadčasová moudra vaší paní matky".

Croodsovi

65 %

Režie: Chris Sanders, Kirk De Micco

Země: USA - animovaná komedie, 2013, 90 min.

Animovaní hrdinové z pravěku se vyřádili víc. Jejich příbuzní Flintstoneovi žili v pravěké komunitě, Croodsovi jsou jeskynní samotáři, neboť přežili jako jediná rodinka široko daleko: díky bázlivosti. Až  pubertální rebelka potká chlapce, který už zná takové vymoženosti jako oheň, a společně postrkují lidstvo k pokroku v lehce výchovné lekci, jak překonávat strach z neznáma.

Z filmu Croodsovi

I když hodně času stráví honičkami, jsou Croodsovi opravdu zábavní, počínaje charakteristikami od babičky po batole a konče vtipnou sestavou vynálezů včetně prvních bot. Film obsahuje pasáže strašidelné i poetické, navíc slušně pracuje s 3D, třeba s přívalem prachu po zemětřesení. Příběh sám sice jen obměňuje pouť postaviček z Doby ledové, půjčuje si též obdobu Noemovy archy, nicméně představuje příjemnou směsici komedie s nevtíravým nadgeneračním tréninkem mozkových závitů.

Renoir

65 %

Režie: Gilles Bourdos

Země: Francie - drama, 2012, 111 min.

Azurové pobřeží v létě roku 1915. Právě tady ve svém venkovském sídle malíř Pierre-Auguste Renoir na sklonku života potkává díky své nové múze ještě jeden dotyk s krásou, jejž sdílí se svým synem Jeanem, příštím filmařem.

Z filmu Renoir

Životopisná kapitola se vzdálenými ozvuky války a smrti se drží měkkých barev či her světla z obrazů slavného impresionisty, které se někdy prolnou do reálné situace. Výtvarně, pocitově, náladově vytříbená pohlednice z dobového mikrosvěta se však příliš brzy stáčí k romantickému motivu, ačkoli sestava zvláštní domácnosti včetně harému pečovatelek či žárlivého výrostka je daleko zajímavější.

A hlavně malíř sám, s pokroucenými prsty bojující už o každý tah štětcem, mezi řečí poskytne svým následníkům několik moudrých pouček. Třeba jak od počáteční záliby ve složitosti dospět k prostotě.