Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSA: Hugo na papíře je stejně magický a fantaskní jako ten ve 3D

  8:22aktualizováno  8:22
Že je aktuální filmový hit Martina Scorseseho, který obdržel pět Oscarů, zfilmovaná knižní předloha, je celkem známo. Je ale také dobré vědět, že kniha Hugo a jeho velký objev, byť vypráví zčásti jinými prostředky, za snímkem nijak nezaostává.

Ilustrace z knihy Briana Selznicka Hugo a jeho velký objev | foto: Mladá fronta

Hugo a jeho velký objev (obálka)

Když si odmyslíme pár připsaných dějových detailů, je při přečtení knihy jasné, že Martin Scorsese, samozřejmě s nadsázkou řečeno, neměl příliš mnoho práce. Literárně-výtvarné dílo Američana Briana Selznicka totiž ze všeho nejvíce připomíná "režijní knihu", tedy vlastně scénář, do kterého si režiséři zakreslují podobu jednotlivých obrazů.

Selznickova kniha vyšla v originále v roce 2007 a o rok později získala Caldecottovu medaili, označovanou z nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu. Ještě téhož roku ji stihlo pod názvem Velký objev Huga Cabreta vydat v českém překladu nakladatelství Fragment (recenzi tohoto vydání najdete zde). V souvislosti s příchodem Huga do českých kin vydalo nakladatelství Mladá fronta nový překlad s "filmovou" obálkou i upraveným názvem.

Fotogalerie

Jedná se o unikátní literárně-výtvarný počin kdesi na pomezí románu a komiksu beze slov. Zhruba třetina děje je vyprávěna běžným beletristickým stylem, dvě třetiny knihy tvoří tužkou kreslené dvoustrany, které však psaný příběh neilustrují, nýbrž dále vyprávějí. A to právě metodou filmových záběrů od velkých celků až po ty nejmenší detaily.

Stejně jako Selznick dokázal vymyslet krásný poetický a vlastně velmi dojemný příběh, a vepsat jej do slov, dokázal i s obrovským citem jeho části nakreslit tak, že čtenáři v těchto "filmových" pasážích slova nejen nechybějí, ale dokonce by byla na závadu. V tom ohledu se ostatně poučil i Martin Scorsese, který věru svůj velký opus mluvením nepřehltil.

Ilustrace z knihy Briana Selznicka Hugo a jeho velký objev

Ze souvztažnosti Selznickovy knihy a Scorseseho filmu je třeba si vzít jedno podstatné: i když obě zpracování příběhu jsou v první řadě poctou filmu a jeho historii, není vlastně vůbec podstatné, jakým jazykem je sdělení předáváno. Zda "starosvětským" literárním vyprávěním a poctivou kresbou, nebo filmem, natočeným za využití nejmodernějších technologií.

V obou případech jde jen o prostředky, kterými autor potažmo režisér předestírají svůj cit pro magii krásných snů a dávají čtenáři či divákovi možnost nechat se vést vlastní fantazií. Dokud budou taková díla stále schopna vzbudit stejný zájem jako Selznickův a Scorseseho Hugo, s povrchností a konzumností lidstva to snad nebude tak zlé.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Najdete na iDNES.cz