David Novotný (vlevo) o Slánském: "Chladný analytik, stranická dvojka hned po...

David Novotný (vlevo) o Slánském: "Chladný analytik, stranická dvojka hned po Gottwaldovi. Anekdotám se nesměje." | foto: MF DNES

GLOSA: Zabíjení soudruha skončilo, obrana soudruha se rýsuje

  • 46
Poprava Milady Horákové v úvodu, poprava Rudolfa Slánského nakonec, obě silné svou pozorovatelsky věcnou odtažitostí. A prostor mezi nimi ve nedělním Zabíjení soudruha vyplnil stupňovaný, chorobný, bezmocný, ochromující strach, protože závěrečný díl první série cyklu České století patřil politickým procesům 50. let.

Strach se vždy vyznačuje vděčným dramatickým účinkem, zvláště když paranoidní situaci rozvíjejí tak osobití herci jako David Novotný coby Slánský a Jiří Vyorálek v roli Gottwalda. Hlavně díky strachu mezi slovy stvořili jednu z dosud nejpůsobivějších epizod cyklu, ač divácky ubíjející styl "mluvících hlav" zažil i tady hluchá místa.

Ani Zabíjení soudruha nejspíše nezlomí křivku sledovanosti, která se během celého cyklu pohybovala kolem pěti až šesti set tisíc diváků, mohlo by však aspoň internetové přestřelky nasměrovat k podstatnějším věcem než k otázce, nakolik mohutné tělesné půvaby seriálové Marty Gottwaldové odpovídají historické skutečnosti.

Jeden směr debat se přímo nabízí: po Českém století přijdou Neznámé dějiny Spojených států, které od 30. listopadu uvede dokumentární kanál Spektrum. A v nich režisér Oliver Stone, velký obdivovatel Fidela Castra, vykládá moderní dějiny od druhé světové války po éru Baracka Obamy způsobem přinejmenším svérázným (více zde).

Po americké premiéře v diskusích zaznělo, že "Spojené státy tu vypadají jako říše zla a všichni ostatní jako svatí". Takže po Zabíjení soudruha se rýsuje obrana soudruhů, ovšem z pohledu oscarového filmaře. Dějepis stokrát jinak.