Anděl 2009 - Aneta Langerová

Anděl 2009 - Aneta Langerová | foto: Radek Cihla, MAFRA

GLOSA: Ceny Anděl mají smysl, ale nezvládnou to bez kompromisu

  • 12
Současný pořadatel hudebních cen Anděl Lešek Wronka o ceremoniálu, který se chystá na 16. dubna, mluví jako o „nejdůležitějším večeru tuzemské hudby“. Přestože odborných hudebních cen se v návaznosti na průšvihy a přešlapy, kterými ceremoniál Andělů v minulosti procházel, objevilo od Apolla po Vinylu hned několik, žádná z nich stále nedává oceněným i nominovaným takový prostor, aby byli vidět.

Andělé se v posledních letech stali zvláštním, předem nevyzpytatelným průsečíkem srozumitelné kvality, ve kterém, jak ukazují hlavní kategorie, mají místo zavedená jména i tváře z nezávislé scény, jež letos reprezentují formace jako Vypsaná fixa (nominovaná na skupinu roku), Monikino Kino (nominovaná na objev roku) nebo Zrní (nominovaní na objev a skupinu roku).

Pokud si však svůj punc chtějí zachovat, musí si jako každý rok vydobýt pozornost televizních diváků. Na rozdíl od Slavíků přitom nemají v ruce trumfy v podobě věčně vítězícího Karla Gotta či Lucie Bílé i dalších tváří, které lidi u obrazovek zaručeně udrží, protože ztělesňují střední proud.

Hlavním favoritem letošních Andělů se díky čtyřem nominacím stala Aneta Langerová, která na desce Na Radosti nenabízí přímočaré hity, ale působivou hru s náladami. V minulosti se na obrazovce objevil se svým sólovým projektem třeba producent Boris Carloff nebo letos znovu třikrát nominovaní Zrní, tedy hudebníci, pro které televizní prostředí není samozřejmostí a jejichž hudba umí tradičního diváka spíš znejistit než nadchnout na první dobrou.

Zřejmě i proto se letos pořadatelé (nebo televize) rozhodli Anděly přesunout na ČT2 a režii svěřit Zdeňkovi Suchému, který je známý svérázným přístupem a do nablýskané show umí přimíchat neotřelý přístup i nadhled. Na pozici moderátora se vrátí Leoš Mareš, kterému naopak televizní publikum dobře rozumí. A žánroví Andělé, kteří se předávají 7. dubna v pražském Paláci Akropolis, konečně získali důstojné místo v televizním programu v předvečer udílení hlavních kategorií na ČT Art. 

I tak však bude hlavní ceremoniál beze všech pochybností jistým kompromisem. Dá se předpokládat, že velké emoce mezi kritiky Andělů vyvolá třeba živá premiéra písně Hope Will Never Die, s níž vysílá Česká televize do Eurosongu Martu Jandovou a Václava Noida Bártu.

A jako každý rok se objeví otázky, zda má pořádání hudebních cen ještě v dnešní době smysl. Nejlepší odpovědí by bylo si bez předsudků a poctivě poslechnout všechny desky a písně, které se v nominacích všech šestnácti kategorií napříč žánry objevily. Skvělé hudby u nás totiž stále vzniká až překvapivě hodně. A Andělé jsou hlavně jedním z dobrých způsobů, jak na ni upozornit.