Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSA: Místo filmu za 240 milionů jen díky, sliby a tombola o trička

  15:52aktualizováno  15:52
Část diváků filmu o filmu za 240 milionů korun, jenž stále nevznikl, jej točila. Mimo ně si padesátikorunovou vstupenku na premiéru dokumentu Nekonečný příběh Posledního z Aporveru koupilo podle vedoucího kina asi patnáct lidí. Dočkali se hezkých obrázků, tomboly o trička a doznání, že k dokončení nejdražšího českého díla chybí 480 tisíc eur.

Poslední z Aporveru 2 | foto: Poslední z Aporveru

Pravda je, že taková premiéra se zažije málokdy. „Já jsem kvůli dluhům přišel o byt, druhý producent Jiří Košťál o auto, ale v nouzi poznáš přítele,“ děkoval režisér nedokončeného filmu Tomáš Krejčí. Jmenovitě svým právníkům a bulharské kolegyni Aně Prodanové, která zavolala - Vím, že tvůj film je v háji, natočím o tom dokument.

Jaký je? Vstřícný, jak jinak. Naslouchá jen tvůrcům a jejich přátelům, neptá se České televize či Farbyky, které se s filmem rozloučily, když jim po deseti letech došla trpělivost, ani fondu kinematografie, jenž celý případ vleklé výroby bez viditelného výsledku postoupil k šetření policii.

Fotogalerie

Vypráví o velkém snu party nadšenců, o touze dokázat, že i u nás může vzniknout výpravná fantasy, dokonce bez počítačových triků, v duchu Karla Zemana s pomocí tří tisíc ručně kreslených obrazů. A ty obrázky působí opravdu velmi podmanivě, takřka světově; podobně jako hudba, kterou nahrála Markéta Irglová se skupinou Zrní.

Bohužel z filmu Poslední z Aporveru nabídne dokument jen pár záběrů, jinak obsahuje běžné prvky propagačních filmů o filmu: kdo koho hraje, co zažívají při akčních scénách před zeleným pozadím a proč klíčové místo na planetě Aporver, již zachrání před zkázou mladá čistá láska, má jméno Ecidil čili Lidice pozpátku.

Až ke konci dokument zaznamená, že došly peníze, sto lidí se octlo bez výplat, výroba dva roky stojí, ale dál všichni věří v novou šanci. Konec, titulky - a v nich jako partneři figurují i firmy, jež od Posledního z Aporveru odstoupily. Vědí vůbec, že se octly v dokumentu? „Zvali jsme je,“ tvrdí Krejčí.

Tečku za kuriózní premiérou dělá tombola; výhru představují reklamní trička a soundtrack, který se nesmí šířit: „Slibte to!“ Nabízí se jediná otázka: kolik peněz a času tedy tvůrci ještě potřebují, aby Poslední z Aporveru mohl konečně do kin?

„Zbývá už jen spojit hrané části s kreslenými a s muzikou. Když opustíme 3D, ve 2D na to potřebujeme minimálně půl roku a 480 tisíc eur, tedy asi třináct milionů korun,“ počítá Krejčí. Polovinu prý už má slíbenou. A zbytek? Ve hvězdách.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz