Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Glóby smrdí, když za Česko hlasuje Američan

  9:03aktualizováno  9:03
Zlaté glóby. Nebýt letošní stávky scenáristů, viděli bychom nablýskaný ceremoniál, hvězdné úsměvy, zlatá ocenění. Jenže podhoubí Glóbů už delší dobu tak zdravé není. Co v něm zahnívá?

Zlaté glóby - nejlepší herec (drama): Daniel Day-Lewis - Los Angeles (13. ledna 2008) | foto: Reuters

Sharon Waxmanová z deníku Los Angeles Times nazvala Glóby zasmrádlým hollywoodským podvodem. A to v souvislosti s tím, kdo o cenách rozhoduje.

"Nejméně polovina těchto žurnalistů píše nebo fotografuje pro obskurní plátky nebo on-line servery. Mnozí z nich mají reputaci spíše fanoušků ohromených hvězdami než seriózních reportérů, natož filmových kritiků," napsala novinářka.

Filmoví fanoušci mohou být opravdu překvapeni tím, že o cenách rozhoduje miniaturní počet lidí (tento rok jich je 82 oproti 6 000 členů Akademie, kteří volí Oscary). A co potom, když se na některé "novináře", kteří jako zástupci zemí ceny udělují, podíváme zblízka.

Třeba Českou a Slovenskou republiku zastupuje Američan z Utahu Max B. Miller. Příležitostný fotograf, který tu a tam prodává fotky herců agentuře. Díky tomu je podle stanov novinářem, jenž zastupuje (i když neoficiálně) bývalé Československo, a nikdo jiný z těchto států nesmí být bez jeho souhlasu do výběrové komise přijat. Tak to funguje i u dalších zemí.

Bangladéšský rodák Munawar Hosain reprezentuje Německo a předtím také chvíli Slovensko, Izraelec Yoram Kahana Litvu a "Čechoslovák" Miller si nedávno přibral Anglii. Asi proto hlasuje Angličanka Jean E. Cummingsová za Japonce…

Nikdo z korespondentů deníků jako Le Monde nebo The Guardian se proto na seznam Hollywoodské asociace zahraničních novinářů (HFPA), která Zlaté glóby pořádá, nedostane, zatímco stávajícím členům stačí publikovat třeba jenom čtyři články za rok.

Stát se jedním z nich je skoro nemožné. Kvalifikovaní novináři zastupující hlavní média jsou nežádoucí, protože by mohli ohrozit status dosavadních členů a svým tvůrčím úsilím by z nich udělali nezaměstnané.

"Vypadá to, jakoby císař neměl šaty," říká Vikram Jayanti, režisér a moderátor filmového dokumentu Zlaté globy: malé hollywoodské špinavé tajemství. V pět let starém snímku je v něm řada rozhovorů s odborníky ze zábavního průmyslu, kteří popíchují, že členové HFPA jsou jen příštipkáři a loutkami v rukou studií.

Bývala prezidentka Zlatých glóbů Mirjana Van Blaricom před dvanácti roky z HFPA odešla. Co víc, v Los Angeles založila novou organizaci zahraničních novinářů pracujících v zábavním průmyslu IPA (International Press Academy), která uděluje Zlaté satelity. Na dotaz, proč opustila HFPA, jen suše odpovídá: "Bolševické manýry jsem znala z Jugoslávie. A stejně jako tam jsem se jim nemínila podřizovat ani tady."

Přestože je podle statistik v Hollywoodu každoročně více než 500 slavnostních večerů, kromě Oscarů jsou Zlaté glóby jedinou akcí vysílanou celonárodní televizní stanicí NBC. Loni je sledovalo 20 milionů Američanů, z nichž většina věří, že tato cena je důležitá, prestižní a něco znamená.

"Jenže tomu tak není," tvrdí Waxmanová a pokračuje: "Proč se o Glóbech nedebatuje? Protože slouží zájmům každého. Studia totiž mají zadarmo reklamu k filmům, hvězdy se zviditelní a NBC získá miliony." Podle průzkumu TNS Media Inteligence to bylo jen loni 27 milionů dolarů za reklamu spjatou se Zlatými glóby.

Možná je letošní hvězdná odluka příležitostí, aby se asociace, jež se k situaci odmítá vyjádřit, problému konečně zbavila. "Buďto vyleštěte Zlaté glóby, nebo zrušte jejich vysílání. Třpytivý výroční ceremoniál, který obvykle na televizních obrazovkách sledují miliony lidí, je podvod na divácích. Letošní rozhodnutí ho zrušit je velikou příležitostí Glóby očistit," napsala Sharon Waxmanová.

Čeká tedy Zlaté glóby nejen roční přestávka, ale i celková generálka?

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Najdete na iDNES.cz