Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Globalizace stokrát jinak

  12:38aktualizováno  12:38
Komponované sobotní večery na ČT 2 trpí megalomanií: mají jen vznešená, velká, zásadní témata. Kde jsou časy, kdy tu příslušný blok věnovali tak přízemním maličkostem jako pivu nebo Rychlým šípům. Nyní rozpřahují náruč stále šířeji: od česko-německé kultury přešli k Francii a nejnověji rovnou ke globalizaci. Tráví-li už divák víkend s takovým pojmem, který mu vtloukají do hlavy denně, uvítal by asi nápaditější odlehčení než šamanské křepčení stylizovaného mimozemšťana u ohně či úvahy, jak vzniká led.
Do průvodních mezivstupů se totiž nabalila veškerá klišé, jež si lze pod globalizací představit: vesmír, zvířátka versus auta, deštné pralesy, internet, vědecké prognózy, mýty a mysteria. Přitom oba stěžejní kusy, jež shluk moudrých slov obaloval, autorský film režiséra Martina Ryšavého Bílá Indiánka a dokument čtyř autorů Zpráva o stavu světa, nebyly bez zajímavosti. Přesně pocitový, byť herecky až "cimrmansky" bezvýrazový příběh dojemné dívky, jež s batohem, králíkem a počatým dítětem putuje v rámci módní hry na indiánské rituály z jednoho "vigvamu" do druhého, měl sice blíž k experimentům FAMU a možná líp než v globalizační skládačce by se vyjímal ve studentském cyklu Prology, kde návrat k životnímu stylu i spiritualitě Indiánů nedávno dostal hlavní prostor. Ale jako samostatná dramatická alternativa - proč ne.

Zpráva o stavu světa věnovaná událostem kolem loňského zasedání finanční elity světa v Praze zprvu hrozila, že jen zopakuje promluvy a výjevy stokrát semleté ve zprávách. Nicméně postupně se ukázalo, v čem má dokument výhodu oproti věcné informaci: smí si vybrat detail, jednu tvář, jeden okamžik. A tak zářijové dny dostaly trochu jiný nádech: se zajícem běžícím přes Strahov, s mladíkem hrajícím na saxofon, s housenkou na objektivu kamery a duhou nad nuselskou bitkou, s dámou běsnící nad rozbitými okny i s těmi méně šťastnými okamžiky, jako byl prostřih zakrvácené policejní čepice na dalajlamu hlásajícího nenásilí či oslava práce reportérů ČT. Mimoděk se dal dokument vnímat i jako jedna velká přehlídka spasitelů, mučedníků, bojovníků a kazatelů připravených vyjádřit se kdykoli k čemukoli - což je vlastně symptom ČT 2 jako celku.

Globalizovaly, ač potichu, i ostatní stanice. Kaiserově a Lábusově milé Zeměkouli kralovala "reportáž" zpod lůžka britské královny, jež prý ohrozila náš vstup do Evropské unie. Nočník pod postelí zůstal jen rekvizitou - v konkurenčních pořadech by si určitě zahrál doslova! I pár Šimek-Bubílková se při svém přestupu na Novu v Politickém harašení vydal se Šimkovou školáckou slovenštinou alespoň za hranice řeky Moravy. Nicméně na půdorysu jejich pořadu známého z ČT se nezměnilo zhola nic: aktéři dál předvádějí mámu a tátu, parlament poměřují kadibudkou a jejich nejčastějším terčem je opoziční smlouva. Stojí-li na ní veškerá satira, pak "oposmlouvu" zrušme alespoň bavičům natruc!

Peříčko šlo v globalizaci nejdále: řešilo, kterak "to" dělají tmavý Afričan a česká blondýna. Protože moderátorka - kromě rozměrů - dosud na jinou otázku nepřišla, pak případné inovace Peříčka mohou mít vskutku jen globalizační ráz: jednou si to tu vyzkoušejí každý s každým přes satelit.
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

Najdete na iDNES.cz