Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gilliamův Strach a Hnus v Las Vegas vyhlášen jako Best of LFŠ

  16:13aktualizováno  16:13
- Závěrem minulého týdne byla ukončena letošní, celkově již pětadvacátá, Letní filmová škola v Uherském Hradišti. Pravidelné setkání filmařů, filmových studentů a fanoušků opět proběhlo v přátelském, neformálním duchu, celkově uvolněná atmosféra se však ani v nejmenším nepodepsala na organizaci akce. Pořadatelé se letos, vědomi si určitých nedostatků hlavně z minulého ročníku, na vše perfektně připravili.

Letní filmová škola probíhá vždy v čistě studijním duchu, přestože se na závěr vyhlašuje pět nejlepších uváděných filmů, nejedná se o žádnou soutěžní přehlídku. Proto mohou být také vedle nejžhavějších novinek promítnuty i starší klasické snímky. Uváděné filmy tvoří vždy ucelené celky, v jejichž rámcích lze postihnout i určité obecné vlastnosti daných žánrů, pevných úhlů pohledu nebo specifických tvůrčích přístupů.

Letošní ročník představil své filmy v rámci pravidelných sekcí jako 20. století, Ozvěny filmových festivalů, Krátkometrážní a televizní tvorba nebo Zlatý fond světové kinematografie. Dlouhodobý cyklus, zachycující vztah mezi filmem a jinými druhy umění, který se snaží porovnat jednotlivé tvůrčí možnosti a výrazové prostředky, se letos zaměřil na výtvarno. Konkrétně se jednalo o filmy režisérů-výtvarníků", dokumenty o českých výtvarnících a animované snímky.

Právě filmová animace byla jedním z ústředních motivů letošního setkání. Své filmy přijel představit a posléze o nich diskutovat Břetislav Pojar, legenda českého animovaného filmu. Uvedl jak notoricky známé medvědy, kteří se potkali u Kolína, tak i ostatní své snímky Zahrada, O skleničku víc, Lev a písnička a řadu dalších. K vidění byli i filmy Pojarova žáka, v současné době asi nejnadějnějšího českého animátora, Aurela Klimta.

Závěr Letní filmové školy patří vždy vyhlášení The Best of LFŠ, výsledkům hlasování účastníků školy o nejlepší uváděné snímky. Letos zvítězil film Strach a hnus v Las Vegas ex-Monty Pythona Terryho Gilliama, tvůrce který před dvěma lety sám LFŠ navštívil a nijak se netajil svými sympatiemi k místní atmosféře a tradiční moravské slivovici. Na druhém místě skončila klasická lynchárna Modrý samet, která tu je sice již notoricky známá, ale jejíž kult je tak silný, že to nakonec stačilo na takové umístění.

Následuje poslední film amerického režiséra Douga Lymana Go. Komedie, v níž se prolínají tři různé příběhy a která se odehrává během čtyřiadvaceti hodin v Las Vegas a Los Angeles, vypráví o pořádném průšvihu zúčastněných postav, do kterého se dostaly nepříliš povedeným obchodem s drogami. Na čtvrtém místě skončilo taneční a hudební podobenství Tančírna francouzského režiséra Ettore Scoly a vítěznou pětku uzavírá výtvarně čistě pojatý snímek Johna Mayburyho Proklatá láska o Francisi Baconovi.

Deset dní jubilejní Letní filmová školy je již sice za námi, bereme-li však v potaz stále rostoucí úroveň této akce, můžeme v klidu důvěřovat Jiřímu Králíkovi, že příští ročník připraví opět bezchybně a nabídne zájemcům další příjemné zážitky a to jistě nejen filmové.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Najdete na iDNES.cz