Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Germainová: Neměli bychom ztrácet schopnost úžasu

  10:33aktualizováno  10:33
V rámci "spanilé jízdy" kvarteta francouzských spisovatelů křižovala v minulých dnech Českou republiku i sedmačtyřicetiletá Sylvie Germainová. Původním povoláním filozofka, v osmdesátých letech učila na Francouzském gymnáziu v Praze. Je autorkou řady románů, z nichž Dny hněvu a Kniha nocí byly přeloženy do češtiny a Dítě Medúza do slovenštiny. Loni vyšel překlad jejího eseje Bohuslav Reynek v Petrkově. Germainová žije ve městě Pau v jižní Francii.

Francouzská kritika vaše romány často charakterizuje jako cestu ze tmy ke světlu. Za jiné vaše důležité téma lze považovat dětství. Dětství raněné, a to nejen fyzicky, jež je třeba léčit, spojuje hlavní postavu Knihy nocí i s hrdinou vašeho zatím posledního románu Tobiáš z bažin...

Jsem citlivá na utrpení způsobené dítěti, tělesné i duševní. Podstatným způsobem zatěžuje jeho budoucnost, jež se v něm teprve začíná utvářet. I když: poznamenáno je svým způsobem dětství každého člověka, neboť naopak při harmonickém rozvoji zase některé věci zůstávají nerozvinuty. Říká-li evangelium, že jsme zapomněli na ducha dětství, není to sentimentální narážka na údajný zlatý věk dětství, nýbrž pojmenování hluboké pravdy, že se u dospělého vytrácí schopnost úžasu. A každá umělecká forma nám pomáhá ducha dětství obnovit. Při psaní možná ono dítě v nás pokračuje v kladení svých otázek. Zabraňuje nám definitivně se uzavřít. "To", co v nás píše, je možná právě dítě žasnoucí nad světem.

Proto také nejspíš genealogické ponory do minulosti nejsou u vašich románových postav dílem chladné úvahy, nýbrž jsou vedeny vášnivou snahou ozřejmit tak alespoň zčásti jim samým nepochopitelnou přítomnost...

Od útlého dětství jsem se trápila starými otázkami: Odkud přicházíme? Kam jdeme? Kdo jsme? Proč je vůbec něco? Proč je život? Proč jsme my sami? Objevení těchto otázek není výsadou filozofů, v určitém stupni se zmocňují každého z nás - a mohou způsobit závrať i trýznivá muka. A každé umění hledá své specifické prostředky, jimiž se pokouší tyto otázky dále sledovat a vyjádřit.

Vaše vzdělání je filozofické. Má to u vás na kladení těchto otázek nějaký vliv?

Filozofie s nimi pracuje v rovině abstrakce, což je rovněž náročné, ale jinak. A bezpečně vím jedno: budu se těmito otázkami zabývat až do své smrti, aniž najdu definitivní odpověď - pokud touto odpovědí není sama smrt.

Ve vaší knize o Bohuslavu Reynkovi jsou výstižná místa věnovaná básníkově ženě, Francouzce Suzanne Renaudové. Nemáte v úmyslu věnovat jí samostatnou studii?

Neznám dostatečně její poezii, navíc mi ty verše, jež znám, znějí až příliš klasicky, což brání vzájemnému souznění. Není ve mně vůči ní natolik silná empatie jako v případě Reynkova díla. A právě ta byla důvodem k napsání knihy. Jinak samozřejmě vnímám úděl Suzanne Renaudové: od jejích synů vím, jak těžce zajišťovala chod domácnosti, jak nakonec - přemožena smutkem a beznadějí - přestala psát, odloučena zde od své francouzské vlasti, od společenského dění... Ale napsala jsem knihu o jiné ženě, o Etty Hillesumové - mladé Židovce z Amsterdamu, po níž se zachoval deník z let 1941-1943. Zahynula v Osvětimi. Byla bych ráda, kdyby mohla vyjít česky.

Co zrovna píšete?

Knihu, která se jmenuje Mourir en peu - zčásti zemřít či trochu zemřít. Co tím myslím, to nejlépe objasní francouzské přísloví Odjet znamená tak trochu umřít. V mém případě ten odjezd znamená zbavování se vlastních návyků, předsudků, resentimentů a jiných traumat, jež překážejí tomu, aby se v člověku projevilo to, o čem jsme tu hovořili: duch dětství.

Když jste před časem poskytla MF DNES rozhovor, vyslovila jste lítost, že nemůžete žít trvale v Praze. Zůstává pro vás Praha nadále místem téhle středoevropské touhy?

V poslední době obdobně "utíkám" ke Krakovu; často tam jezdím. V minulosti v něm bývala příbuzná duchovní a kulturní pluralita jako v Praze. A existuje v tom městě velká a živá literární tradice. Považte jen, že v současnosti v Krakově bydlí dva nositelé Nobelovy ceny za literaturu - Szymborská a Miłosz... Přitom několik desítek kilometrů odtud je Osvětim.

Francouzská spisovatelka Sylvie Germainová.

Francouzská spisovatelka Sylvie Germainová.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz