Gerald Scarfe na svojí výstavě v Museu Kampa

Gerald Scarfe na svojí výstavě v Museu Kampa | foto: ČTK

Mužná Thatcherová a Cameron s bujným poprsím, to jsou Scarfeovy karikatury

  • 0
Karikaturista Gerald Scarfe se proslavil jako autor výtvarné stránky pinkfloydovské The Wall. Na své pražské výstavě však okomentoval i kresby věnované neklidné střední Evropě.

Gerald Scarfe: ilustrace k projektu Pink Floyd The Wall

Britský karikaturista a výtvarník Gerald Scarfe v uplynulém týdnu zahájil výstavu svých děl v pražském Museu Kampa. Nese název Pink Floyd v Praze, a i když se koná u příležitosti blížícího se koncertu Rogera Waterse a připomíná hlavně výtvarníkovy práce na grafice pro projekt The Wall, najdou se tu i další povedené kousky.

Scarfe svými karikaturami již několik desetiletí glosuje především britskou politiku. Nenechává na ostrovních představitelích nit suchou, ale přesto dodává, že ho ještě žádný z nich nenapadl, tedy alespoň fyzicky prý ne.

Padlý Superman Obama

"K politikům jsem velmi kritický, je to potřeba," líčí třeba u jednoho z obrázků, na němž se anonymní postavička, jež zřejmě znázorňuje rovnou archetyp politika, nafukuje, praská a vypouští ven velmi nevábný obsah. "Dostává se ven vše, co polici řeknou – lži, lži, lži. A hned vedle je podobná figurka – člověk, který mluví svým rektem. Ta je z The Wall," popisuje s gustem sedmasedmdesátiletý tvůrce.

Scarfe se pochopitelně nevyhýbá ani reálným politikům, jak britským, tak světovým. Přiznává, že ze začátku fandil Baracku Obamovi. "Kreslím ho jako Supermana, protože se od něj hrozně moc očekávalo," vysvětluje před obrazem, na němž je prezident skutečně v typické pláštěnce. Jenže se pobouchaný válí pod obrovským nápisem "realita". "Prostě na ni těžce narazil a zbytky jeho naděje se tu válí po zemi," krčí rameny Scarfe.

"Na Tonyho Blaira jsem byl naštvaný," říká u dalšího z děl. Bývalý britský premiér na něm stojí s rukama od krve a popiskem "Velvyslanec míru na Středním východě". "Říkal, že musíme jít do války v Iráku, protože se Saddám připravuje na to, aby nás všechny vymazal z mapy světa. Přidali jsme se k Bushovi a byly z toho jen problémy. A i když opravdu nešlo o nějakou mírovou akci, Blair se potom stal velvyslancem míru na Středním východě."

Karikatura Tonyho Blaira

Nad obrázkem, kde týž politik "odjíždí" zpráskaně z Evropské unie, jen mávne rukou: "Ach, zase Tony Blair..." V mužné póze zpodobnil Margaret Thatcherovou, současného premiéra Camerona naopak s bujným ženským poprsím. Sluní se pod logem bulvárních novin The Sun.

"Majitel plátku Rupert Murdoch ho podporoval. A v těch novinách otiskují fotky holek nahoře bez, tak jsem Camerona udělal stejně. A že je tak vyvinutý? No ovšem, v The Sun menší prsa nenajdete," směje se Scarfe.

Mao Ce-tung jako rodička

Jedna z částí pražské výstavy, jež potrvá do 13. října, ukazuje karikatury na téma střední a východní Evropy. A některé jsou už historické kousky. Jurij Andropov jako medvěd s raketami místo pracek, černobylská tragédie s nápisem Ticho, nikomu to neříkejte nebo Mao Ce-tung jako rodička dávající život milionům Číňanů.

Karikatura od Geralda Scarfa

Objevuje se tu i náš Alexander Dubček z roku 1968 ve známé scéně s kočárkem a schodištěm z filmu Křižník Potěmkin. „Na schodech stojí američtí studenti s transparenty jako Ruce pryč od Vietnamu! A on říká – A co já? Už nejsem v kurzu? A Maďaři už jsou pod těmi schody...“ popisuje Scarfe poměrně přesnou glosu historických událostí.

Historické evropské karikatury obsadily samostatnou místnost a většina z nich je černobílá. V barvě je vyvedená třeba Braniborská brána, pochopitelně ještě z dob, kdy byla součástí berlínské zdi.

"Loni jsem se na ni byl podívat a dnes je z toho turistické místo. Je zajímavé, jak se věci mění. V roce 1966 jsem strávil nějaký čas ve Vietnamu. Na plážích se tehdy vyloďovali američtí vojáci a dnes tam stojí největší luxusní hotely. Není to šílené?" uzavírá Scarfe.