Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Clooney si rejdí bahnem politiky jako ryba ve vodě

  2:26aktualizováno  2:26
První cenu za Den zrady si George Clooney odnesl už z loňských festivalových Benátek. Než dospěl k české premiéře, nasbíral film další trofeje a nominace, ač masovým hitem se asi nestane. Málokdo se v kině rád brodí špínou.

Je tento muž náš nový prezident, ptá se plakát k filmu Den zrady s Georgem Clooneym a Ryanem Goslingem v hlavních rolích. | foto: outnow.ch

V překladu z anglického originálu se film jmenuje Březnové idy, podle data, kdy spiklenci včetně proradného Bruta ubodali Julia Caesara. Nepříliš šťastný český distribuční titul Den zrady se sice může plést s Vávrovou rekonstrukcí mnichovských dohod Dny zrady, ale vystihuje stejnou podstatu příběhu – politickou ránu do zad.

Mluvicí hlavy

Paradoxně film dostal oscarovou nominaci za scénář, na němž se podílel režisér díla a představitel jedné z hlavních rolí George Clooney – a právě scénář, přesněji jeho banální zápletka kolem zhrzené stážistky, se zaslouží o lehké zklamání z jinak zajímavě vystavěného a skvěle zahraného dramatu. Vzniklo podle divadelní hry Farragut North, již před čtyřmi lety napsal Beau Willimon na základě předvolební kampaně demokrata Howarda Deana v primárkách roku 2004.

Z filmu Den zrady

Sám režisér snímek nazval politickou moralitou, čímž pojmenoval jeho vyznění i omezení. Ale navzdory divadelnímu původu a mnohomluvnosti film účinkuje zejména díky dvěma silným prvkům: profesnímu zákulisí a mužům, kteří se v něm pohybují.

Ústřední protihráči se představí hned v trefném úvodu. Tytéž věty pronese nejprve věcně při zkoušce mikrofonu Ryan Gosling coby tiskový mluvčí, a pak naostro kandidující guvernér čili Clooney: se zápalem, naléhavostí a rutinou politika, jenž umí vypilované nacvičené fráze prodat s upřímností osobního kouzla. Na politickém rejdišti je herec jako ryba ve vodě.

Ale pozor, zprvu se oba hrdinové spojení ctižádostí opravdu drží relativně čisté hry, třebaže okolní prostředí chrlí spoustu zábavně otrlého nadhledu od šéfů volebních kampaní po novinářku slibující žertem sex za informaci. Cynický humor se promítá i do taktiky slibů ve stylu "lidi nad osmnáct let budou pro, a ti do osmnácti beztak nemohou volit".

Chytrý text ovšem svazuje svým nekonečným tokem, střih se vesměs odehrává mezi několika "mluvicími hlavami", jež naštěstí sedí na ramenou hereckých obrů. Patří k nim i Paul Giamatti a Philip Seymour Hoffman coby zkušení matadoři zákulisí – přesto najdou přemožitele v tanci mezi vejci.

Z filmu Den zrady

Z filmu Den zrady

Více než děj upoutá pozadí, v podstatě příručka, kterou by měli čeští šéfové volebních štábů nastudovat. Obsahuje triky, jak zpracovat média, manželky i konkurenci, ale též úctyhodnou dávku práce, peněz, energie a řemesla.

Základní školu vyšší politiky bohužel románek stážistky zbanalizuje; teprve stupňovaný vyděračský souboj znovu vdechne filmu napětí šachové partie, kde už nikdo není bez viny a vítězí, kdo vidí na více tahů dopředu. Nicméně ze vzkazu, že se v politickém bahně nelze neušpinit, čpí pachuť levných pravd, která by hodnocení táhla spíše k šedesátce, nebýt herců.

Den zrady
USA, režie George Clooney, hrají Ryan Gosling, George Clooney, Marisa Tomei, Evan Rachel Woodová, Paul Giamatti, titulky, 101 minut.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Najdete na iDNES.cz