Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Clooney si rejdí bahnem politiky jako ryba ve vodě

  2:26aktualizováno  2:26
První cenu za Den zrady si George Clooney odnesl už z loňských festivalových Benátek. Než dospěl k české premiéře, nasbíral film další trofeje a nominace, ač masovým hitem se asi nestane. Málokdo se v kině rád brodí špínou.

Je tento muž náš nový prezident, ptá se plakát k filmu Den zrady s Georgem Clooneym a Ryanem Goslingem v hlavních rolích. | foto: outnow.ch

V překladu z anglického originálu se film jmenuje Březnové idy, podle data, kdy spiklenci včetně proradného Bruta ubodali Julia Caesara. Nepříliš šťastný český distribuční titul Den zrady se sice může plést s Vávrovou rekonstrukcí mnichovských dohod Dny zrady, ale vystihuje stejnou podstatu příběhu – politickou ránu do zad.

Mluvicí hlavy

Paradoxně film dostal oscarovou nominaci za scénář, na němž se podílel režisér díla a představitel jedné z hlavních rolí George Clooney – a právě scénář, přesněji jeho banální zápletka kolem zhrzené stážistky, se zaslouží o lehké zklamání z jinak zajímavě vystavěného a skvěle zahraného dramatu. Vzniklo podle divadelní hry Farragut North, již před čtyřmi lety napsal Beau Willimon na základě předvolební kampaně demokrata Howarda Deana v primárkách roku 2004.

Z filmu Den zrady

Sám režisér snímek nazval politickou moralitou, čímž pojmenoval jeho vyznění i omezení. Ale navzdory divadelnímu původu a mnohomluvnosti film účinkuje zejména díky dvěma silným prvkům: profesnímu zákulisí a mužům, kteří se v něm pohybují.

Ústřední protihráči se představí hned v trefném úvodu. Tytéž věty pronese nejprve věcně při zkoušce mikrofonu Ryan Gosling coby tiskový mluvčí, a pak naostro kandidující guvernér čili Clooney: se zápalem, naléhavostí a rutinou politika, jenž umí vypilované nacvičené fráze prodat s upřímností osobního kouzla. Na politickém rejdišti je herec jako ryba ve vodě.

Ale pozor, zprvu se oba hrdinové spojení ctižádostí opravdu drží relativně čisté hry, třebaže okolní prostředí chrlí spoustu zábavně otrlého nadhledu od šéfů volebních kampaní po novinářku slibující žertem sex za informaci. Cynický humor se promítá i do taktiky slibů ve stylu "lidi nad osmnáct let budou pro, a ti do osmnácti beztak nemohou volit".

Chytrý text ovšem svazuje svým nekonečným tokem, střih se vesměs odehrává mezi několika "mluvicími hlavami", jež naštěstí sedí na ramenou hereckých obrů. Patří k nim i Paul Giamatti a Philip Seymour Hoffman coby zkušení matadoři zákulisí – přesto najdou přemožitele v tanci mezi vejci.

Z filmu Den zrady

Z filmu Den zrady

Více než děj upoutá pozadí, v podstatě příručka, kterou by měli čeští šéfové volebních štábů nastudovat. Obsahuje triky, jak zpracovat média, manželky i konkurenci, ale též úctyhodnou dávku práce, peněz, energie a řemesla.

Základní školu vyšší politiky bohužel románek stážistky zbanalizuje; teprve stupňovaný vyděračský souboj znovu vdechne filmu napětí šachové partie, kde už nikdo není bez viny a vítězí, kdo vidí na více tahů dopředu. Nicméně ze vzkazu, že se v politickém bahně nelze neušpinit, čpí pachuť levných pravd, která by hodnocení táhla spíše k šedesátce, nebýt herců.

Den zrady
USA, režie George Clooney, hrají Ryan Gosling, George Clooney, Marisa Tomei, Evan Rachel Woodová, Paul Giamatti, titulky, 101 minut.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

Najdete na iDNES.cz