Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Generál Lafayette – hrdina dvou světadílů

  8:35aktualizováno  8:35
Olomouc - Divadelní hru, která nabízí divákům neobvyklým způsobem ve zkratce průřez životem generála Lafayetta, uvádí olomoucká Agentura Lafayette. Jde o volné sdružení herců, výtvarníků, muzikantů, scénáristů a novinářů, kteří mají vztah k Olomouci. Divadelní inscenace Jana Sulovského "Lafayette - hrdina dvou světadílů" vznikla v roce 1997 jako připomínka 200 let od jeho uvěznění v Olomouci.

Prvně byla prezentována 13. září 1997 při odhalení pamětní desky věnované generálu Lafayettovi v rámci tehdejších Dnů evropského dědictví. Na autentickém místě nedobrovolného pobytu v areálu dnešního vojenského archivu na náměstí Republiky bude hra uvedena i letos 28. června.

"O generálově olomouckém pobytu bylo sice mnoho napsáno, ale veřejnost a turisté vědí pouze to, že zde byl vězněn," říká režisér Jan Sulovský z agentury. "Hlavním smyslem tohoto uměleckého počinu je propagace a reprezentace hanácké metropole v souvislosti s letošní inaugurací sloupu Nejsvětější Trojice na Seznam UNESCO," uvedl herec Vladimír Hrabal.

Herec míní, že přitáhnout pozornost turistů se dá nejen historickými monumenty, ale také jinými alternativami, které zpestří pobyt v druhé nejvýznamnější památkové rezervaci v zemi. Realizaci inscenace o generálu Lafayettovi podpořila i městská rada s osobní záštitou primátora Martina Tesaříka.

Agentura Lafayette se zabývá zejména tvorbou pořadů na klíč pro nejrůznější příležitosti. Specializuje se na divadelní dramatizace zajímavých historických událostí a života osobností. V poslední době předvedla jevištní koláž o tvorbě básníka Františka Gellnera Radosti života, která měla premiéru 31. května 2001.
Obnovená premiéra se uskuteční ve čtvrtek 28. června 2001 v 18 hodin v prostorách Správního archivu Armády ČR na náměstí Republiky.

Pokus o osvobození generála z vězení

STRUČNÝ ŽIVOTOPIS LAFAYETTA

6. 9. 1757 - narodil se Marie Joseph Paul Roch, Gilbert du Motier, markýz La Fayette
1774 - svatba s Adrienne d'Ayen de Noailles
1777 - odjezd Lafayetta a jeho dobrovolníků do Ameriky na pomoc osadníkům v boji proti Anglii (30. 5. připluli do Bostonu)
1778 - návrat do Francie a téhož roku zpět do Ameriky
1781 - návrat do Francie
1784 - na osobní pozvání přítele George Washingtona odplouvá na návštěvu do Ameriky
1789 - jako velitel Národní gardy ve Francouzské revoluci dostává klíče od dobyté Bastily
1792 - velitelem jedné z armád bojujících proti Rakousku, pro spory s jakobíny mu hrozilo zatčení, odchází od vojska, zajat v Rochefortu, vězení Wessel, Brusel, Magdeburg, Nisa
16. 5. 1794 - převezen do Olomouce a uvězněn
19. 9. 1797 - odjezd Lafayettovy rodiny z Olomouce
listopad 1799 - tajně přijíždí do Paříže
1801 - první setkání s Napoleonem
1815 - "Napoleonových 100 dní" - po 12 letech setkání Napoleona s Lafayettem
1824 - poslední triumfální návštěva v Americe, při uvítání zpívá píseň "Olomoucký vězeň".
10. 5. 1834 - Lafayette umírá
Den pro osvobození Lafayetta byl stanoven na 8. listopad 1794. Oba spiklenci -  německý lékař Justus Erich Bollman a americký student František Karel Huger - se podrobně seznámili s okolím Olomouce a s obvyklými směry vyjížděk. 3. listopadu odjeli do Vídně, o tři dny později se vrátili s povozem, kočím a dvěma jezdeckými koňmi.

Ráno vyslal Bollman kočár z Olomouce do Dvorců, kde měl čekat, až Lafayette a jeho osvoboditelé přijedou. Kolem 14. hodin vyjel z Olomouce kočár s ozbrojeným doprovodem na Pavlovičky. Při cestě po císařské silnici za Chválkovicemi generál vystoupil i s poddůstojníkem Janem Platzerem v blízkosti hostince Lichnovských (Hanácký dvůr), dál šli pěšky a kočár jel před nimi k Malé Bystřici (Bystrovany), kde měl počkat u hospody a pokračovat přes Bělidla do Olomouce. Když kočár odjížděl, zaútočil Bollman s Lafayettem na profouse Platzera a přes značný odpor jej přemohli.

Lafayette dostal koně a Bollman mu vysvětlil, kam má jet. Osvobozený vězeň však špatně rozuměl, dojel sice do Šternberka, ale odtud místo na Dvorce jel na Rýžoviště, kde pod ním padl kůň, a když chtěl od místního sedláka koupit jiného, byl prozrazen a zajat rychtářem Josefem Richtrem. Stalo se tak kolem 19. hodiny mezi Rýžovištěm a Kněžpolí.

Zajatce převezli na Sovinec, kde hejtman Antonín Dremer se zatykačem poznal Lafayetta a dopravil jej zpět do Olomouce. Zde umístili generála do kasemat, těžkého vězení v areálu hradeb. Dostal okovy, které mu byly sňaty až v roce 1795 na příkaz císaře.

Lafayette - hrdina dvou světadílů. Autor Jan Sulovský. Účinkují: Vladimír Hrabal, Jaroslav Krejčí, Václav Bahník, Naďa Chroboková. Inspicient: Josef Novák.

Podobizna generála Lafayetta

Herci Vladimír Hrabal (vpravo) jako Lafayette, Václav Bahník (uprostřed) a Jaroslav Krejčí v inscenaci Jana Sulovského nazvané Lafayette - hrdina dvou světadílů

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Najdete na iDNES.cz