Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Generál Lafayette – hrdina dvou světadílů

  8:35aktualizováno  8:35
Olomouc - Divadelní hru, která nabízí divákům neobvyklým způsobem ve zkratce průřez životem generála Lafayetta, uvádí olomoucká Agentura Lafayette. Jde o volné sdružení herců, výtvarníků, muzikantů, scénáristů a novinářů, kteří mají vztah k Olomouci. Divadelní inscenace Jana Sulovského "Lafayette - hrdina dvou světadílů" vznikla v roce 1997 jako připomínka 200 let od jeho uvěznění v Olomouci.

Prvně byla prezentována 13. září 1997 při odhalení pamětní desky věnované generálu Lafayettovi v rámci tehdejších Dnů evropského dědictví. Na autentickém místě nedobrovolného pobytu v areálu dnešního vojenského archivu na náměstí Republiky bude hra uvedena i letos 28. června.

"O generálově olomouckém pobytu bylo sice mnoho napsáno, ale veřejnost a turisté vědí pouze to, že zde byl vězněn," říká režisér Jan Sulovský z agentury. "Hlavním smyslem tohoto uměleckého počinu je propagace a reprezentace hanácké metropole v souvislosti s letošní inaugurací sloupu Nejsvětější Trojice na Seznam UNESCO," uvedl herec Vladimír Hrabal.

Herec míní, že přitáhnout pozornost turistů se dá nejen historickými monumenty, ale také jinými alternativami, které zpestří pobyt v druhé nejvýznamnější památkové rezervaci v zemi. Realizaci inscenace o generálu Lafayettovi podpořila i městská rada s osobní záštitou primátora Martina Tesaříka.

Agentura Lafayette se zabývá zejména tvorbou pořadů na klíč pro nejrůznější příležitosti. Specializuje se na divadelní dramatizace zajímavých historických událostí a života osobností. V poslední době předvedla jevištní koláž o tvorbě básníka Františka Gellnera Radosti života, která měla premiéru 31. května 2001.
Obnovená premiéra se uskuteční ve čtvrtek 28. června 2001 v 18 hodin v prostorách Správního archivu Armády ČR na náměstí Republiky.

Pokus o osvobození generála z vězení

STRUČNÝ ŽIVOTOPIS LAFAYETTA

6. 9. 1757 - narodil se Marie Joseph Paul Roch, Gilbert du Motier, markýz La Fayette
1774 - svatba s Adrienne d'Ayen de Noailles
1777 - odjezd Lafayetta a jeho dobrovolníků do Ameriky na pomoc osadníkům v boji proti Anglii (30. 5. připluli do Bostonu)
1778 - návrat do Francie a téhož roku zpět do Ameriky
1781 - návrat do Francie
1784 - na osobní pozvání přítele George Washingtona odplouvá na návštěvu do Ameriky
1789 - jako velitel Národní gardy ve Francouzské revoluci dostává klíče od dobyté Bastily
1792 - velitelem jedné z armád bojujících proti Rakousku, pro spory s jakobíny mu hrozilo zatčení, odchází od vojska, zajat v Rochefortu, vězení Wessel, Brusel, Magdeburg, Nisa
16. 5. 1794 - převezen do Olomouce a uvězněn
19. 9. 1797 - odjezd Lafayettovy rodiny z Olomouce
listopad 1799 - tajně přijíždí do Paříže
1801 - první setkání s Napoleonem
1815 - "Napoleonových 100 dní" - po 12 letech setkání Napoleona s Lafayettem
1824 - poslední triumfální návštěva v Americe, při uvítání zpívá píseň "Olomoucký vězeň".
10. 5. 1834 - Lafayette umírá
Den pro osvobození Lafayetta byl stanoven na 8. listopad 1794. Oba spiklenci -  německý lékař Justus Erich Bollman a americký student František Karel Huger - se podrobně seznámili s okolím Olomouce a s obvyklými směry vyjížděk. 3. listopadu odjeli do Vídně, o tři dny později se vrátili s povozem, kočím a dvěma jezdeckými koňmi.

Ráno vyslal Bollman kočár z Olomouce do Dvorců, kde měl čekat, až Lafayette a jeho osvoboditelé přijedou. Kolem 14. hodin vyjel z Olomouce kočár s ozbrojeným doprovodem na Pavlovičky. Při cestě po císařské silnici za Chválkovicemi generál vystoupil i s poddůstojníkem Janem Platzerem v blízkosti hostince Lichnovských (Hanácký dvůr), dál šli pěšky a kočár jel před nimi k Malé Bystřici (Bystrovany), kde měl počkat u hospody a pokračovat přes Bělidla do Olomouce. Když kočár odjížděl, zaútočil Bollman s Lafayettem na profouse Platzera a přes značný odpor jej přemohli.

Lafayette dostal koně a Bollman mu vysvětlil, kam má jet. Osvobozený vězeň však špatně rozuměl, dojel sice do Šternberka, ale odtud místo na Dvorce jel na Rýžoviště, kde pod ním padl kůň, a když chtěl od místního sedláka koupit jiného, byl prozrazen a zajat rychtářem Josefem Richtrem. Stalo se tak kolem 19. hodiny mezi Rýžovištěm a Kněžpolí.

Zajatce převezli na Sovinec, kde hejtman Antonín Dremer se zatykačem poznal Lafayetta a dopravil jej zpět do Olomouce. Zde umístili generála do kasemat, těžkého vězení v areálu hradeb. Dostal okovy, které mu byly sňaty až v roce 1795 na příkaz císaře.

Lafayette - hrdina dvou světadílů. Autor Jan Sulovský. Účinkují: Vladimír Hrabal, Jaroslav Krejčí, Václav Bahník, Naďa Chroboková. Inspicient: Josef Novák.

Podobizna generála Lafayetta

Herci Vladimír Hrabal (vpravo) jako Lafayette, Václav Bahník (uprostřed) a Jaroslav Krejčí v inscenaci Jana Sulovského nazvané Lafayette - hrdina dvou světadílů

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz