Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Generační Kuděj hodlá zkoumat "spodní proud" dějin

aktualizováno 
- V situaci, kdy většina časopisů se společenskovědní tematikou zápasí o holé přežití, působí vznik nového periodika tohoto druhu jako malý zázrak. Časopis pro kulturní dějiny - zkráceně Kuděj - dokazuje, že zázraky se občas dějí.

Vydavatelé Kuděje dodali na trh první číslo a prozatím plánují jen dvě čísla ročně; kromě toho začínají s velmi skromným nákladem. Budoucí úspěch či neúspěch časopisu závisí především na jeho originalitě a odlišnosti od starších zavedených periodik. Redakční rada - složená z čerstvých absolventů historických oborů - jasně demonstruje své plány: chce se zaměřit na "kulturní dějiny", které chápe jako vhled pod svrchní rovinu dění známého z učebnic historie, respektive jako dějiny každodenního života.
Naskýtá se otázka, nakolik první číslo časopisu odpovídá proklamovaným záměrům. Nalezneme zde šest chronologicky řazených studií. Michal Dragoun se zabýval inventářem plzeňského kostela sv. Bartoloměje v pozdním středověku, Pavel Kodera analyzoval pojem mázhauz, Marek Ďurčanský podnikl sondu do každodennosti v Nymburce za třicetileté války, Radek Široký napsal stať o vývoji záchodů v jedné západočeské vesnické lokalitě, Martin Franc rozebral obsah humoristického časopisu Nebojsa v letech 1918-1920 a Tomáš Jakl porovnával fotografie zachycující osvobození Ostravy roku 1945 s idealizovaným ztvárněním téhož výjevu na obraze. U většiny jmenovaných je patrná až úzkostlivá systematičnost při zpracování tématu, zřejmě plynoucí i z jejich studijního zaměření - vždyť čtyři z autorů studovali nejen historii, ale též pomocné vědy historické a archivnictví.
Při vší úctě k vědecké preciznosti si myslím, že kulturně historickému časopisu by prospělo méně strohé faktografie a více smyslu pro chápání problémů v širších souvislostech. Kupříkladu Dragounův článek sice ústí do brilantního závěru, ten však nevyváží monotónní popisnost předchozího textu. (Mimochodem - je doslova hřích neprodat takové téma pod atraktivnějším názvem!) Ďurčanského skvělá studie, zdánlivě soustředěná na časově i místně úzce vymezený problém, se naproti tomu dočkala zasazení do myšlenkového i literárního kontextu dramatické éry třicetileté války. Interpretační a metodická nevyváženost příspěvků ovšem běžně provází i zavedená periodika.
Snad až příliš decentní a nenápadná obálka prvního čísla Kuděje dále skrývá kalendárium soustředěné na "devítková" jubilea, anketu o největších dluzích českého dějepisectví a komentovaný výběr literatury ke kulturním dějinám za léta 1996-1998. Poslední dvě rubriky asi nejvýrazněji vypovídají o věkovém složení redakční rady, v níž převládají lidé kolem pětadvaceti let. Autoři přehledu literatury se nebojí ostřejších formulací na adresu koryfejů oboru; sympaticky působí i anketa, kterou vzali někteří oslovení historici smrtelně vážně (např. Václav Bůžek), jiní ji naopak pochopili jako příležitost k předvedení svého ostrovtipu (např. Vít Vlnas). Potřebu plodných diskusí a polemik zde nejpregnantněji vyjádřil Martin Nodl - právem poukázal na skutečnost, že nesouhlas s názorem autority je dnes v české historické obci okamžitě vykládán jako osobní útok. A právě v tomto směru se před Kudějem otevírá jedinečná šance. Vzhledem k věku redaktorů není tento časopis - na rozdíl od jiných, odborných i popularizačních - zatížen balastem vzájemných vazeb a přítelíčkování, a snad se tedy nebude zdráhat tisknout i provokativní příspěvky či nabízet prostor protichůdným názorům.
Závěrem stojí za zmínku i jeden napohled okrajový detail. Kuděj svým autorům platí. Ačkoli se zdůrazňování této zdánlivé samozřejmosti může jevit nemístně, podotýkám, že kupříkladu známý literární obtýdeník Tvar vychází už několik let jen díky ochotě svých přispěvatelů psát zcela zadarmo. Honoráře z Kuděje lze snad chápat jako první nesmělý signál ustalování únosných poměrů ve společenských vědách. Ty nikdy nebyly a nebudou zlatým dolem; i za duševní práci v humanitním oboru je však naprosto normální očekávat finanční ohodnocení.

Kuděj. Časopis pro kulturní dějiny, roč. 1 (1999), č. 1. Scriptorium, Praha 1998, 80 stran, náklad 500 ks, cena 39 korun.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

Jak vypadal srpen 1968 očima malého kluka? Napoví Bludiště cti

Projevy odporu obyvatel Hranic proti okupaci Československa armádami Varšavské

Dnes si celá země připomíná padesát let od vpádu okupačních vojsk do Československa. Ne každý však takové momenty chce...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz