Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gejzíry humoru ze setkání zbytečných lidí

  15:31aktualizováno  15:31
Dejvické divadlo je dnes spolu s ostravskou scénou Petra Bezruče a Arénou asi nejsvobodnějším, nejinvenčnějším a možná i nejkreativnějším činoherním divadlem u nás. V malém prostoru v Zelené ulici v Praze inscenuje klasiku i nové texty, zve inspirativní hosty, objevuje zajímavé herecké osobnosti. Jeho nová inscenace (sic) dnes sedmatřicetileté kanadské dramatičky Melissy James Gibsonové, kterou uvádí v české premiéře, je z rodu Zelenkových Příběhů obyčejného šílenství.

Komedie pro tři osoby je jako stvořena pro Ivana Trojana, Tatianu Vilhelmovou a Davida Novotného. Ztvárňují různé, a přitom si tak blízké charaktery tří mladých lidí žijících v jednom patře obyčejného činžáku.

Theo (Ivan Trojan) je neúspěšný ambiciózní hudební skladatel. Babeta (Tatiana Vilhelmová) se pokouší psát román, ale vlastně nedělá nic, telefonuje svým známým a od každého si půjčuje peníze. Frank (David Novotný) je energický, snaživý homosexuál, jemuž v životě nic nevyjde.

Jejich setkání jsou naplněna gejzíry slovního i situačního humoru, který dokážou všichni tři skvěle rozehrávat, gradovat a pointovat. Umožňuje jim to i jazykově břitký překlad Pavla Dominika a nenápadná ruka režiséra Lukáše Hlavici, jenž dává hercům dostatečně velký prostor. Ukryt v pozadí, dává inscenaci tempo a - zvláště v první půli - nápaditě pracuje s prostorem.

Před divákem se odehrávají groteskní situace provázející osudy tří "zbytečných lidí". Jde v podstatě o životní outsidery, ztracence a ztroskotance života. Divák jako by viděl sebe sama kdesi v paneláku či na vysokoškolských kolejích. Žádné velké drama se neodehrává, jen střípky obyčejných situací v neobyčejných souvislostech "obyčejného šílenství". Složený výsledek však o současném světě a pocitu člověka v něm vypovídá víc než mnohé sociologické analýzy či psychologické sondy. Právě v tom tkví kvalita konverzační komedie Melissy Gibsonové, za niž obdržela v loňském roce prestižní newyorskou

Cenu OBIE za nejlepší novou hru sezony 2001/2 na off-broadwayských scénách. Humorem navazuje na tradice Oscara Wildea, formou na nezávislé filmy z rodu Jima Jarmusche a úhlem pohledu na svět připomíná Zelenkovy Samotáře. Je přeložena do žargonu současné mládeže a podána sympatickým "cool" humorem. Téměř rapový rytmus a herecky perfektně zvládnuté ostré střihy jsou devízami, které obstojí v nejvyšší komediální konkurenci.

I když druhá polovina trochu ztrácí dech, náhle otevřený jevištní prostor je zahlcen překážejícími rekvizitami a vzniklé situace nedokážou herci tak bravurně rozehrát jako v první části, která se odehrávala v mnohem omezenějším prostoru chodby, řadí se (sic) k dosavadním komediálním vrcholům této divadelní sezony. A některé "hlášky" jistě vstoupí do slangu současné mladé generace.

D E J V I C K É   D I V A D L O   P R A H A
Melissa James Gibsonová
(sic)

*Překlad: Pavel Dominik
*Režie: Lukáš Hlavica
*Výprava: Martin Chocholoušek
*Hudba: Matěj Kroupa a Hynek Obst 
*Dramaturgie: Eva Suková
*Česká premiéra: 28. února
  (psáno z reprízy 2. března)

Dejvické divadlo je zcela zrekonstruované. Po složitých jednáních se zastupitelstvo Prahy 6 rozhodlo podpořit malé, ale vyhlášené divadlo dvaadvaceti miliony korun, tedy nejvyšší investicí do kultury v porevolučních dějinách městské části. (7. listopadu 2001)

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz