Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gedeonův Návrat Idiota nezklame

  18:28aktualizováno  18:28
- František, ač s ním jednají všichni jako s idiotem, který je naprosto nezkušený v životě - neměl zatím ani jednu ženu ani pivo - si je zprvu jako jediný vědom sourozeneckého milostného čtyřúhelníku. Snaží se rozptýlit hustou atmosféru a oběma sestrám pomoci. Jeho chování a řeči jsou však často chápány úplně jinak nebo vůbec, jeho upřímnost působí ve srovnání s prázdnými nic neříkajícími hovory, které vedou Emil s Annou, idiotsky.

František (Pavel Liška) strávil několik let v ústavu a teď, když už ví, že nemá smysl vyhýbat se životu, přijíždí na Vánoce za svými příbuznými do malého města. Vlakem s ním dorazí i Anna (Anna Geislerová), která se vrací domů a za svým přítelem Emilem (Jiří Langmajer), Františkovým bratrancem. Ten ji však mezitím podváděl s její sestrou Olgou (Tatiana Vilhelmová), stejně jako měla Anna poměr s Emilovým bratrem.

František, ač s ním jednají všichni jako s idiotem, který je naprosto nezkušený v životě - neměl zatím ani jednu ženu ani pivo - si je zprvu jako jediný tohoto sourozeneckého milostného čtyřúhelníku vědom. Snaží se rozptýlit hustou atmosféru a pomoci oběma sestrám. Jeho chování a řeči jsou však často chápány úplně jinak nebo vůbec. Františkova upřímnost na ně působí ve srovnání s prázdnými nic neříkajícími hovory, které vedou Emil s Annou, idiotsky.

Nakonec o silvestrovské noci všechno praskne, Emil s Annou se rozejdou, František druhý den odjíždí, ale vystoupí z vlaku, když spatří přicházející Olgu. Stojí na nástupišti a hledí na sebe. Že by happyend?

Člověk, kterého všichni považovali za blázna a naprosto nemožného, se nakonec ukázal jako chápající a citlivý muž. Naproti tomu Emil, ve všech směrech veskrze normální, vůbec nepochopil, co se vlastně stalo a vůbec děje.

Srovnání s Indiánským létem se nabízí hned v několika směrech. Oba filmy spojuje typ hlavní postavy, František i Klára jsou plaší, zakřiknutí a ostatními považovaní za nějaké divné. Dochází i k podobným situacím, v nichž se ukazují vztahy mezi ženami a muži jako prázdné a povrchní epizody, které snadno sklouzávají do stereotypní lhostejnosti. Oba příběhy se také odehrávají na malém městě, tedy v ideálním prostředí pro beznaděj a nevzrušivou nudu.

Režisér Saša Gedeon opět potvrdil, že patří mezi největší naděje českého filmu. Bez efektů a póz vypráví civilním a úsporným stylem na první pohled jednoduchý příběh. Tomuto ladění odpovídají i výkony herců, kteří se nesnaží za každou cenu na sebe upozornit, ale vcelku přirozeně hrají své role.

Návrat Idiota není už takovým zjevením jako před třemi roky Indiánské léto, rozhodně ale patří k tomu nejlepšímu, co zde bylo v poslední době natočeno.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz