Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gebauer a žáci zaplnili galerii

  15:16aktualizováno  15:16
Opava - Sochař Kurt Gebauer vystavuje se svými žáky v Domě umění v Opavě. Známý sochař, který se narodil v Hradci nad Moravicí a nyní žije a tvoří v Praze, konfrontuje svoji tvorbu s díly svých třinácti studentů z ateliéru veškerého sochařství, který vede již od roku 1990.

Vedle starších výtvorů, jako třeba Zlý pařez nebo Vánoce po Evropsku, jimiž sochař reagoval na válečné události v Jugoslávii, představuje také novější práce. Jimi svérázně glosuje rostoucí neonacismus v Čechách.

"Chtěl jsem tady představit nové věci. Můj objekt s hajlujícími skinheady posouvá moje předešlé, posmutnělé relikvie ze Srebrenice v Jugoslávii trochu víc k současnosti. Vždyť skinheadi u nás jsou. Sám jsem se s nimi před čtrnácti dny málem porval v Hradci nad Moravicí, kde jsem se narodil," vzpomenul Kurt Gebauer, který v Opavě vystavuje také objekt z barevného parafínu nazvaný Srdce, který původně vznikl pro Vojanovy sady v Praze.

Studenti vystavují často humorné, parodické věci, v nichž nechybí morbidní, až drsný rozměr, také však záležitosti vážnějšího charakteru, v nichž se zase zamýšlí nad vlastní existencí. Mezi první typ objektů patří například Meruňky půlené a jiné Karolíny Neprašové, fotografie Mobilsex Jana Slovenčíka; k druhým zase objekty Zorky Krejčí, ale také reminiscence Jiřího Světínského na Milletův obraz Anděl páně.

"Snažili jsem se o to, aby si výstava všímala napínavých příběhů kolem 'člověckosti' a zvířeckosti lidí, jakýchsi 'kukloidních' záležitostí člověka. Také si však všímáme i politiky, čímž směřujeme k aktuálnosti," uvedl Gebauer. Někteří studenti z ateliéru veškerého sochařství vystavují společné práce.

"Atmosféra ateliéru veškérého sochařství prostě taková je, určitý dialog mezi studenty existuje. Třeba David Kraček s Marií Hladíkovou vystavuje společný objekt Pana na kýblu," prozradil Kurt Gebauer.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz