Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gebauer a žáci zaplnili galerii

  15:16aktualizováno  15:16
Opava - Sochař Kurt Gebauer vystavuje se svými žáky v Domě umění v Opavě. Známý sochař, který se narodil v Hradci nad Moravicí a nyní žije a tvoří v Praze, konfrontuje svoji tvorbu s díly svých třinácti studentů z ateliéru veškerého sochařství, který vede již od roku 1990.

Vedle starších výtvorů, jako třeba Zlý pařez nebo Vánoce po Evropsku, jimiž sochař reagoval na válečné události v Jugoslávii, představuje také novější práce. Jimi svérázně glosuje rostoucí neonacismus v Čechách.

"Chtěl jsem tady představit nové věci. Můj objekt s hajlujícími skinheady posouvá moje předešlé, posmutnělé relikvie ze Srebrenice v Jugoslávii trochu víc k současnosti. Vždyť skinheadi u nás jsou. Sám jsem se s nimi před čtrnácti dny málem porval v Hradci nad Moravicí, kde jsem se narodil," vzpomenul Kurt Gebauer, který v Opavě vystavuje také objekt z barevného parafínu nazvaný Srdce, který původně vznikl pro Vojanovy sady v Praze.

Studenti vystavují často humorné, parodické věci, v nichž nechybí morbidní, až drsný rozměr, také však záležitosti vážnějšího charakteru, v nichž se zase zamýšlí nad vlastní existencí. Mezi první typ objektů patří například Meruňky půlené a jiné Karolíny Neprašové, fotografie Mobilsex Jana Slovenčíka; k druhým zase objekty Zorky Krejčí, ale také reminiscence Jiřího Světínského na Milletův obraz Anděl páně.

"Snažili jsem se o to, aby si výstava všímala napínavých příběhů kolem 'člověckosti' a zvířeckosti lidí, jakýchsi 'kukloidních' záležitostí člověka. Také si však všímáme i politiky, čímž směřujeme k aktuálnosti," uvedl Gebauer. Někteří studenti z ateliéru veškerého sochařství vystavují společné práce.

"Atmosféra ateliéru veškérého sochařství prostě taková je, určitý dialog mezi studenty existuje. Třeba David Kraček s Marií Hladíkovou vystavuje společný objekt Pana na kýblu," prozradil Kurt Gebauer.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz