Gayské filmy už tolik nešokují

Říkají si Začarovaní - podle stejnojmenného festivalu pořádaného v pěti německých městech, jenž je zaměřen na filmy o menšinové sexuální orientaci a jehož kolekci nyní představuje i pražský Febiofest. "Míra předsudků je rozdílná, v některých zemích se homosexualita stále trestá smrtí. Ale i v liberálním Německu se před dvanácti lety, když jsme začínali, zvedla vlna protestu, zejména od katolické církve. Nyní se už společnost otevírá," vzpomíná zástupce přehlídky Schorch Müller.

Jak si tedy stojí gayské a lesbické filmy v roce 2002? Stále mají příchuť kuriozity a skandálu, nebo už se staly přirozenou součástí kinematografie? "První problém mého filmu Bezpečný dům byl už v tom, že jsem já, muž, natočil příběh dvou lesbiček," směje se režisér Tim Coletti. "Za druhé, paradoxně právě ony speciální festivaly můj snímek několikrát odmítly, nakonec ho jako první přijala přehlídka, řekněme, normální. A reakce publika se lišily od uznání až po výhrůžky napadením."
Hoang A. Duong, jehož love story dvou mužů nazvaná Tom Clay Jesus prošla křtem loni na americkém Sundance Festivalu, prý vysledoval dva zajímavé trendy: "Běžné publikum se někdy neumí vcítit do emocí menšin, snazší je pro ně spoluprožívat vztahy heterosexuálních hrdinů. Ale na druhé straně je zase menšinově orientovaným divákům leckdy nepříjemné sledovat příběhy příliš osobní. Raději mají filmy, které ospravedlňují jejich zaměření, které agitují - Přijměte nás mezi sebe, jsme lidi jako vy!"

Největší zásobárnu historek má asi nejslavnější z těchto tvůrců, režisér Jon Shear, jehož snímek Urbania se stal loni fenoménem festivalů, v Americe pronikl do kin a má prý šanci i na distribuci v Evropě. "Putovat s Urbanií po světě je vzrušující," říká, "homosexualita hlavního hrdiny je totiž jen jedním z motivů filmu, navíc on ji jistý čas tají. Takže většinové publikum ho dlouho považuje za vyšinutého podivína, jen homosexuálové hned poznají, oč půjde. Na festivalu v Torontu se zlobil tisk, proč prý homosexuální prvek filmu není zmíněn předem v katalogu. V Sundance se zase přihodilo, že během scény, kdy hrdina dá svůj sklon poprvé najevo, povstal jeden z distributorů slavného hororu Záhada Blair Witch a začal se nahlas smát. V tu chvíli však vstali všichni diváci v sále - a začali tleskat."

K festivalu nezávislých Sundance (koná se v Park City ve státě Utah) se váže i jiný Shearův postřeh. "V jeho dějišti žije hodně mormonů. Víte, jak reagovali? Muži uklidňovali ženy, když bylo na plátně násilí, a ženy uklidňovaly muže při scénách netradičního sexu," líčí režisér, jehož Urbania ukazuje gayským a lesbickým filmům cestu z ghett.

Režisér filmu Urbania Jon Shear.

Režisér filmu Urbania Jon Shear.