PRVNÍ DOJMY: Gangster Ka je jako Příběh kmotra. V dobrém i zlém

  • 4
Podsvětí láká. Před dvěma lety se osud Františka Mrázka přenesl do Příběhu kmotra, nyní se životem Radovana Krejčíře inspiroval dvoudílný Gangster Ka, jehož první část jde do kin 10. září. Oba filmy vznikly podle knih Jaroslava Kmenty a není to zdaleka jediná podobnost.

V Příběhu kmotra i v Gagsterovi Ka ožívají dobové aféry včetně spiklenecké hry, v jejímž rámci může divák pod tvářemi a jmény smyšlených postav odhalovat jejich možné reálné vzory, od politiků ke kmotrům. Ostatně s Káčkem, jak říkají předobrazu Krejčíře, se tu potká právě i Mrázek.

V obou filmech má titulní (anti)hrdina, boss organizovaného zločinu, navrch nad policisty v bitvě paragrafů, ale i herecky. Hynek Čermák coby Káčko chrlí osobní charizma ve velkém coby bezstarostný podvodník v bílých rukavičkách i pozdější mstitel; jako Ondřej Vetchý v Příběhu kmotra. A Čermákovi sokové ve službách zákona jsou ještě matnější než ti Vetchého.

V obou filmech se také utkává působivá thrillerová nálada, jíž režisér „Káčka“ Jan Pachl vtiskl vlastní rukopis, s kletbou snímků odvozených z publicistického základu, tedy se snahou neustále vše vysvětlovat. Gangster Ka tak činí mimo jiné pomocí leckdy nadbytečných vnitřních monologů.

A konečně oba filmy zůstávají v limitech žánru, jehož vývoj vede povinně od vzestupu k pádu. Naštěstí Gangster Ka má k dobru ještě druhý, „jihoafrický“ díl, kde se zjevně rozvine lidsky i herecky nejsilnější položka, proměna vztahu mezi Káčkem a jeho pravou rukou v podání Predraga Bjelace.