Vladimír Lekeš v Loosově apartmánu

Vladimír Lekeš v Loosově apartmánu | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Galerista objevil a zrestauroval klenot - neznámý apartmán architekta Loose

  • 1
Když v roce 1988 vstoupil galerista Vladimír Lekeš do starého bytu v jednom plzeňském činžáku, bylo mu jasné, že objevil poklad – unikátní apartmán, který navrhl architekt Adolf Loos pro továrníka Richarda Hirsche na konci dvacátých let dvacátého století.

"Bylo mi okamžitě jasné, že jde o dílo Adolfa Loose. I přesto, že v bytě žila rodina, která si interiér přizpůsobila, poznal jsem jeho dílo na první pohled. Od roku 1907 do konce života navrhl Loos zhruba deset interiérů, většinou jsou zničené. O tomhle se však dosud nevědělo," popisuje galerista, kterého dílo i osobnost slavného architekta zajímaly dlouhé roky.

Detail z Loosova apartmánuDetail z Loosova apartmánu

Detaily z Loosova apartmánu

"V osmdesátých a devadesátých letech byla práce architekta Loose známá vlastně jenom odborníkům, a protože původní majitelé k vybavení neměli vztah, nebyl problém ho odkoupit. Paní mi navíc ještě z půdy donesla lampu, všechno však bylo v zoufalém stavu," popisuje Lekeš objev apartmánu, který firma Adolf Loos apartment and Gallery pod jeho vedením dlouho a nákladně restaurovala – a také pro něj v Praze hledali vhodný prostor.

"Restaurátorské práce jsme dokončili až letos. Lustr jsme nechali restaurovat ve Vídni, další kusy v Německu i v Praze. Vybavení bytu je z devadesáti procent originální. Byla na tom spousta práce," říká Lekeš. Další zařízení apartmánu (mobilní kusy nábytku) však už k původnímu bytu Richarda Hirsche nepatřilo – z toho totiž nezbylo vůbec nic.

"Originální apartmán jsme vybavili nábytkem, který Adolf Loos navrhl v roce 1912 pro vídeňskou rodinu Valentina Rosenfelda. Sedací soupravu jsme pořídili v Anglii od potomků rodiny, ovšem s podmínkou, že bude umístěna právě v tomto prostoru. Sedával na ní například Sigmund Freud, který byl s rodinou spřízněný, ale i další představitelé kulturního i společenského života Vídně," popisuje galerista.

Detail z Loosova apartmánu

Postupně do apartmánu přibývaly další cenné kousky – například skříň, kterou Loos v roce 1923 navrhl pro vídeňský obchod s pánskou módou Leschka.

Apartmán rodičů zničila školka, synův byt se zachoval

"Objevení tohoto apartmánu je senzace. Interiér je srovnatelný se slavnou Loosovou vilou Müller," říká přední znalec architektova díla Burkhardt Rukschcio, který přijel z Francie rekonstruovanou památku slavnostně otevřít.

"Pro rodinu Hirschových navrhl Loos zařízení bytu už v roce 1907 a o tomhle malém, který byl pro jejich syna Richarda v Plzni, nikdo nevěděl. Veliký byt rodičů byl zničen v šedesátých letech, když se do něj nastěhovala mateřská škola. Z něj bohužel nezbyla ani tříska," popisuje Rukschcio.

Vladimír Lekeš v Loosově apartmánu

"Každý Loosův interiér byl úplně jiný, vždycky se snažil jej přizpůsobit lidem, kteří v bytě žili, musel pracovat i s psychologií. Byl oblíbený také proto, že dokázal udělat interiér za sto tisíc tak, aby vypadal, jako kdyby stál třikrát tolik. Pravda ovšem je, že byl také velmi kontroverzním architektem. Na sto příznivců měl dvě stovky odpůrců. Nikdy si nebral servítky, byl upřímný, takový revolucionář," říká o architektovi Rukschcio.
V příštím roce by měl být apartmán zpřístupněn veřejnosti, ovšem pouze na objednání.