Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Galerista objevil a zrestauroval klenot - neznámý apartmán architekta Loose

  8:01aktualizováno  8:01
Když v roce 1988 vstoupil galerista Vladimír Lekeš do starého bytu v jednom plzeňském činžáku, bylo mu jasné, že objevil poklad – unikátní apartmán, který navrhl architekt Adolf Loos pro továrníka Richarda Hirsche na konci dvacátých let dvacátého století.

Vladimír Lekeš v Loosově apartmánu | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Bylo mi okamžitě jasné, že jde o dílo Adolfa Loose. I přesto, že v bytě žila rodina, která si interiér přizpůsobila, poznal jsem jeho dílo na první pohled. Od roku 1907 do konce života navrhl Loos zhruba deset interiérů, většinou jsou zničené. O tomhle se však dosud nevědělo," popisuje galerista, kterého dílo i osobnost slavného architekta zajímaly dlouhé roky.

Detail z Loosova apartmánuDetail z Loosova apartmánu

Detaily z Loosova apartmánu

"V osmdesátých a devadesátých letech byla práce architekta Loose známá vlastně jenom odborníkům, a protože původní majitelé k vybavení neměli vztah, nebyl problém ho odkoupit. Paní mi navíc ještě z půdy donesla lampu, všechno však bylo v zoufalém stavu," popisuje Lekeš objev apartmánu, který firma Adolf Loos apartment and Gallery pod jeho vedením dlouho a nákladně restaurovala – a také pro něj v Praze hledali vhodný prostor.

"Restaurátorské práce jsme dokončili až letos. Lustr jsme nechali restaurovat ve Vídni, další kusy v Německu i v Praze. Vybavení bytu je z devadesáti procent originální. Byla na tom spousta práce," říká Lekeš. Další zařízení apartmánu (mobilní kusy nábytku) však už k původnímu bytu Richarda Hirsche nepatřilo – z toho totiž nezbylo vůbec nic.

"Originální apartmán jsme vybavili nábytkem, který Adolf Loos navrhl v roce 1912 pro vídeňskou rodinu Valentina Rosenfelda. Sedací soupravu jsme pořídili v Anglii od potomků rodiny, ovšem s podmínkou, že bude umístěna právě v tomto prostoru. Sedával na ní například Sigmund Freud, který byl s rodinou spřízněný, ale i další představitelé kulturního i společenského života Vídně," popisuje galerista.

Detail z Loosova apartmánu

Postupně do apartmánu přibývaly další cenné kousky – například skříň, kterou Loos v roce 1923 navrhl pro vídeňský obchod s pánskou módou Leschka.

Apartmán rodičů zničila školka, synův byt se zachoval

"Objevení tohoto apartmánu je senzace. Interiér je srovnatelný se slavnou Loosovou vilou Müller," říká přední znalec architektova díla Burkhardt Rukschcio, který přijel z Francie rekonstruovanou památku slavnostně otevřít.

"Pro rodinu Hirschových navrhl Loos zařízení bytu už v roce 1907 a o tomhle malém, který byl pro jejich syna Richarda v Plzni, nikdo nevěděl. Veliký byt rodičů byl zničen v šedesátých letech, když se do něj nastěhovala mateřská škola. Z něj bohužel nezbyla ani tříska," popisuje Rukschcio.

Vladimír Lekeš v Loosově apartmánu

"Každý Loosův interiér byl úplně jiný, vždycky se snažil jej přizpůsobit lidem, kteří v bytě žili, musel pracovat i s psychologií. Byl oblíbený také proto, že dokázal udělat interiér za sto tisíc tak, aby vypadal, jako kdyby stál třikrát tolik. Pravda ovšem je, že byl také velmi kontroverzním architektem. Na sto příznivců měl dvě stovky odpůrců. Nikdy si nebral servítky, byl upřímný, takový revolucionář," říká o architektovi Rukschcio.
V příštím roce by měl být apartmán zpřístupněn veřejnosti, ovšem pouze na objednání.
Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

STAŘÍ MISTŘI: Malíře pocitů a erotiky Kadrnožku měli za agenta CIA i StB

Světoznámý malíř a grafik Dimitrij Kadrnožka ve svém podkrovním ateliéru v...

Malíř Dimitrij Kadrnožka se měl původně stát farářem, ale z jezuitského lycea ho pro drzost vyhodili. Syn hrdiny od...

Zemřel sochař Jan Koblasa, po emigraci uznávaný i v zahraničí

Jan Koblasa vystavuje na Pražském hradě.

Ve věku 84 let zemřel minulý týden český sochař, malíř, grafik a autor mnoha filozofických esejů Jan Koblasa. Jeho...

Muzea a galerie by mohly děti zlákat hrou na mravence. Chybí ale zájem

Z představení Děti Lví srdce

Návštěva galerií či muzeí je pro děti často ztělesněním nudy. Změnit se to snaží Tereza Dobiášová, která stojí za...Najdete na iDNES.cz