Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Galerii města Blanska nahradí pošta

  14:54aktualizováno  14:54
Blansko - Blanenská galerie získala před jedenácti lety skvělé prostory - místnosti byly projektovány přímo pro výstavní činnost a návštěvníci je našli v centru města. V brzké době se však galerie musí stěhovat - prostory totiž obsadí pošta.
Přitom ještě před pěti lety samotné Blansko ocenilo činnost galerie městskou cenou. Minulý týden pak jeho zastupitelé rozhodli, že umění musí ustoupit před praktickými potřebami obyvatel. Do galerijních prostor se tak časem nastěhuje blanenská pobočka pošty a pro galerii zastupitelé zvolili místo v novém supermarketu Kaufland v severní části města.

"Myslím, že galerii podobný krok uškodí. Za poslední roky se zde uskutečnily výstavy opravdových osobností, které rapidně zvedly návštěvnost a jméno galerie proniklo za hranice okresu. Celá dramaturgie ztratí smysl," poznamenal k osudu instituce Tomáš Písař, bývalý ředitel Kulturního střediska města Blanska, pod které galerie patří.

Nespokojená ředitelka: I když jdu do důchodu, netěší mne to
Podobný názor má i ředitelka galerie Ivana Mašátová, jež v jejím čele stojí dvacet let. "Nejen že umístění v supermarketu považuji za degradující, ale galerie bude dál od centra a vlakového nádraží. Přijde méně škol a lidí, kteří vlakem jezdili na naše nedělní vernisáže," vysvětlovala své rozčarování Mašátová. S nastalou situací se však podle vlastních slov musela smířit. "V únoru bych měla jít do důchodu. Galerii budu ještě stěhovat a předávat svému následníkovi. Těšit mě to ale nebude," komentovala neradostně.

Město kritiku odmítá
S pesimistickými pohledy na záležitost však město nesouhlasí. "Velice rychle jsme museli vyřešit situaci pošty, které končí pronájem v jejích stávajících a nedostačujících prostorách," uvedl místostarosta Blanska Jindřich Král. Jedním z rozhodujících důvodů bylo podle něj umístění v centru města.

"Myslím, že volných prostor je v centru dost a dost. Uvolní se například okresní úřad, jsou tu budovy staré továrny, nebo deset let rozestavěný dům, který vlastní zdravotní pojišťovna. Pošta musela s ukončením nájmu počítat, měla si to zařídit sama," reagovala ovšem Ivana Mašátová.

Město nabídlo poště několik variant. "Nejlepší řešení viděli ve stávající galerii, ať pro poštu samotnou, tak pro dostupnost občanů," vysvětloval Král.

Galerie v nákupním centru: výhoda nebo nevkus?

Na otázku, zda přestěhování galerii neuškodí, místostarosta odvětil: "Záleží na tom, jak bude nová galerie řešena, samozřejmě nechceme snížit její kvalitu."

Snížení kvality i vážnosti galerie se však obává její ředitelka: "Nedovedu si představit, že by lidi, kteří jedou nakupovat, zamířili do galerie jen proto, že je ve stejné budově. Klasická galerijní činnost prostě do komerčních prostor nepatří!"

Místostarosta Blanska Jindřich Král naopak ve spojení nákupního centra a galerie vidí výhodu. "Výstavy budou samozřejmě v adekvátním a atraktivním prostředí. Argumenty, že galerie bude dále od centra, nepovažuji za důležité, pomalou chůzí je to dalších pět minut. Roli navíc hraje i předpokládaný růst města, a to právě severním směrem. Nevýhodou galerie také bylo nedostatečné množství parkovacích míst, která se tak vyřeší. A návštěvnost se zcela jistě zvedne," tvrdí Král.

Tato vysvětlení však neuspokojují nejen ředitelku galerie, ale i výtvarníky. "Je to obrázek odpovídající dnešní době - fungující věci se ruší, nefungující podporují," vyjádřil své pocity kurátor brněnského Domu umění František Kowolowski.

Podle Krále však město velké emoce nezaznamenalo. "Je možné, že pošta si časem najde nové prostory, a kdo ví, jak vše díky moderním technologiím dopadne. Je tudíž možné, že galerie se jednou postěhuje zpět," dodal Král.

Galerie v Blansku

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz