Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Galerii města Blanska nahradí pošta

  14:54aktualizováno  14:54
Blansko - Blanenská galerie získala před jedenácti lety skvělé prostory - místnosti byly projektovány přímo pro výstavní činnost a návštěvníci je našli v centru města. V brzké době se však galerie musí stěhovat - prostory totiž obsadí pošta.
Přitom ještě před pěti lety samotné Blansko ocenilo činnost galerie městskou cenou. Minulý týden pak jeho zastupitelé rozhodli, že umění musí ustoupit před praktickými potřebami obyvatel. Do galerijních prostor se tak časem nastěhuje blanenská pobočka pošty a pro galerii zastupitelé zvolili místo v novém supermarketu Kaufland v severní části města.

"Myslím, že galerii podobný krok uškodí. Za poslední roky se zde uskutečnily výstavy opravdových osobností, které rapidně zvedly návštěvnost a jméno galerie proniklo za hranice okresu. Celá dramaturgie ztratí smysl," poznamenal k osudu instituce Tomáš Písař, bývalý ředitel Kulturního střediska města Blanska, pod které galerie patří.

Nespokojená ředitelka: I když jdu do důchodu, netěší mne to
Podobný názor má i ředitelka galerie Ivana Mašátová, jež v jejím čele stojí dvacet let. "Nejen že umístění v supermarketu považuji za degradující, ale galerie bude dál od centra a vlakového nádraží. Přijde méně škol a lidí, kteří vlakem jezdili na naše nedělní vernisáže," vysvětlovala své rozčarování Mašátová. S nastalou situací se však podle vlastních slov musela smířit. "V únoru bych měla jít do důchodu. Galerii budu ještě stěhovat a předávat svému následníkovi. Těšit mě to ale nebude," komentovala neradostně.

Město kritiku odmítá
S pesimistickými pohledy na záležitost však město nesouhlasí. "Velice rychle jsme museli vyřešit situaci pošty, které končí pronájem v jejích stávajících a nedostačujících prostorách," uvedl místostarosta Blanska Jindřich Král. Jedním z rozhodujících důvodů bylo podle něj umístění v centru města.

"Myslím, že volných prostor je v centru dost a dost. Uvolní se například okresní úřad, jsou tu budovy staré továrny, nebo deset let rozestavěný dům, který vlastní zdravotní pojišťovna. Pošta musela s ukončením nájmu počítat, měla si to zařídit sama," reagovala ovšem Ivana Mašátová.

Město nabídlo poště několik variant. "Nejlepší řešení viděli ve stávající galerii, ať pro poštu samotnou, tak pro dostupnost občanů," vysvětloval Král.

Galerie v nákupním centru: výhoda nebo nevkus?

Na otázku, zda přestěhování galerii neuškodí, místostarosta odvětil: "Záleží na tom, jak bude nová galerie řešena, samozřejmě nechceme snížit její kvalitu."

Snížení kvality i vážnosti galerie se však obává její ředitelka: "Nedovedu si představit, že by lidi, kteří jedou nakupovat, zamířili do galerie jen proto, že je ve stejné budově. Klasická galerijní činnost prostě do komerčních prostor nepatří!"

Místostarosta Blanska Jindřich Král naopak ve spojení nákupního centra a galerie vidí výhodu. "Výstavy budou samozřejmě v adekvátním a atraktivním prostředí. Argumenty, že galerie bude dále od centra, nepovažuji za důležité, pomalou chůzí je to dalších pět minut. Roli navíc hraje i předpokládaný růst města, a to právě severním směrem. Nevýhodou galerie také bylo nedostatečné množství parkovacích míst, která se tak vyřeší. A návštěvnost se zcela jistě zvedne," tvrdí Král.

Tato vysvětlení však neuspokojují nejen ředitelku galerie, ale i výtvarníky. "Je to obrázek odpovídající dnešní době - fungující věci se ruší, nefungující podporují," vyjádřil své pocity kurátor brněnského Domu umění František Kowolowski.

Podle Krále však město velké emoce nezaznamenalo. "Je možné, že pošta si časem najde nové prostory, a kdo ví, jak vše díky moderním technologiím dopadne. Je tudíž možné, že galerie se jednou postěhuje zpět," dodal Král.

Galerie v Blansku

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Najdete na iDNES.cz