Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Galerie uvádí Pastrňákovu abstrakci

  8:49aktualizováno  8:49
Šternberk - Obrazy Petra Pastrňáka se nachází nyní na zdech městské galerie ve Šternberku. Galerista Michal Kalhous tak přizval po Jiřím Surůvkovi druhého muže pocházejícího ze severomoravské výtvarné líhně. Absolvent Akademie výtvarných umění se liší od mnoha vrstevníků svým zaměřením: věnuje se, dnes nepříliš obvyklé, malbě.

V galerii jsou vystaveny jak abstraktní motivy, tak několik "stříkaných" portrétů lidí blízkých umělci. "Proč stříkané obrazy? Protože autor používá k jejich vytváření obyčejnou pistoli na stříkaní aut,"  popisuje malířovu techniku galerista.  Všechny vystavené obrazy vznikly v posledních pěti letech. "Mám rád harmonii, kterou je schopen dosáhnout ve svých abstraktních obrazech," vysvětluje Kalhous, čím je pro něj Pastrňák zajímavý.

Kalhous nastoupil jako nový kurátor ve Šternberku letos v létě. Svůj program představování mladší výtvarné generace zahájil již zmíněným Surůvkou, pokračuje Pastrňákem, přičemž návštěvníkům nabízí srovnání stylů i motivů autorů si blízkých. Oba totiž například ještě s Danielem Balabánem a Hanou Puchovou byli jedněmi z členů ostravského výtvarného sdružení Přirození, které vzniklo na severu Moravy v létě v létě roku 1989.

Pastrňák nevystavuje v těchto dnech pouze ve Šternberku, jeho obrazy  prezentuje současně s díly Jakuba Špaňhela i pražská galerie MXM. "I když právě teď vystavuje na dvou místech, rozhodně nepatří k autorům, kteří by byli v kurzu. Je totiž výjimečný ze své generace tím, že se zabývá abstraktní malbou. A malba nedosahuje mezi výtvarníky a galeristy v tento čas výrazné obliby," přiznává Kalhous.

Galerii zaplněné do posledního místa plátny dominuje abstraktní obraz  z roku 1997. "Je to stěžejní obraz výstavy. Osobně považuji období, v němž vznikl, za nejlepší Pastrňákova léta," míní galerista.

Výstava obrazů Petra Pastrňáka potrvá ve  Šternberku do 21. září a vystřídá ji výstava místních výtvarníků. "Zakládají nové výtvarné sdružení, které bych v galerii rád představil," doplňuje Michal Kalhous.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Najdete na iDNES.cz