Óda, Adam Štech pro Letní výtvarný salon

Óda, Adam Štech pro Letní výtvarný salon | foto: Galerie Kodl

Mladí umělci táhnou. Galerie Kodl prodlužuje Letní výtvarný salon

  • 2
Pražská Galerie Kodl zasvětila prázdninové měsíce Letnímu výtvarnému salonu, který představuje mladou generaci českých výtvarníků. Kvůli rostoucímu zájmu ze strany návštěvníků se ho nyní rozhodla prodloužit až do poloviny října.

„Výběr představuje pestrý, avšak kompaktní celek, který zaujme svou rozličností a jistou variabilitou přístupů k malbě,“ vysvětluje Matyáš Kodl, který se v galerii specializuje na současné umění. V rámci salonu vystavuje sedm mladých umělců, které spojuje neutuchající láska k malbě.

Právě ta jim zaručila, že už v brzkém věku jsou jejich jména pojmem. Jedním z nich je Josef Bolf, v jehož malbách se mísí dřívější zkušenost s komiksovou stylizací s technikou proškrabávané tuše nanášené na vrstvu voskového podkladu. Tematicky se malíř často vrací do dětství a konfrontuje je s drsnou realitou.

Opakuje se motiv dětství

Neméně zajímavé dílo v Galerii Kodl vystavuje také Adam Štech, který rád spojuje zdánlivě nespojitelné. Polarita tvoří základ jeho maleb. Ať už jde o technickou či tematickou stránku věci. Obraz Žena s ovladačem budiž toho důkazem.

Zmiňovaný Josef Bolf není jediným umělcem vystavujícím v rámci salonu, který se prostřednictvím své tvorby vrací do dětství. Činí tak i Lubomír Typlt. Stejně jako jeho Růžoví jedlíci kukuřice i další díla zobrazují figuru dítěte při různých činnostech, vždy s výraznými barevnými kontrasty. Vedle figur se Typlt věnuje také geometrickým abstraktním kompozicím.

Fascinující podívanou pak představují malby Martina Krajce, které nezapřou jeho streetartové počátky, ale ani vliv starých mistrů, ke kterým začal umělec tíhnout během stáže v Madridu. „Vedle často variovaného motivu býků Krajc inklinuje k figuře, zpravidla barevně vyexponované,“ vysvětlují galeristé.

Martin Krajc pro Letní výtvarný salon

V galerii na Národní třídě je také ještě k vidění dílo Jakuba Špaňhela a Ondřeje Basjuka. Jedinou ženou, která v rámci salonu v Galerii Kodl vystavuje je Pavla Malinová, která se stihla etablovat už během studií na Ostravské univerzitě. „Její malbu můžeme charakterizovat jako rafinovanou, technicky velmi vyspělou, ale především nebývale imaginativní. V jejích pracích rezonují metafory, odkazující na vztah mezi dvěma světy,“ charakterizují kurátoři její tvorbu.