Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Galatíkové na rozloučenou zpívali Ulrychovi

  12:30aktualizováno  15:34
Smutečně vyzdobená historická budova Národního divadla v Praze se stala místem posledního rozloučení s Věrou Galatíkovou. Herečka zemřela po marném boji s rakovinou 21. prosince ve věku 69 let.

Pohřeb Věry Galatíkové - Hana a Petr Ulrychovi - Národní divadlo Praha (3. ledna 2008) | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Na přední členku činohry vzpomněli například kolegové Jan Kačer, Táňa Fischerová a Ivan Řezáč. Živě zazpívali Petr a Hana Ulrychovi, Zuzana Stivínová přednesla báseň Jana Skácela.

Herečka Věra GalatíkováZe záznamu zazněla nahrávka z inscenace Višňového sadu, v níž Galatíková excelovala v Kačerově režii koncem šedesátých let 20. století na jevišti pražského Činoherního klubu.

Hlediště divadla se zaplnilo smutečními hosty už před polednem.

Pohřeb Věry Galatíkové - Ladislav FrejV prvních řadách usedli členové rodiny v čele s manželem zesnulé, hercem Ladislavem Frejem, dcerou Kristýnou a synem Ladislavem, kteří herecké geny podědili.

U katafalku s rakví byly věnce od premiéra Mirka Topolánka, ministerstva kultury, Herecké asociace, Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, kde Galatíková studovala, a pražské Divadelní fakulty, kde své znalosti předávala adeptům Thálie.

Byly tu také květy od scén, na kterých hrála: především pražského Národního divadla, Činoherního klubu, Švandova divadla a Městských divadel pražských.

Pohřeb Věry Galatíkové - vynášení rakve"Přišli jsme se rozloučit s výbornou herečkou, milovanou ženou a s obdivuhodnou osobností. Odchod takového člověka je vždy vnímán jako předčasný," řekl v úvodu pietního aktu šéf činohry české první scény Michal Dočekal.

V čestné stráži u katafalku se vystřídalo na sedm desítek hereckých kolegů a zástupců divadel.

Pohřeb Věry Galatíkové - Jan KačerS emotivním projevem vystoupil herec a režisér Jan Kačer. "Podarovala jsi nás všechny, nejvíc darem odvahy. Odvahy nést tíhu a bolest, dívat se přes sebe, přes svoji krátkou a pomíjivou existenci. Neztratit jedinou chvíli a toužit předat světlo života, ten dar, který jsi opatrovala, do rukou přicházejících. Zářila jsi jako klenot, my tě obdivovali, my tě obdivujeme," řekl a s ostychem a vděčností jí poděkoval za všechno.

Režisérka a dramaturgyně Helena Glancová pak pokračovala ve vzájemném rozhovoru, který s Galatíkovou vedla už dávno, když se obě shodou okolností potkaly při svém prvním angažmá v pardubickém divadle.

"V průběhu let jsme se potkávaly zřídka, ale vždy ve významných a zapamatovatelných okamžicích," uvedla s dojetím. Zdůraznila, že Galatíková se uměla vrhat do práce a přitom se viděla kriticky, nešetřila se. "Svůj přidělený čas jsi naplnila divadlem a láskou," podotkla.

Pohřeb Věry Galatíkové - Táňa Fischerová"Co má člověk říci o celoživotním přátelství, aby z toho nakonec nevyšla banalita," zamyslela se herečka Táňa Fischerová, která se s Galatíkovou setkala před čtyřiceti lety v Činoherním klubu. "My obě víme, že smrtí život nekončí, a že pokračuje dál v jiné formě. Jsem přesvědčena, že Věra je tu teď s námi a má radost," dodala.

Ivan Řezáč pak přiznal, že mu nikdy nikdo při práci neřekl tolik o sobě a tak moc o něm samém. "Přišla jsi z té zvláštní pohádkové doby, kdy herci byli jen herci, kdy herectví bylo jen řemeslo a řemeslo bylo jen smysl života. Obdivoval jsem, že jsi brala život, práci i svět vážně - nikdy jsi s ničím nekoketovala. A byla jsi vždycky tam, kde tě bylo potřeba, nekompromisně, nezištně a diskrétně. A to byl vzácný dar, hlavně pro nás," uvedl. Zdůraznil, že pro něj vyhrála i tu poslední bitvu, protože bez boje nevydala ani vteřinu svého života.

Pohřeb Věry Galatíkové - Portrét herečkyBěhem pietního obřadu zazněl ze záznamu Hradišťan, zazpíval Ray Charles a ozvaly se tóny Janáčkovy Lišky Bystroušky. Ty doprovázely i reprodukci předloni natočeného vzkazu Věry Galatíkové manželovi.

"Vidím, co všechno bylo zbytečné, ale také krásné. Dali jsme si kus šťastného života. Litovala jsem víc tebe a děti, než že bych truchlila nad svou konečností," uvedla v něm a už tehdy zápasila s dechem. Vysvětlila zároveň, proč odmítla léčbu chemoterapií - protože si chtěla prodloužit smysluplný život. "Nedá se už dělat nic. Jsem připravená, klidná a zamilovaná do své rodiny," uvedla herečka závěrem.

Dlouhotrvající potlesk pak poslední rozloučení v Národním divadle ukončil. Zněl i v okamžicích, kdy byla rakev s ostatky statečné ženy za zvuků smutečních fanfár vynesena ze "zlaté kapličky". Na Národní třídě jí při té příležitosti poděkovali i ti, kteří šli náhodou kolem.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Najdete na iDNES.cz