Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Galatíkové na rozloučenou zpívali Ulrychovi

  12:30aktualizováno  15:34
Smutečně vyzdobená historická budova Národního divadla v Praze se stala místem posledního rozloučení s Věrou Galatíkovou. Herečka zemřela po marném boji s rakovinou 21. prosince ve věku 69 let.

Pohřeb Věry Galatíkové - Hana a Petr Ulrychovi - Národní divadlo Praha (3. ledna 2008) | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Na přední členku činohry vzpomněli například kolegové Jan Kačer, Táňa Fischerová a Ivan Řezáč. Živě zazpívali Petr a Hana Ulrychovi, Zuzana Stivínová přednesla báseň Jana Skácela.

Herečka Věra GalatíkováZe záznamu zazněla nahrávka z inscenace Višňového sadu, v níž Galatíková excelovala v Kačerově režii koncem šedesátých let 20. století na jevišti pražského Činoherního klubu.

Hlediště divadla se zaplnilo smutečními hosty už před polednem.

Pohřeb Věry Galatíkové - Ladislav FrejV prvních řadách usedli členové rodiny v čele s manželem zesnulé, hercem Ladislavem Frejem, dcerou Kristýnou a synem Ladislavem, kteří herecké geny podědili.

U katafalku s rakví byly věnce od premiéra Mirka Topolánka, ministerstva kultury, Herecké asociace, Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, kde Galatíková studovala, a pražské Divadelní fakulty, kde své znalosti předávala adeptům Thálie.

Byly tu také květy od scén, na kterých hrála: především pražského Národního divadla, Činoherního klubu, Švandova divadla a Městských divadel pražských.

Pohřeb Věry Galatíkové - vynášení rakve"Přišli jsme se rozloučit s výbornou herečkou, milovanou ženou a s obdivuhodnou osobností. Odchod takového člověka je vždy vnímán jako předčasný," řekl v úvodu pietního aktu šéf činohry české první scény Michal Dočekal.

V čestné stráži u katafalku se vystřídalo na sedm desítek hereckých kolegů a zástupců divadel.

Pohřeb Věry Galatíkové - Jan KačerS emotivním projevem vystoupil herec a režisér Jan Kačer. "Podarovala jsi nás všechny, nejvíc darem odvahy. Odvahy nést tíhu a bolest, dívat se přes sebe, přes svoji krátkou a pomíjivou existenci. Neztratit jedinou chvíli a toužit předat světlo života, ten dar, který jsi opatrovala, do rukou přicházejících. Zářila jsi jako klenot, my tě obdivovali, my tě obdivujeme," řekl a s ostychem a vděčností jí poděkoval za všechno.

Režisérka a dramaturgyně Helena Glancová pak pokračovala ve vzájemném rozhovoru, který s Galatíkovou vedla už dávno, když se obě shodou okolností potkaly při svém prvním angažmá v pardubickém divadle.

"V průběhu let jsme se potkávaly zřídka, ale vždy ve významných a zapamatovatelných okamžicích," uvedla s dojetím. Zdůraznila, že Galatíková se uměla vrhat do práce a přitom se viděla kriticky, nešetřila se. "Svůj přidělený čas jsi naplnila divadlem a láskou," podotkla.

Pohřeb Věry Galatíkové - Táňa Fischerová"Co má člověk říci o celoživotním přátelství, aby z toho nakonec nevyšla banalita," zamyslela se herečka Táňa Fischerová, která se s Galatíkovou setkala před čtyřiceti lety v Činoherním klubu. "My obě víme, že smrtí život nekončí, a že pokračuje dál v jiné formě. Jsem přesvědčena, že Věra je tu teď s námi a má radost," dodala.

Ivan Řezáč pak přiznal, že mu nikdy nikdo při práci neřekl tolik o sobě a tak moc o něm samém. "Přišla jsi z té zvláštní pohádkové doby, kdy herci byli jen herci, kdy herectví bylo jen řemeslo a řemeslo bylo jen smysl života. Obdivoval jsem, že jsi brala život, práci i svět vážně - nikdy jsi s ničím nekoketovala. A byla jsi vždycky tam, kde tě bylo potřeba, nekompromisně, nezištně a diskrétně. A to byl vzácný dar, hlavně pro nás," uvedl. Zdůraznil, že pro něj vyhrála i tu poslední bitvu, protože bez boje nevydala ani vteřinu svého života.

Pohřeb Věry Galatíkové - Portrét herečkyBěhem pietního obřadu zazněl ze záznamu Hradišťan, zazpíval Ray Charles a ozvaly se tóny Janáčkovy Lišky Bystroušky. Ty doprovázely i reprodukci předloni natočeného vzkazu Věry Galatíkové manželovi.

"Vidím, co všechno bylo zbytečné, ale také krásné. Dali jsme si kus šťastného života. Litovala jsem víc tebe a děti, než že bych truchlila nad svou konečností," uvedla v něm a už tehdy zápasila s dechem. Vysvětlila zároveň, proč odmítla léčbu chemoterapií - protože si chtěla prodloužit smysluplný život. "Nedá se už dělat nic. Jsem připravená, klidná a zamilovaná do své rodiny," uvedla herečka závěrem.

Dlouhotrvající potlesk pak poslední rozloučení v Národním divadle ukončil. Zněl i v okamžicích, kdy byla rakev s ostatky statečné ženy za zvuků smutečních fanfár vynesena ze "zlaté kapličky". Na Národní třídě jí při té příležitosti poděkovali i ti, kteří šli náhodou kolem.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Najdete na iDNES.cz