Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gaia Mesiah: Marku mezinárodní dráha nelákala

  17:04aktualizováno  17:04
Je to právě rok, co Gaia Mesiah vydala své třetí album Alpha Female. Mezinárodní expanze byla díky spolupráci s Jazem Colemanem skutečně na dosah. Teď je ale všechno jinak.

Gaia Mesiah

Z rozjetého vlaku a plného koncertního programu se k překvapení všech rozhodl vykolejit utržený vagón, zpěvačka Marka Rybin. Není divu, že se bubenice Misha Cortéz a kytaristka Santa Morella během našeho rozhovoru netváří právě nejšťastněji...

Pro Gaia Mesiah to měl být začátek mimořádného období. Právě v těchto dnech měli jako první česká skupina hrát na velevýznamném festivalu SXSW (South By Southwest) v texaském Austinu. Nemluvě o nabídce Jaze Colemana, že by mohli předskočit Killing Joke na jejich plánovaném turné původní sestavy.

Místo toho teď sedím s  Mishou a Morellou šestašedesát metrů nad zemí v restauraci žižkovského vysilače a v ruce držím tiskové prohlášení oznamující, že Marka u Gaia Mesiah končí. Původní dohoda, že s nimi odjede všechny nasmlouvané koncerty do konce prázdnin už neplatí. Je to sotva pár hodin, co Marka spoluhráčkám po telefonu oznámila, že to balí rovnou.

Když si události posledních dní dáte dohromady s věštbou kartářky, ke které jsem přesně před rokem vzal Mishu, aby předpověděla, co kapelu čeká a nemine, běhá z toho mráz po zádech. "Čeká vás cestování, přesidlování do zahraničí, vlivný cizinec, velký změny, naplnění nadějí.

Ale pracovně na někoho pozor. Nějaká holka nebo ženská by vám mohla škodit a je to karta práce, takže by se to teoreticky mohlo týkat i kolegyně. Mohlo by to narušovat i vaše partnerství,“ prorokovala před rokem věštkyně Helena Silvan ve Filteru z května loňského roku. Že by karty nelhaly?

Víte proč Marka odešla z kapely?
Misha Cortéz: K tomu, co přesně se mezi námi stalo, se nechceme vyjadřovat. Marka odešla z osobních důvodů, ale o přesných příčinách nevíme o moc víc, než stojí v tom oficiálním tiskovém prohlášení. Zajímá nás to stejně jako kohokoliv jiného.

Blesk z čistého nebe?
MC: Byl to nečekanej jadernej výbuch, ke kterýmu se ale schylovalo už delší dobu a nikdo z nás si to pořádně neuvědomoval.
Santa Morella: Podle mě v tom hrají hlavní roli naše plány v zahraničí. Jednak teďka ten Texas a pak naše plány s Killing Joke, který na podzim jedou turné v původní sestavě a my mohli jet s nima. Ale Marku tahle mezinárodní dráha nelákala. Ale nechci za ni mluvit, to se musíš zeptat jí. Naše plány se prostě naprosto rozešly.

Čili jste to čekaly..
MC: Jo, ale předtím byly takový postupný kroky, kdy člověk tuší, ale ono je to všechno subjektivní. Nebylo to úplně ze dne na den. Na finále už jsme vlastně byly připravený. S tím Texasem to už bylo, jako když praskne porcelán. Že ona už nemůže jít dál tudy, kudy my chceme.

Oficiálně se o tom spekulovalo už několik dní, ale pokud vím, původně jste měli odehrát všechny nasmlouvané akce do konce prázdnin. Takže to všechno padá?
MC: Hm... Je to tak.
SM: Původní dohoda zněla skutečně takhle, ale pak se stalo něco, čemu nerozumíme. Samozřejmě dějou se různý zázraky. Nic není definitivní. Jen smrt.

Kolik akcí takhle musíte odvolat?
SM: Šedesát?
MC: My totiž asi zůstaneme jenom ve dvou. Protože Josh (baskytarysta) na to reagoval, že to je pro něj znamení, aby se v září sebral a odjel se po dlouhých letech podívat za rodinou do Austrálie. Pro něho to taky není nic moc hezkýho, protože teďka musí hrozně makat, aby vydělal na letenky. Takže se to vlastně týká zase jenom nás dvou. Protoforma! Což nám ale na druhou stranu dává skvělou šanci najít nový květ a obhájit svoji pozici.

Celý rozhovor, včetně vyjádření Marky Rybin, si můžete přečíst v aktuálním vydání časopisu Filter, který vychází 1. dubna 2008.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Dubnový Filter představuje kapelu snů a láká na Planet Festival

Filter - Planet Festival

Jak hlasovali čtenáři v anketě o kapelu snů? Proč je Majkl Jackson zase v kurzu? A co dělá novopočený otec Honza...

Můj vězněný otec stavěl tajný Orlík, líčí Lukáš Vaculík v Resortu

V dokumentu Resort se objeví i Renčův film Válka barev

Nebudou zakresleny do map. Patnáct chat do 200 tisíc korun, objekt č. 1 pro soudruha Novotného 400 až 500 tisíc korun....

Vladimir 518 bojuje za knihovnu

Vladimir 518

Label Bigg Boss plánuje natočit track na podporu stavby knihovny Jana Kaplického.

Najdete na iDNES.cz