Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Futura2000 už nepobíhá s fixem po New Yorku

aktualizováno 
- Futura 2000 patří mezi nejvlivnější graffiti umělce původní Subway-éry sedmdesátých let v New Yorku. Přes své abstraktní obrazy na stěnách vlaků podzemní dráhy se dostal v osmdesátých letech do newyorských a pak i světových galerií, dnes se věnuje hlavně webdesignu. Na konci roku 1998 poskytl rozhovor německému hiphopovému magazínu Backspin, z kterého vám teď přinášíme úryvek.

BS: Na počátku osmdesátých let jsi začal malovat graffiti na plátno. Teď, v devadesátých, děláš zase grafiku a webdesign. Jak jsi se k tomu dostal?

F: Kolem roku 1986 došlo, jak já říkám, ke smrti klasického umění. Lidé už neměli chuť dívat se v galeriích na práce graffiti umělců. Musel jsem se v té době rozhodnout, co ze mě bude. Měl jsem jsem ženu a dvouročního syna, které jsem musel živit. Nechtěl jsem ale pracovat jako umělec a prodávat svá díla za málo peněz. Dělal jsem různé věci a už se o to hnutí nezajímal. Byl jsem z toho jak to dopadlo nanejvýš zatrpklý. Myslím to, že jiní lidé hnutí graffiti využívali a těžili z něho... lidi jako Jean-Michael Basquiat nebo Keith Haring, kteří neměli žádné znalosti a zkušenosti z pravé Subway-školy. Jasně, někteří z naší školy do dotáhly až do muzea, lidi jako Dondi. Ale v podstatě nikoho nezajímalo, co jsem dělal. Byl jsem naivní.

BS: Pracoval jsi někdy společně s Basquiatem nebo K. Haringem?

F: Pracovali jsme ve stejnou dobu na stejných místech, ale nikdy na společných věcech. Byli jsme všichni v těch samých malých galeriích. Fab Five Freddy, Dondi, Haring, Basquiat, já a ještě pár ostatních. Ale abych se vrátil k tvé otázce, co dělám teď: na začátku devadesátých jsem se začal stále víc a víc zajímat o nastupující počítačový design. V roce 1990 jsem založil se svým partnerem Stachem ze Subware firmu GFS. Časem jsem ale zjistil, že chci ještě dělat něco víc, začal jsem tedy s historií internetu. To pro mě bylo něco opravdu silného, bylo to něco jako hlas sebe sama. Mě jako osoby ne jako writera.

BS: Je pro tebe ještě důležité psát své jméno?

F: Ne. Už jsem léta na nic netaggoval. Naposledy to byla taková akce v Groningu. Je to težké nemalovat, když to všichni ostatní dělají. Ale normálně mě neuvidíš pobíhat po New Yorku s fixem. Kdysi jsem byl writer!

BS: Jak jsi vlastně přišel na své jméno?

F: Inspiroval mě k tomu film 2001 - Vesmírná odyssea, byla to taková myšlenková projekce do budoucnosti. Bylo mi patnáct, docela hodně na to, abych začal s graffiti, jak jsem si myslel. Ale byl jsem prostě fascinován tou energií, která tam venku na ulicích byla.

BS: Jaké writery jsi měl tenkrát nejraději?

F: Nejvíc jsem respektoval lidi jako T-Kid, Lee, Dondi, Seen... prostě ty, jejichž práce jsem viděl na vlakách. V té době jsem pracoval na whole-carech, i na hodně abstraktních, bez písmen jen s barvami. Cítil jsem se fakt dobře, protože to bylo něco úplně jiného. Dneska se především snažím dále se vyvíjet, jít dál. Teď k tomu pro mě patří kromě zdí a pláten také grafika a webdesign. Dělám také takovou hračku, část produkce pro U.N.C.L.E. a obaly desek pro MoWax.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Viktoriánský pervert má právo malovat soft porno. Polonahé nymfy opět visí

Manchesterská galerie přestala prodávat i pohlednice s Waterhousovým dílem (2....

Jen něco přes týden nechala manchesterská galerie skrytý obraz Hylás a nymfy. Čin, který měl rozvířit diskuzi o díle a...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Najdete na iDNES.cz