Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

La Scalu tyranizují teroristé, tvrdí hvězdný basista Furlanetto

  13:51aktualizováno  13:51
V přenosech z Metropolitní opery do kin se představil ve Verdiho operách Don Carlos a Ernani. V italských, ale i ruských operách září i na dalších světových scénách. Pro svůj nynější pražský recitál si však italský basista Ferruccio Furlanetto připravil něco zcela odlišného: písňový cyklus Franze Schuberta Zimní cesta.

Ferrucio Furlanetto | foto: Musicaglotz

Jak se italský pěvec dostane k německé písňové tvorbě? "Byl to vlastně nápad pianisty Alexise Weissenberga, s nímž jsem kdysi dělal svůj první program ruských písní. Navrhnul mi, abychom příště udělali Schuberta. Mezitím ukončil kariéru, našel jsem však nového doprovazeče, Igora Tchetueva. Jsem hlavně operní pěvec, ale určité specifické věci odjinud mám rád," uvedl Furlanetto v rozhovoru pro MF Dnes.

Protože žije ve Vídni, s němčinou nemá problém. "Jde hlavně o to, vložit do hlasu specifické barvy a intenzitu," podotýká. Přesto se do německé hudby nechce příliš pouštět. Rozhodně ne do Wagnera.

Ferruccio Furlanetto v Praze

Ferruccio Furlanetto v Praze v roce 2008

"To je jiná planeta, na kterou já nepatřím. Je fakt, že už před lety mne ve Vídni přesvědčovali, abych Wagnera zkusil, že ve třicátých letech ho italští pěvci dělali a že bylo příjemné slyšet v této hudbě bel canto. Ale nechci. Schubertova Zimní cesta je sice také hodně postavená na jazyku, ale je to něco zcela jiného než Wagner. Mám i tak dost bohatý repertoár, který mi dělá radost. Wagner by mi radost nedělal, není v něm středomořská zpěvnost," poznamenává.

Radost neměl ani z toho, že milánská La Scala letos zahájila sezónu Wagnerovým Lohengrinem, a to před nadcházejícím dvoustým výročím narození Giuseppe Verdiho. A zjevně nebyl sám.

"Vypukla kolem toho válka, a myslím se oprávněně. Dvousté výročí narození slaví v této sezóně oba skladatelé, ale dát přednost Wagnerovi bylo hloupé. Podle mne se v divadle báli skupiny diváků na galerii, která při italské opeře a zvláště při Verdim vždycky zdivočí a hlasitě napadá interprety. Ale nebylo to správné rozhodnutí, Verdi je národní symbol, zvláště v severní Itálii a zvláště v Miláně," tvrdí Furlanetto.

Jsou ale diváci v La Scale skutečně tak nepřátelští? "Ne, publikum samo o sobě je báječné, je to záležitost několika lidí, kteří si libují v tom, že se chovají jako teroristé," odpovídá pěvec.

"Něco vám povím. Když jsem začátkem 90.let dělal v La Scale Donizettiho Dona Pasquala, tak na nás také útočili. A pak mi ráno volala policie, která vyšetřovala klaku, což byl další milánský fenomén. Určití lidé vydírali interprety, po nichž chtěli, aby si zaplatili ovace. A onen policista mi řekl, že chtěl zjistit, zda mezi klakou a křiklouny na galerii neexistuje spojení. Dostal se mezi ně a zjistil, že jsou předem rozhodnuti, jaké umělce budou atakovat, lhostejno, jaký výkon podají. Klaka už dnes naštěstí neexistuje, protože její boss dostal během vyšetřování infarkt a zemřel. A s ním zmizela i klaka. Aspoň něco pozitivního," říká s ulehčením Furlanetto.

A není to jeho jediná výhrada vůči poměrům v italské kultuře, které v určitých ohledech jeví podobné symptomy jako v Česku. "Když naši politikové potřebují škrtat, tak škrtají v kultuře, ne ve svých privilegiích. Přitom Itálie víc než kterákoli jiná země produkuje umění a žije z něj. Ale co nám zbyde, když se zlikviduje kultura? Fotbal?" ptá se pěvec.

Ferruccio Furlanetto jako Boris Godunov ve stejnojmenné Musorgského opeře v

Ferruccio Furlanetto jako Boris Godunov

Také proto si užívá vystoupení na jiných scénách. Třeba v Metropolitní opeře, ale také v moskevském Velkém divadle, kde nedávno zpíval Musorgského Borise Godunova. A protože ho předtím ztvárnil i v sanktpetěrburském Mariinském divadle, stal se prvním neruským pěvcem, který tuto velkou roli ztvárnil na obou nejvýznamnějších ruských scénách.

"Ruština i italština jsou postaveny na samohláskách, a téměř všechny zvuky jsou shodné v obou jazycích, proto se Italovi zpívá v ruštině dobře. Naproti tomu v němčině si na některé zvuky musíte zvyknout," vysvětluje.

Nicméně asi nejbližší vztah má k Vídeňské státní opeře a k Vídni vůbec. "Toto město nabízí takové množství špičkové kultury jako žádné jiné na světě. Jeho obyvatelé s tím prostě vyrůstají. Ve Vídni stále žije 'grandeur' minulosti," libuje si.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

GLOSA: Létofest vyvrcholil stylově a burácivě s Wanastovkami a Kabátem

Wanastowi Vjecy na Létofestu 2018

Závěr brněnské zastávky putovního Létofestu patřil v sobotu večer živoucím legendám. Svých dvakrát pětasedmdesát minut...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. Kupte si lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz