Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fringe festival láká na gay komedie a divadlo při svíčkách

  15:07aktualizováno  15:07
Od homosexuální veselohry po krátké experimentální filmy - takovou šíři žánrů nabízí divadelní festival Fringe, který v neděli odstartoval v Praze. Za osm dní se na něm představí 39 souborů ze všech světových koutů s 227 představeními.

Topping and Butch | foto: Fringe festival

Festival se usídlil v romantickém prostředí pražské Malé Strany. Maraton toho nejlepšího ze současného divadla, kabaretu, hudby a tance bude hostit hlavní město do neděle 1. června.

Šíři žánrů odpovídají i rozmanité hrací prostory. Představení se odehrávají celkem na devíti scénách, které nabízejí prostředí od klasické divadelní scény Divadla Na Prádle, přes svíčkami osvětlený kostel Sv. Jana Křtitele na Prádle, až po klubovou atmosféru baru U Malého Glena.

Rozlet fantazie (Monk and Mort)Setkání do Prahy nalákalo kromě českých divadelních spolků i soubory z Austrálie, Kanady, Indie, Nizozemska či Velké Británie.

V nejbližších dnech tak na diváky čeká například strhující představení anglického herce Pipa Uttona z prostředí Berlína roku 1945 s příznačným názvem Adolf. Kritiky do nebes vynášený Utton se na festivalu představí také v další one man show inspirované slavným komikem Charliem Chaplinem.

Na programu je dále slibná komedie Příběh jednoho trička v podání mezinárodního souboru Fixt Point Theatre. Obě představení jsou uváděna v anglickém jazyce.

Příběh jednoho tričkaZámořskou scénu mezi jinými představí australský soubor s komedií o smyslu života Rozlet fantazie. Hra sklidila v Austrálii obrovský ohlas, představení na pražském festivalu je pak jeho evropskou premiérou.

Z českých zástupců se představí například kultovní duo Thomas a Ruhller se svou nonverbální ekvilibristickou show Oranje.

Vedle divadelních zážitků je připraven také hudební a taneční program. Kostel Sv. Jana Křtitele rozezní třicetičlenný britský ansámbl saxofonistů, který předvede divokou hudební směsici pod názvem Sax to the Max! Českou hudební scénu zastoupí ženská vokální skupina Yellow Sisters.

Thomas a RuhllerZ tanečního žánru si diváci zgustnou na originálním pohybovém divadle spolku Veselé skoky, který předvede představení Baby box. Na pátek je v divadelním stanu Nablízko připravena hodina alternativních filmů z Hongkongu.

Pro studenty za padesát
Tradice Fringe festivalů vznikla v šedesátých letech ve Velké Británii a postupně se rozšířila do mnoha dalších anglicky mluvících zemí. Festivaly si zakládají na neomezené rozmanitosti žánrů a přijímají jak profesionální, tak amatérské spolky.

Hlavní festivalová pokladna pražského Fringe festivalu je v Divadle Na Prádle. Vstupenky na představení za 150 korun je možné zakoupit také v síti Ticketstream nebo přímo na stránkách festivalu. Festival je tradičně vstřícný k studentům, které vyjde lístek na jednu show na pouhých padesát korun.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Najdete na iDNES.cz