Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fringe festival láká na gay komedie a divadlo při svíčkách

  15:07aktualizováno  15:07
Od homosexuální veselohry po krátké experimentální filmy - takovou šíři žánrů nabízí divadelní festival Fringe, který v neděli odstartoval v Praze. Za osm dní se na něm představí 39 souborů ze všech světových koutů s 227 představeními.

Topping and Butch | foto: Fringe festival

Festival se usídlil v romantickém prostředí pražské Malé Strany. Maraton toho nejlepšího ze současného divadla, kabaretu, hudby a tance bude hostit hlavní město do neděle 1. června.

Šíři žánrů odpovídají i rozmanité hrací prostory. Představení se odehrávají celkem na devíti scénách, které nabízejí prostředí od klasické divadelní scény Divadla Na Prádle, přes svíčkami osvětlený kostel Sv. Jana Křtitele na Prádle, až po klubovou atmosféru baru U Malého Glena.

Rozlet fantazie (Monk and Mort)Setkání do Prahy nalákalo kromě českých divadelních spolků i soubory z Austrálie, Kanady, Indie, Nizozemska či Velké Británie.

V nejbližších dnech tak na diváky čeká například strhující představení anglického herce Pipa Uttona z prostředí Berlína roku 1945 s příznačným názvem Adolf. Kritiky do nebes vynášený Utton se na festivalu představí také v další one man show inspirované slavným komikem Charliem Chaplinem.

Na programu je dále slibná komedie Příběh jednoho trička v podání mezinárodního souboru Fixt Point Theatre. Obě představení jsou uváděna v anglickém jazyce.

Příběh jednoho tričkaZámořskou scénu mezi jinými představí australský soubor s komedií o smyslu života Rozlet fantazie. Hra sklidila v Austrálii obrovský ohlas, představení na pražském festivalu je pak jeho evropskou premiérou.

Z českých zástupců se představí například kultovní duo Thomas a Ruhller se svou nonverbální ekvilibristickou show Oranje.

Vedle divadelních zážitků je připraven také hudební a taneční program. Kostel Sv. Jana Křtitele rozezní třicetičlenný britský ansámbl saxofonistů, který předvede divokou hudební směsici pod názvem Sax to the Max! Českou hudební scénu zastoupí ženská vokální skupina Yellow Sisters.

Thomas a RuhllerZ tanečního žánru si diváci zgustnou na originálním pohybovém divadle spolku Veselé skoky, který předvede představení Baby box. Na pátek je v divadelním stanu Nablízko připravena hodina alternativních filmů z Hongkongu.

Pro studenty za padesát
Tradice Fringe festivalů vznikla v šedesátých letech ve Velké Británii a postupně se rozšířila do mnoha dalších anglicky mluvících zemí. Festivaly si zakládají na neomezené rozmanitosti žánrů a přijímají jak profesionální, tak amatérské spolky.

Hlavní festivalová pokladna pražského Fringe festivalu je v Divadle Na Prádle. Vstupenky na představení za 150 korun je možné zakoupit také v síti Ticketstream nebo přímo na stránkách festivalu. Festival je tradičně vstřícný k studentům, které vyjde lístek na jednu show na pouhých padesát korun.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Stašové ABC sluší. S komercí soupeřit nechci, říká šéf Městských divadel

Daniel Přibyl v minulosti vedl Novou Scénu Národního divadla a Městské divadlo...

Nekonfliktní repertoár přenecháme soukromým scénám, slibuje ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl. Pod jeho...

Najdete na iDNES.cz