Freddy Cole udělil lekci prvotřídní americké „barózy”

  11:40aktualizováno  11:40
"Jo, tak do takovýhohle baru bych mohl chodit denně," pravil po několika prvních taktech vystoupení amerického zpěváka Freddyho Colea 22. května v Lucerna Music Baru jeden nejmenovaný český muzikant.

Pražské jaro 2008 - Freddy Cole Quartet | foto: © Pražské jaro - Ivan Malý

Freddy Cole QuartetV jeho větě je mimoděk obsaženo nejen to, že hudba, kterou Freddy Cole Quartet hraje, je v kontextu americké populární hudby ryzím mainstreamem, který často zní právě v podnicích pro "lepší lidi" (a pohříchu možná stále "jen pro bílé"), ale i to, že termín "barová muzika" nemusí nutně mít, jak je u nás zavedeným pravidlem, dehonestující význam.

Freddy ColeOstatně, sám Freddy Cole, potýkající se celý život se srovnáváním s mnohem slavnějším (a na jazzovou i popovou scénu vlivnějším) bratrem Natem Kingem Colem, by o hraní v barech mohl vyprávět: strávil v nich poměrně podstatnou část své muzikantské kariéry. Teprve k stáru se mu podařilo přesvědčit o tom, že "není svůj bratr".

Freddy ColeCole, který koncertoval v rámci Pražského jara nejen v Lucerna Music Baru, ale i o dva dny dříve v Mercedes Foru, kde se zúčastnil oslav 85. výročí Československého rozhlasu, kde si zahrál za doprovodu Radio Big Bandu Praha pod vedením Václava Kozla. Podstatou svého repertoáru a konec konců i hlasu a způsobu zpěvu je ovšem Freddy Cole interpret komorní, nikoli bigbandový. A právě tuto polohu předvedl v "malé Lucerně" (za jejímiž zdmi hřměli z velkého sálu Monkey Business a Freak Power) s nonšalancí, která seděla jeho pověsti i věku sedmasedmdesáti let.

Randy Napoleon (Freddy Cole Quartet)Vinou špatného ozvučení byl sice Coleův zpěv poněkud "utopen", vynikla nicméně nenápadná, neexhibiční souhra celého kvartetu. Jeho hlavní sólovou akvizicí byl mladý kytarista Randy Napoleon, zjevně poctivý "student" klasiků tradiční jazzové kytary, ale i bluesových hráčů. Rytmika byla spolehlivou páteří, kolem které se jeho sóla i harmonická hra příjemně oplétaly.

Freddy ColeZprvu se zdálo, že nejslabším článkem organismu paradoxně bude sám Freddy Cole coby pianista (ostatně, na posledních albech už na klavír obvykle nehrává a zve si, řekněme, na nástroj "více specializované" kolegy). Postupem času se ale Cole rozehrál a jeho projev, byť nikterak mistrovský, dokonale ústrojně zapadal do celého přirozeně znějícího soukolí.

Freddy ColeColeův koncert byl příjemným oživením nejen dramaturgické nabídky festivalu Pražské jaro, ale velmi silného jazzově-koncertního pražského jara s malým "p" vůbec. Cole samozřejmě není ani zdaleka taková progresivní osobnost s dalekosáhlým významem jako nedávno vidění Bobby McFerrin či John McLaughlin nebo saxofonista Wayne Shorter, který v rámci Pražského jara vystoupí 27. května. Je to ale umělec, který umí bavit lidi, dělá to zcela stylově a na úrovni. A i to se počítá.

Freddy Cole Quartet
v rámci Pražského jara 2008
Praha, Lucerna Music Bar, 22. května 2008

Hodnocení iDNES.cz: 70 %

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Vondráčková láká na dvacet nových písní, polovina nestojí za nic

Lucie Vondráčková

Jak skvělé by bylo, kdyby si Lucie Vondráčková do vší té mizérie zvratů v osobním životě mohla přečíst pochvalné...

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Další z rubriky

RECENZE: Sázka na přímočarost vyšla, turné kapely Lucie je zážitek

Lucie zahájila své EvoLucie tour 13. listopadu 2018 v Ostravar Aréně v Ostravě.

Kapela Lucie v úterý v Ostravar Aréně odstartovala koncertní šňůru ke své aktuální comebackové desce EvoLucie. Přestože...

Po pěti letech se příští rok v září vrátí kanadský zpěvák Michael Bublé

Kanadský zpěvák Michael Bublé

Michael Bublé vydal aktuálně novou desku nazvanou Love, ale označovanou pouze červeným srdíčkem. Příští rok nahrávku...

KVÍZ: Jak znáte hudební skupinu Beatles?

Záběr z filmu Perný den (1964)

V těchto dnech uplynulo půl století od vydání legendárního Bílého alba od Beatles. Vyzkoušejte si, co vše o jedné z...

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova
Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát rozvedené samoživitelky tří dětí by vydal na několikadílný román. Ačkoliv poslední rok nebyl pro paní Janu jednoduchý, potkalo ji i štěstí splnil se jí její velký sen. V soutěži společnosti Wüstenrot totiž vyhrála hlavní cenu – novou kuchyni v hodnotě 150 000 Kč. Konečně to tedy vypadá, že už se blýská na lepší časy. A že to bylo potřeba…

Najdete na iDNES.cz