František Kupka, Studie na červeném pozadí

František Kupka, Studie na červeném pozadí | foto: Sotheby's

Nejdražším rodákem ve světě aukcí je malíř František Kupka

  • 0
České umění se na zahraničních aukcích neobjevuje denně, ale když ano, pak se jedná o nejvýznamnější díla. A samozřejmě se tu dosahuje vyšších cen a padá i více rekordů.

S letošním žebříčkem ještě zamává minimálně chystaná aukce Toyen a spol., zajímavých prodejů však dosáhl například Jakub Schikaneder. Jeho nalezený obraz Zákoutí Prahy z let 1900–1910 se v květnu u Sotheby’s v Londýně prodal vpřepočtu za 9,8 milionu korun. O měsíc později vynesl Pohled na Kampu od stejného autora 2,1 milionu korun, což byl trojnásobek původně odhadované částky.

Česká díla v zahraničních aukcích v roce 2013

  1. František Kupka: Studie na červeném pozadí, 2,26 milionu
  2. Jan Zrzavý: Spící hoch, 648 tisíc
  3. Josef Čapek: Kubistická krajina/Kontemplace, 307 tisíc
  4. Emil Filla: Plačící žena, 297 tisíc
  5. Toyen: A nyní ať plyne čas, 194 tisíc
  6. Emil Filla: Zátiší s mrtvou koroptví, 171 tisíc
  7. František Dvořák: Mladý malíř experimentuje, 146 tisíc
  8. Zdeněk Sýkora: Linie Nr. 160, 140 tisíc
  9. Emil Filla: Pohled na Gruž, 132 tisíc
  10. František Drtikol: Kompozice, 115 tisíc
    Zdroj: artplus.cz, ceny v eurech

„Jednou z nejdůležitějších událostí byla dražba čtveřice obrazů Josefa Šímy ze začátku 60. let, které nabídly aukční síně Sotheby’s a Christie’s v Paříži. Prodaly se všechny čtyři obrazy, a to v rozmezí od 2 do 8,9 milionu korun,“ napsal v souhrnu letošního prvního pololetí šéfredaktor časopisu Art+Antiques Jan Skřivánek. Dosažená cena za rozměrné plátno Reflet glacial z roku 1961 je novým rekordem za poválečný Šímův obraz.

Uzavřený je už žebříček za loňský rok. V zahraničí si nejlépe vedl František Kupka. Jeho obraz Studie na červeném pozadí z roku 1919 se vydražil za 2,26 milionu eur a stal se tak aukčním rekordem za dílo českého umění. „Celkem by případný zájemce ke koupi deseti nejdražších děl, která loni prošla světovými aukcemi, potřeboval 4,7 milionu eur,“ uvádí Skřivánek na webu Artplus.cz, který sleduje dlouhodobě tuzemský i světový aukční trh.

Prodala se například olejomalba Spící hoch (1912) od Jana Zrzavého nebo oboustranně pomalované plátno z roku 1915 od Josefa Čapka Kubistická krajina, na zadní straně je pak dílo nazvané Kontemplace. Třikrát se do první desítky dostal Emil Filla – s plátny Zátiší s mrtvou koroptví (1924), Plačící žena (1948) a olejem na kartonu Pohled na Gruž (1908).

Na aukcích v cizině uspěla i pozdní malba A nyní ať plyne čas (1957) od Toyen, Linie Nr. 160 (1998) od Zdeňka Sýkory či fotografie Františka Drtikola. „V případě čtyř děl z první desítky je již potvrzeno, že kupci byli z České republiky,“ říká Skřivánek.

Zahraniční aukční síně uvádějí cenu včetně aukční provize, avšak bez dalších poplatků a daní.