Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

  22:30aktualizováno  22:30
Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily olejomalby Františka Kupky ze 30. let Série C III. Élévations a Bílá na modré a červené. Odhadní cena obou děl jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství byla zhruba půl milionu liber.

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního umění dražily také dva obrazy Františka Kupky. | foto: ČTK

Rekordní cena za obraz českého umělce tedy atakována nebyla: Kupkův olej L’Envolé (Vzlet) ji v roce 2016 ve Stockholmu stanovil na 68,7 milionu korun i s aukční přirážkou. Za více než 50 milionů korun se v minulosti prodaly ještě další čtyři Kupkovy obrazy.

V londýnské Christie’s šla v úterý do aukce tvorba věhlasných impresionistů a modernistů. K mání bylo devět obrazů Pabla Picassa, přičemž plátno Mousquetaire et nu assis, označené organizátory za zlatý hřeb večera, se prodalo za 13,7 milionů liber (396 milionů korun včetně přirážky). V nabídce byla dále díla Clauda Moneta, Edgara Degase či Fernanda Légera, ale také například sochaře Augusta Rodina.

Aukce moderního umění budou v Londýně pokračovat a už ve středu půjdou u Christie’s do dražby další dvě díla Františka Kupky: akvarel Impromptu a pastel Autour d’un point z druhé dekády 20 století. V síni Sotheby’s se pak bude dražit poválečné dílo česko-francouzské malířky Toyen s názvem La nuit roule des cris v rámci aukce surrealistického umění. Odhadní cena je 200 tisíc liber, tedy v přepočtu 5,7 milionu korun.

GLOSA: Pharrell Williams na Colours zklamal víc než deštivé počasí

Pharrell Williams s kapelou N.E.R.D. na Colours of Ostrava (18. července 2018)

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Mamma Mia! Muzikál je zpět, se Streepovou, Brosnanem i babičkou Cher

Záběr z pokračování snímku Mamma Mia!

RECENZE: Mamma Mia! Druhý díl filmového muzikálu se málem uvzlyká

Z plakátu k filmu Mamma Mia 2

VIDEO: Buď zemře hladem, nebo mezi žraloky. Útěk znovu zkusí Motýlek

Motýlek

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

Prezidenti, legionáři, okupanti. ČTK slaví své století unikátní výstavou

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie