Obraz Bleu Mouvants III od Františka Kupky

Obraz Bleu Mouvants III od Františka Kupky | foto: AP

Rekord se nekonal, Kupkův obraz se neudal. Nejdražší zůstal jiný Kupka

  • 0
Malba Františka Kupky Bleus Mouvants III z let 1925–33 byla jednou z položek dražby v londýnské aukční síni Christie’s a měla šanci překonat dosavadní rekord nejdražšího českého díla. Jenže zájemce se nenašel. Nejvýše draženým českým dílem ve světě tedy zůstává rovněž Kupkův obraz Studie na červeném pozadí.

Odhadní cena ve středu draženého obrazu byla stanovena na 1,5 až 2 miliony liber, tedy 55 až 73 milionů korun. „Bohužel se nabídky nepřiblížily dolní hranici, došlo se jen na 1,3 milionu liber, a plátno tedy majitele nezměnilo,“ říká galerista Vladimír Lekeš, který aukci sledoval na místě. „Osobně si myslím, že k neúspěchu v aukci přispěl fakt, že obraz nebyl v úplně dobré kondici, byl trochu popraskaný. A navíc nevznikl ve vrcholném období abstrakce, tedy v letech 1911–14,“ dodává.

František Kupka, Studie na červeném pozadí

Rekord nejdráže prodaného českého díla tedy stále drží jiný Kupkův obraz Studie na červeném pozadí, který se v roce 2013 vydražil rovněž v Londýně v přepočtu za 60,7 milionu korun.

Bleus Mouvants (Modře vanoucí) III patří mezi vrcholná díla moderní abstrakce. Jde o poslední kus z cyklu původních čtyř obrazů, který byl dosud v soukromých rukou. Jedno ze čtveřice pláten malíř zničil a zbylá dvě jsou ve sbírkách pařížského Centre Georges Pompidou a pražské Národní galerie.

Na trhu s uměním poměrně dlouho platilo, že díla české avantgardy a modernismu se nejlépe draží v domácích aukcích, ale několik příkladů ze zahraničních aukcí z posledních let už dokládá opak. Například dražba umění z rodinné sbírky manželů Hascoeových, která se v Londýně konala v červnu 2011, ukázala značný zájem o český umělecký trh a přinesla výsledek, jenž byl oproti odhadu dvojnásobný.

,