Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: František Kriegel znal rozdíl mezi kompromisy a zradou

  6:56aktualizováno  6:56
Právě vydaná kniha režiséra Ivana Fíly nazvaná Muž, který stál v cestě líčí věrohodně osud Františka Kriegela, jediného z naší delegace, kdo se v Kremlu v roce 1968 postavil Rusům.

František Kriegel | foto: Lidové noviny

Dvě kratičké věty v zásadě vystihují, o co šlo: „Politika jsou kompromisy.“ „Ano, ale ne zrada.“ Tu první v jejich románovém rozhovoru pronesl Gustáv Husák, druhou František Kriegel.

Právě československému lékaři a politikovi, který jako jediný nepodepsal v srpnu 1968 takzvaný moskevský protokol, je věnován literární debut režiséra Ivana Fíly Muž, který stál v cestě, podle nějž autor chystá i film.

Začíná se tancem. Kriegel se svou milovanou ženou Rivou krouží doma v den svých sedmdesátých narozenin v rytmu tanga. Ale hosté pozvaní na oslavu a pečlivě sepisovaní dvěma estébáky, kteří jsou trvale usídleni na chodbě před jeho bytem, se jubilanta, jemuž Sověti spílali do haličských Židů, nedočkají.

Fotogalerie

Je odvezen do ruzyňské věznice. Zdaleka to není jeho první zatčení. To nejdramatičtější Kriegela, stejně jako jiné československé představitele po invazi států Varšavské smlouvy, potkalo v oněch tragických srpnových dnech roku 1968.

Při čtení Fílova díla si člověk stále musí uvědomovat, že čte fikci a ne historickou studii. Tak autenticky a věrohodně působí líčení tehdejší složité situace a vyděračských jednání v Moskvě i jednotlivých osob. Ať už jde o politiky od Alexandera Dubčeka a Josefa Smrkovského po Husáka či Vasila Biľaka, nebo o jejich „civilní“ knižní doprovod.

Tedy novinářku Zoru, Kriegelovu spolupracovnici z krčské nemocnice lékařku Žážovou, zpěváka Karla Kryla či majora Čalkovského, který kdysi v kriminále mučil Husáka a jako démon se proplétá celým románem. Mimochodem: právě psychologický portrét Husáka s jeho až chorobnou ctižádostí a mesiášským komplexem je jednou z nejsilnějších stránek knihy.

Silně kritický, a celkem oprávněně, je Fíla k prezidentovi Ludvíku Svobodovi. Ano, cestou do Moskvy dosáhl toho, že se naši unesení představitelé včetně Kriegela, kterému Brežněv chystal krutější osud, mohli vrátit domů. Za cenu ztráty cti po podpisu hanebného dokumentu. Jen jedno jméno na něm chybělo. Kriegelovo. On se nezlomil.

Ani o dva měsíce později, když v parlamentu při hlasování o smlouvě o dočasném pobytu sovětských vojsk zvedl ruku proti. Jako jeden ze čtyř, další tři byli Gertruda Sekaninová - Čakrtová, Božena Fuková, František Vodsloň. Existenčně na to všichni doplatili.

Muž, který stál v cestě

Autor:

Hodnocení­: 80 %

Fíla připomíná výrok filozofa Karla Kosíka, jenž Kriegelův postoj přirovnává k Husovu „neodvolám“ v Kostnici. A svému románovému protagonistovi vkládá do úst tato slova: „My jsme v celý naší historii našli vždy nějakou výmluvu, nějaký ospravedlnění. Vždy jsme nakonec ohnuli hřbet.“

Naštěstí se občas najde někdo, kdo ho neohne. A autorovi, který jeho příběh přibližuje čtenářům, lze snad odpustit i drobné historické kiksy.
Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...

Klín z provokativního obrazu patří milence diplomata. Chtěl ji do sbírky

Návštěvníci galerie si prohlížejí obraz Původ světa od Gustava Courbeta.

Experti se dlouho dohadovali, které dámě patří klín vyobrazený francouzským malířem Gustavem Courbetem ve slavném díle...

Václav Postránecký kvůli nemoci končí v seriálu Krejzovi i v Receptáři

Václav Postránecký v seriálu Krejzovi

Ač v seriálu Krejzovi hraje klíčovou hlavu rodiny, musí se Václav Postránecký se svou rolí rozloučit. „Bohužel ho nemoc...

Další z rubriky

RECENZE: Na odstřel doplácí na zbytečný stereotyp a předvídatelnost

Spisovatel Miloš Cajthaml

Literární cena Knižního klubu letos zamířila do rukou scenáristy, dramaturga a nyní i spisovatele Miloše Cajthamla....

Na Velký knižní čtvrtek řeší Aristokratka Dianu a Krobot prodává hrnce

Na Berlinale se představila delegace nového filmu Agnieszky Hollandové „Přes...

Vánoční trh má svá první lákadla. Velký knižní čtvrtek tentokrát na trh uvádí pokračování oblíbené Aristokratky...

RECENZE: Dokonce už děti pijí, aby zapomněly. Z Pout mrazí

Francouzská spisovatelka Delphine de Vigan

Není výjimkou, že nenápadné oťukávání s alkoholem přichází u mnohých už v pubertě. Pro zábavu, objevování nového....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz