RECENZE: František Kriegel znal rozdíl mezi kompromisy a zradou

  6:56aktualizováno  6:56
Právě vydaná kniha režiséra Ivana Fíly nazvaná Muž, který stál v cestě líčí věrohodně osud Františka Kriegela, jediného z naší delegace, kdo se v Kremlu v roce 1968 postavil Rusům.

František Kriegel | foto: Lidové noviny

Dvě kratičké věty v zásadě vystihují, o co šlo: „Politika jsou kompromisy.“ „Ano, ale ne zrada.“ Tu první v jejich románovém rozhovoru pronesl Gustáv Husák, druhou František Kriegel.

Právě československému lékaři a politikovi, který jako jediný nepodepsal v srpnu 1968 takzvaný moskevský protokol, je věnován literární debut režiséra Ivana Fíly Muž, který stál v cestě, podle nějž autor chystá i film.

Začíná se tancem. Kriegel se svou milovanou ženou Rivou krouží doma v den svých sedmdesátých narozenin v rytmu tanga. Ale hosté pozvaní na oslavu a pečlivě sepisovaní dvěma estébáky, kteří jsou trvale usídleni na chodbě před jeho bytem, se jubilanta, jemuž Sověti spílali do haličských Židů, nedočkají.

Fotogalerie

Je odvezen do ruzyňské věznice. Zdaleka to není jeho první zatčení. To nejdramatičtější Kriegela, stejně jako jiné československé představitele po invazi států Varšavské smlouvy, potkalo v oněch tragických srpnových dnech roku 1968.

Při čtení Fílova díla si člověk stále musí uvědomovat, že čte fikci a ne historickou studii. Tak autenticky a věrohodně působí líčení tehdejší složité situace a vyděračských jednání v Moskvě i jednotlivých osob. Ať už jde o politiky od Alexandera Dubčeka a Josefa Smrkovského po Husáka či Vasila Biľaka, nebo o jejich „civilní“ knižní doprovod.

Tedy novinářku Zoru, Kriegelovu spolupracovnici z krčské nemocnice lékařku Žážovou, zpěváka Karla Kryla či majora Čalkovského, který kdysi v kriminále mučil Husáka a jako démon se proplétá celým románem. Mimochodem: právě psychologický portrét Husáka s jeho až chorobnou ctižádostí a mesiášským komplexem je jednou z nejsilnějších stránek knihy.

Silně kritický, a celkem oprávněně, je Fíla k prezidentovi Ludvíku Svobodovi. Ano, cestou do Moskvy dosáhl toho, že se naši unesení představitelé včetně Kriegela, kterému Brežněv chystal krutější osud, mohli vrátit domů. Za cenu ztráty cti po podpisu hanebného dokumentu. Jen jedno jméno na něm chybělo. Kriegelovo. On se nezlomil.

Ani o dva měsíce později, když v parlamentu při hlasování o smlouvě o dočasném pobytu sovětských vojsk zvedl ruku proti. Jako jeden ze čtyř, další tři byli Gertruda Sekaninová - Čakrtová, Božena Fuková, František Vodsloň. Existenčně na to všichni doplatili.

Muž, který stál v cestě

Autor:

Hodnocení­: 80 %

Fíla připomíná výrok filozofa Karla Kosíka, jenž Kriegelův postoj přirovnává k Husovu „neodvolám“ v Kostnici. A svému románovému protagonistovi vkládá do úst tato slova: „My jsme v celý naší historii našli vždy nějakou výmluvu, nějaký ospravedlnění. Vždy jsme nakonec ohnuli hřbet.“

Naštěstí se občas najde někdo, kdo ho neohne. A autorovi, který jeho příběh přibližuje čtenářům, lze snad odpustit i drobné historické kiksy.


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Dívka s pistolí odstřelila hnutí MeToo smíchem

Monica Vitti v komedii Dívka s pistolí

Hnutí MeToo právě slavilo první výročí, italská herečka Monica Vitti 87. narozeniny a její slavná komedie Dívka s...

Další z rubriky

Jak filmaře Ivana Passera česali na Hitlera a matku měl u partyzánů

Eva Límanová ve filmu Zlatá reneta (1965)

Sestra filmaře Ivana Passera Eva Límanová v 83 letech vypráví příběh jejich společného dětství v knize Chodí pešek...

V Itálii se chudé rodiny běžně zbavovaly nejmladšího dítěte, říká autorka

Italská spisovatelka Donatella Di Pietrantonio

V šedesátých letech se chudé a početné rodiny v Itálii běžně vzdávaly svého nejmladšího člena. Dítěti chtěly zajistit...

Z psychiatra mistrem sci-fi. Do Česka přijede ceněný Sergej Lukjaněnko

Ruský spisovatel Sergej Lukjaněnko

Vystudoval na psychiatra, nakonec jej však život zavedl ke sci-fi. Autor populárního cyklu románů Hlídka zavítá v úterý...

Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem
Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem

S příchodem sychravého počasí, padajícího listí a tmavých rán přichází i první myšlenky na nákup vánočních dárků. Letos nemusíte dlouho přemýšlet, potěšte své blízké výrobky z vlastních fotografií. Soutěžte o poukazy na fotoknihy, kalendáře nebo pexeso.

Najdete na iDNES.cz