Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Frankfurtský knižní veletrh ovládla elektronika a sociální sítě

  17:22aktualizováno  17:22
Ve Frankfurtu nad Mohanem otevřel ve středu brány 63. ročník největšího knižního veletrhu na světě. Do neděle na něm své novinky představuje 7 384 vystavovatelů z více než stovky zemí včetně České republiky. Ústředním tématem letošního ročníku je digitalizace literární produkce.

Obligátní tvrzení: Knižní veletrh ve Frankfurtu ovládla elektronika. | foto: ČTK

Na výstavišti však nejsou k vidění jen stále populárnější čtečky elektronických knih a nabídka obsahů pro ně, kterou loni přivezla už téměř polovina všech vystavovatelů. Veletrh se chce zaměřit i na nové fenomény na tomto poli, mezi které patří například self-publishing, zveřejňování textů bez vydavatele na internetu a sociálních sítích.

Knižní veletrh ve Frankfurtu

"Odvětví se právě teď zcela přetváří," tvrdí šéf frankfurtského veletrhu Juergen Boos. Tradiční knižní přehlídka musí podle něj na tuto změnu reagovat a chce se stát mostem mezi literárním světem a digitálními médii. Těm je také věnována značná část z více než 3 000 doprovodných akcí na výstavišti.

Většího prostoru než v minulosti se dostává rovněž otázce autorských práv, která s digitalizací souvisí. Obchodníkům s nimi pořadatelé vyhradili dokonce celé jedno podlaží výstaviště. "Tištěná kniha bude přesto dál existovat," je přesvědčen Boos.

Na rozdíl od jarního lipského knižního veletrhu, který se zaměřuje hlavně na čtenáře, je jeho frankfurtský konkurent určen především odborné veřejnosti. Má ho jen pro sebe až do pátku, o víkendu si mohou přijít prohlédnout novou literární produkci i běžní návštěvníci. Celkem organizátoři očekávají podobně jako loni okolo 280 tisíc lidí.

Knižní veletrh ve Frankfurtu

Z účastnických zemí je letos hlavní pozornost zaměřena na Island, který je partnerským státem 63. ročníku a islandský prezident Ólafur Ragnar Grímsson ho slavnostně zahájil. Severský ostrov, známý v literárním světě zejména svými detektivkami, představí ve Frankfurtu  na 40 autorů a dvě stovky děl. Jsou mezi nimi i nové překlady proslulých středověkých islandských ság.

Kromě skandinávských literátů se na výstavišti očekává asi tisíc spisovatelů a básníků z celého světa. Nejznámějšími hosty budou italský romanopisec Umberto Eco, který přiveze svou novinku Pražský hřbitov, a loňský držitel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa z Peru. Českou autorskou obec zastupují Edgar Dutka, Radek Malý a Tomáš Zmeškal. Na českém stánku se prezentuje 26 nakladatelství.

Tomáš Zmeškal, spisovatel

Tomáš Zmeškal

Prozaikovi Tomáši Zmeškalovi byla za jeho debut Milostný dopis klínovým písmem udělena Cena Evropské unie za literaturu za rok 2011. Při středečním vyhlášení laureátů frankfurtského veletrhu autor uvedl: "Když člověk nepodléhá efemérním literárním módám, tak je psaní v podstatě velmi osamělá záležitost. Je tedy příjemné, být ze samoty vytržen a  upozorněn na to, že jeho texty oslovují i čtenáře, se kterými při psaní vlastně nepočítáte. A jinak radost. Pochopitelně. Radost!".

Literární cena EU se uděluje talentovaným literátům z 27 členských států EU, Islandu, Lichtenštejnska a Norska, z kandidátských zemí pro vstup do EU (Chorvatska, Turecka a Makedonie) a dále ze Srbska. Cena se postupně uděluje národním kandidátům ze všech 35 uvedených zemí, každý rok je tak vyhlášeno po jednom laureátovi z 9–12 zemí.

Vedle vlastního ocenění je smyslem ceny také podpora překladů tvorby laureátů do světových jazyků. Cena je spojena s finanční odměnou ve výši 5 000  eur pro každého z oceněných autorů. Slavnostní předání ceny jednotlivým dvanácti laureátům se uskuteční 28. listopadu v Bruselu.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Najdete na iDNES.cz