Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Frankfurtskému veletrhu vládla tolerence

  0:09aktualizováno  0:09
Před letošním knižním veletrhem ve Frankfurtu se logicky říkalo, že jeho hlavním tématem budou události spojené se zářijovým teroristickým útokem na New York. V pondělí, kdy prostory opouštějí poslední návštěvníci, lze říci, že tohlo tvrzení neplatilo beze zbytku. Přestože se zvýšená ostraha nejspíše dotkla všech příchozích, do válečnému stanu mělo výstaviště daleko.
I ve svém třiapadesátém ročníku byl frankfurtský veletrh především tím, čím je už od svého počátku - místem, kde se obchoduje s myšlenkami a kde lze navázat spoustu zajímavých kontaktů.

Bezpečnost jistili Arabové
Nejdramatičtější okamžiky si přehlídka odbyla hned při úterním oficiálním zahájení. K mamutímu výstavišti se sjížděly dodávky plné policistů, před kongresovým sálem vyrostly bezpečnostní brány. Uzamykatelné skříňky, do nichž se běžně ukládají cenné věci, tentokrát obepínala červenobílá páska - co kdyby do nich terorista umístil časovanou bombu?

Na jedné straně se kontrola vyznačovala neobyčejnou pečlivostí - kněz si sundaval kříž, novináři vytahovali kazety z diktafonů, prohrabávaly se dětské kočárky. Naproti tomu měl bezpečnostní systém mezery: kupříkladu auto MF DNES projelo nerušeně až do samého srdce mamutího komplexu, na centrální dvoranu zvanou Agora, odkud byl nehlídaný přístup do jednotlivých hal.

Frankfurtské výstaviště přitom působilo jako shromaždiště Arabů - vykládali knížky z náklaďáku, navigovali přijíždějící auta, uklízeli odpadky. Nejvíce jich ale patřilo přímo k ochrance.

"Je dobře, že se frankfurtský veletrh koná i tento rok přes všechny události z jedenáctého září. Nejdříve jsme byli nejistí, ale teď jsem přesvědčená, že jsme se rozhodli správně," prohlásila ve svém zahajovacím projevu starostka Frankfurtu Petra Rothová. Spolkový kancléř Gerhard Schröder, který měl spolu s řeckým prezidentem Constantinem Stephanopoulosem symbolicky veletrh otevřít, ale nepřijel - v New Yorku právě pohlížel na trosky zničených mrakodrapů.

Pružnost především
Politické události dolehly na veletrh i ve středu, kdy média začala valit čísla nakladatelů, kteří nepřijeli. List Frankfurter Neue Presse přinesl článek s titulkem Hosté veletrhu zůstávají doma. Frankfurstké hotely a restaurace podle deníku zely prázdnotou, neboť čtvrtina lidí z knižní branže stornovala své hotelové rezervace. Při nedávném automobilovém salónu, který se konal přímo ve dnech zářijových útoků, to prý ovšem bylo "jen" dvanáct procent zrušených pobytů.

Pravda, zejména u stánků amerických nakladatelů - kterých bylo nakonec oproti původním příslibům o jedenatřicet méně - byla znát tíseň. Ti, co se dostavili, ovšem pochybnosti neměli. Mariella Occhipintiová, mluvčí amerického giganta Random House, který má sídlo v New Yorku, to vyjádřila za všechny: "Je to nejdůležitější knižní veletrh a my si nemůžeme dovolit tady nebýt."

Vyostřenou situaci odráželo také nezvyklé množství titulů, referujících o  terorismu, islámském fundamentalismu či biologických zbraních. Na rozdíl od svěšené americké vlajky a prázdných stánků ovšem pružnost ke knižnímu obchodu neodmyslitelně patří. Náhlý nakladatelský zájem se přitom nemusí týkat jen bin Ládina: den po udělení Nobelovy ceny za literaturu se už u stánků Itálie a Indie nedaly přehlédnout velké cedule, které hlásaly výběr titulů od letošního laureáta V. S. Naipaula.

Všichni pod jednou střechou
Po tomhle zneklidnělém rozjezdu se dostal třiapadesátý ročník veletrhu do svých všedních kolejí. Přeplněné veletržní minibusy křižovaly mezi jednotlivými halami a usnadňovaly návštěvníkům orientaci v superobřím kolosu. Na zrychlovacích pásech, které vás po nekonečných chodbách přepraví za pár minut, zakrátko nebylo k hnutí. Zaplnily  se kavárny stejně jako venkovní dvorana, kde návštěvníci chytali podzimní sluníčko a přitom si listovali v kalendáři akcí. Také u nakladatelských stánků se volná židle hledala jen těžko - obsadili je manažeři mávající edičními plány.

Kupodivu snadněji než na kterémkoli jiném místě se právě ve Frankfurtu nakonec dalo zapomenout na napětí.  Jako by tenhle prosklený komplex dokázal díky obchodním kritériím spojit neslučitelné: v jedné hale se sešel Irán s Írákem, západní státy s těmi arabskými, svých pět nezávislých nakladatelství poprvé přihlásila Čína. Se západem slunce se pak zvedl prodavač jednoho z palestinkých stánků a začal vykonávat svůj modlitební rituál - a nedaleko popíjeli v baru návštěvníci coca-colu. Rozvržení bez předsudků fungovalo v nejrůznějších ohledech a  vedle stánků jeptišek šlo najít areál vyhrazený literatuře o homosexuálech - ti ostatně knížky sami u stánků nabízeli.

Otevřená atmosféra jakoby naplnila to, co si všichni účastníci  v předvečer veletrhu zbožně přáli: aby znamením  letošního ročníku nebyl konflikt, ale diskuse a třiapadesátý veletrh nezměnila nenávist, ale tolerance.

Co se událo na veletrhu

KONCENTRACE: Každoročně se organizátoři chlubí vyššími čísly oproti loňsku, letos museli ubírat. Do Frankfurtu se sjelo přes šest tisíc vystavovatelů ze sto pěti zemí, z toho dva a půl tisíce z Německa. Což je číslo o něco slabší než loni, organizátoři si však pokles vysvětlují (kromě politické situace) stále silnější koncentrací v knižní branži.
MENŠÍ VIRTUÁLNÍ SVĚT? Markantní sestup nastal u vystavovatelů elektronických publikací: zatímco loni jich bylo kolem tří set, letos jen dvě stě. Podle pořadatelů však naproti tomu více běžných "papírových" nakladatelů rozšířilo nabídku o elektronické služby, takže fakticky to prý pokles není.
VYHRÁL E-BOOK PROTI PIRÁTŮM: Obavy z internetových pirátů, kteří rozlomí ochranný kód elektronických knih, sjednotil stánky v elektronické sekci. I proto zřejmě cenu Frankfurt eBook Award, kterou před dvěma lety založila společnost Microsoft a jež je spojena s částkou padesát tisíc dolarů, získala digitální kniha Crypto Stevena Levyho o kódovacích technologiích. To v kategorii naučné, v beletristické zvítězil Amitav Gosh s titulem Skleněný palác.
CENA ZA MÍR: Dvaasedmdesátiletý německý filozof a sociolog Jürgen Habermas (na snímku uprostřed) převzal včera v kostele sv. Pavla Mírovou cenu německého knižního obchodu "pro své citlivé reflektování poválečného Německa". Ocenění se udílí na frankfurtském veletrhu od roku 1950 a mezi laureáty patří Václav Havel, Yehudi Menuhin, Herman Hesse či Albert Schweitzer.
ČEŠI V LETNÍM: Národní stánek zářil ve svěžích letních barvách a bylo tam vcelku plno. Zasloužil se o to zřejmě nejen nový image, ale i výhodnější poloha v centrální páté hale, kam jsme se přesunuli z odlehlých veletržních koutů spolu s dalšími středoevropskými státy.
NA URBANA NĚMCI SLYŠÍ: Pětice českých literátů podstoupila na veletrhu autorská čtení: Miloš Urban, Roman Ludva, Michal Ajvaz, Věra Chase, Jiří Gruša. Nejčastěji padalo v ohlasech jméno mladého prozaika Urbana. Podařil se mu totiž záviděníhodný vstup na německý trh: v srpnu nakladatelství Rowohlt vydalo s efektním podtitulem Kriminální román z magické Prahy a poměrně slušnou reklamní kampaní překlad jeho druhého románu Sedmikostelí. Měsíc před veletrhem zrecenzoval knihu v deníku Neue Zürcher Zeitung renomovaný kritik Karl-Markus Gauss.
BYZNYS, BYZNYS: Že jde hlavně o obchod, potvrzuje i následující výjev: čínská spisovatelka Wei Hui tu představovala svůj román Shangai Baby. Ještě předtím, než začala číst, pózovala pro fotografa, který s ní "cvičil" jako s figurínou. Nakonec drobnou dívku vysadil na krajně nestabilní panel stánku a prosil o úsměv. Číňanka se sice nebezpečně kymácela na hrazení, pokyny však splnila. Ví, že je nutné být na očích...

Knižní veletrh ve Frankfurtu
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Nakladatelství Paseka zve do své chlouby. Domu, který navrhl Jan Kotěra

Z interiéru domu, ve kterém sídlí Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Paseka poprvé otevírá své dveře veřejnosti a zve čtenáře na zbrusu novou sérii autorských čtení.

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz