Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Frankfurt: Svátek knihy

  12:03aktualizováno  12:03
Knižní veletrh, který se tradičně koná v německém Frankfurtu, obvykle začíná pompézně a končí vyčerpaností. Letos byl po událostech z 11. září otevřen se značnou dávkou obav a skepse, a skončil neobyčejně spokojeně. Možná proto, že se ve třiapadesátém ročníku téhle mamutí podívané nečekalo žádné lámání rekordů: ani v návštěvnosti, ani v účasti vystavovatelů, ani v počtu nových knih. Najednou stačilo, že brány výstaviště po prohlídce v pořádku opouštíte.

Nejčastěji ve Frankfurtu padala otázka, kde je k sehnání literatura o terorismu či biologických zbraních. A téměř bez nadsázky padal i dotaz: Vzali jste si z domova vedle dobře prošlápnutých bot s sebou taky plynovou masku?

Obrovský skleněný hangár o několika patrech, který má na desítky vchodů, východů a průchodů, nemluvě o těch pro personál, to není z bezpečnostního hlediska zrovna ideální místo. Jako orientační bod v areálu výstaviště slouží takzvaná Messe Turm, veletržní věž, která se tyčí nad celým tím moderním labyrintem ze skla a oceli - tentokrát ovšem k tomuto nejvyššímu bodu ve městě směřovaly pohledy plné obav.

Svlékaná jeptiška

Systematickou kontrolu vyzkoušeli organizátoři poprvé při slavnostním otevření. A bylo to také naposledy, kdy policisté šacovali každou jednotlivou osobu. Zatímco v poloprázdném sále řečnila frankfurtská starostka, ještě půl hodinu po zahájení ceremoniálu se táhly dlouhými chodbami výstaviště nekonečné fronty netrpělivě přešlapujících lidí. Mezi fotografy propukla bitva o židle a stolky, aby z patřičného nadhledu zachytili, jak například jeptiška odhazuje nové a nové kusy oděvu - pod bezpečnostní branou její šaty totiž stále zvučely. "Striptýz!" neubránili se
pobavenému výkřiku někteří návštěvníci.

Tašky se od té doby prohrabávaly spíše namátkově, s tím, že pod nejostřejším dozorem byly americké, britské a izraelské stánky.

Nakonec však přece jen zvítězil obchodní duch. Taková "normální" atmosféra znamená ve Frankfurtu abnormálně obsazené stánky, kde se jen horko těžko hledá volné místo. O nezávazném tlachání tady nemůže být řeč. Stačí, abyste projevili zájem o novinky, a už vám podstrkují smlouvy k podpisu. Jestliže si ovšem český návštěvník, uvyklý z domácích (mini)veletrhů, myslí, že ve Frankfurtu lze knihy nakupovat s velkými slevami, zažije těžké zklamání. Knížku si přímo od stánku odnese leda nakladatel, agent, novinář. Nechybí tu sice veletržní knihkupectví, ceny však nejsou zrovna akční.

Ale sběratel autogramů mohl získat pár cenných exemplářů: přijel slavný Ital Umberto Eco, pro mnohé až kultovní anglický prozaik Nick Hornby, hvězda východoněmeckého literárního retra Thomas Brussig, rakouský rebel Robert Menasse. Někteří z ohlašovaných literátů ovšem na veletrhu nečetli a jen tak se docela nepozorovaně ochomýtali u stánku svého nakladatele.

V každém případě zážitek

Největším lákadlem veletrhu pro běžné návštěvníky je především prezentace profilových zemí veletrhu, která se rozrůstá i za brány výstaviště. Zpravidla to bývá velkolepá show, která rok od roku stojí více času, peněz a nápadů. Ukázat se ve Frankfurtu se stalo věcí národní hrdosti stejně jako mezinárodní prestiže. Nehledě na to, že mediální rozruch často zajistí zvýšený počet překladů spisovatelů toho
kterého státu do němčiny.

V řeckém pavilonu letos vedle multimediální techniky zaujala vstřícnost: trochu déle jste si prohlíželi střepinu z paláce na Krétě, a už vám všudypřítomní kustodi nutili knížku o řeckých muzeích. Tiskové materiály byly k mání pro každého a na dotazy se tu odpovídalo nejen s nezvyklým zapálením, ale také s otevřeností. Ostatně iniciativa přinesla své plody - za šest veletržních dní tam zavítalo pětačtyřicet tisíc lidí, což je podle organizátorů dosud největší počet od založení instituce profilových zemí.

Návštěva veletrhu ve Frankfurtu je ovšem v každém případě zážitek, ať už jste nakladatel, knihkupec, literární agent, novinář či "pouhý" čtenář. Pravda, nepoberete tu tolik tašek a dárků jako třeba na jiných veletrzích a salonech, ale leccos můžete vidět a osahat; například v elektronické sekci byla k vyzkoušení mimo jiné speciální čtecí zařízení pro digitální knihy zvané e-books.

Konečně kde jinde můžete pod jednou střechou porovnávat literaturu a stánky sto pěti různých zemí? Ovšem ty dobře prošlapané boty byste v žádném případě neměli nechat doma - na rozdíl od plynové masky.

Knižní veletrh ve Frankfurtu

Knižní veletrh ve Frankfurtu

Knižní veletrh ve Frankfurtu

Knižní veletrh ve Frankfurtu

Na největším knižním veletrhu na světě zvítězil obchodní duch nad strachem.

Jeden z vystavených exponátů.

Do Frankfurtu se jezdí hlavně obchodovat...

Do Frankfurtu se jezdí diskutovat...

V dlouhých veletržních halách lze odpočívat na obřích knihách.

Kontrola v předvečer zahájení: účastník veletrhu prochází bezpečnostní bránou.

Prohlídka návštěvníka veletrhu.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Uvidí se, jestli detektivní nováček zazáří. V Jepici začíná

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Knižní prvotina bývalého britského právníka Jamese Hazela s názvem Jepice má spád, napětí a dobře vystavěnou zápletku,...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Najdete na iDNES.cz