Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Frank Lloyd Wright významně ovlivnil architekturu 20. století

  13:15aktualizováno  13:15
První souborná výstava díla amerického architekta Franka Lloyda Wrighta nazvaná "Frank Lloyd Wright and the Living City" byla zahájena v pražském Obecním domě. Wright je všeobecně uznáván jako přední osobnost moderní architektury a designu první poloviny dvacátého století. Mezi jeho nejvýznamnější práce patří například budova Guggenheimova muzea moderního umění v New Yorku. Výstava potrvá do 15. dubna.
Guggenheimovo muzeum

Guggenheimovo muzeum - interiér | foto: iDNES - Veronika Hankusová

Výstava je členěna do devíti tematických celků podle účelu jednotlivých staveb. Zahrnuje zejména modely budov, plány, fotografie, ale také nábytek nebo užité umění pocházející z Wrightovy dílny. Expozici doplňuje americký dokumentární film, který dává návštěvníkům možnost nahlédnout do tří domů, které pro sebe Wright postavil.

"Frank Lloyd Wright je pomyslný oblouk od tradiční architektury devatenáctého století až po nejprogresivnější tendence 50. let," vyjádřil se k Wrightově tvorbě jeden z organizátorů výstavy Vladimír Šlapeta. Wright za svého života postavil 433 budov, z nichž přes 350 tvoří soukromé rezidence. Většinou se zabýval pouze stavbou a organizací jednotlivých domů, nicméně kolem roku 1912 a v 30. a 50. letech se věnoval i urbanismu. Jeho pojetí měst pracovalo s faktem, že každá rodina bude mít vlastní dům s pozemkem a auto. Šlo o projekt ideálního města, neboli the Living City.

Na přelomu 19. a 20. století Wright přišel s myšlenkou dynamického interiéru, v němž by se jednotlivé prostory a oddíly domu vzájemně prolínaly. Tuto koncepci si vyzkoušel na několika rodinných domech, které se vyznačují asimetrickým půdorysem, velkou obytnou místností, neobyčejným nábytkem a velkou citlivostí pro detail v řešení interiéru. Wright se také nebál přicházet s novými materiály, které ve značné míře využíval. Mezinárodní věhlas Wrightovi přinesla až publikace jeho prací připravená s Ernstem Wasmuthem během pobytu v Evropě v letech 1909 - 1910.

Frank Lloyd Wright prožil dětství ve Wisconsinu ve Spojených státech. Již v útlém věku se jeho matka rozhodla, že ze svého syna vychová renomovaného architekta, což se jí o několik let později podařilo. Na sklonku osmdesátých let 19. století odjel Wright do Chicaga, kde se učil od vůdčí osobnosti chicagské architektonické školy Louise Sullivana. Vlastní ateliér si založil v roce 1893 v Oak Parku. V této době také začal realizovat tzv. prériové domy - jednoduché domky s křížovým půdorysem a horizontálními terasami.

V roce 1914 ovlivnila Wrightovu tvorbu tragická událost, kvůli které následně odjel do Japonska a postavil zde známý hotel Imperial. Ten díky své konstrukci přečkal změtřesení v roce 1923. Před touto realizací totiž vyhořelo Wrightovo sídlo Taliesin. V požáru, který založil jeden z architektových sluhů, zahynula tehdejší Wrightova družka Mamah Cheney, její dvě děti a čtyři spolupracovníci.

Po návratu do Spojených států se Wright usadil v Kalifornii, kde se začal zabývat stavbou masivních vil připomínajících kulturu starých Mayů. Ve 30. letech se ve Wrightově práci objevují nové prvky - diagonály, spirály, oblé a kruhové tvary. Jedním z mnoha příkladů je třeba vila Fallingwater. Na konci života Wright postavil Guggenheimovo muzeum moderního umění na 5. avenue v New Yorku, které zároveň tvoří vrchol jeho tvorby. Frank Lloyd Wright zemřel v roce 1959.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

Najdete na iDNES.cz