Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francouzi vyslali hraného Asterixe do boje s americkými filmy

  18:08aktualizováno  18:08
Paříž - Francouzský comicsový hrdina Asterix napráskal Římanům, vystavěl Kleopatře palác, objevil Ameriku, naučil Angličany pít čaj, ale teď jej čeká úkol ze všech nejtěžší - porazit americké filmové impérium, které si postupně podmanilo Francii. Celá země si drží palce, aby hraný film Asterix a Obelix proti Caesarovi, který v tomto týdnu přichází do tamních kin, ukázal Hollywoodu, zač je toho loket.
A Francouzi vybavili filmového Asterixe vším, co potenciální kasovní trhák musí mít. Obrovskými penězi - film, na který finančně přispěli také Němci a Francouzi, stál více než 48 milionů dolarů a stal se tak vůbec nejnákladnějším hraným snímkem francouzské kinematografie. Hereckými hvězdami - Gerard Depardieu představuje obtloustlého Obelixe, Christian Clavier Asterixe, dalších rolí se ujali například Roberto Benigni, italský herec a režisér úspěšného snímku Život je nádherný, či super modelka (a prý také nástupnice Brigitte Bardottové) Laetitia Castaová. Celý štáb řídil režisér Claude Zidi, jenž je podepsán mimo jiné pod filmy s Jeanem-Paulem Belmondem. V Asterixovi si Zidi pomohl také celkem dvě stě padesáti zvláštními efekty, což je opět nejvíce v historii francouzského filmu. V rámci reklamní kampaně, která přišla na 2,5 milionu franků, nabízejí obchody trička, mikiny a kravaty s hlavními protagonisty i figurky v podobě Asterixe a Obelixe.
"Líbí se mi nápad přenést comicsové postavičky do života," řekl Gerard Depardieu pro časopis Figaro. "Američané se o to několikrát pokoušeli, ale jejich kultura není dostatečně lidská, aby to fungovalo. Nemusíme se bát, že jim lezeme do zelí. A nemusíme jim nic závidět," míní dále herec.
Obavy, zda filmový Asterix vůbec může americkou hegemonii nabourat, se nicméně objevují. "Každý teď spoléhá na Asterixe.
Byl by to velký úder naší morálce, kdyby film selhal," uvedl Christophe Narbonne, kritik filmového časopisu Premiere. Realitou je, že francouzské filmy loni sklidily pouhou čtvrtinu z úhrnné tržby tamních kin, a většinu z ostatního pobral právě Hollywood. Titanic přivedl do kin bezmála jedenadvacet milionů diváků a bez problému překonal rekord snímku La Grande Vadrouille (Velký vandr) z roku 1996.
Popularita Asterixe však dává filmu velkou naději. Kreslený seriál, který začali ilustrátor Alberto Uderzo a spisovatel Rene Goscinny vytvářet v roce 1959, se postupně stal francouzským kulturním stříbrem, byl přeložen bezmála do šedesáti jazyků, celosvětově se prodalo okolo dvou set osmdesáti milionů výtisků Asterixových příběhů.
"Ten film je o odporu, o rezistenci. Je to film o naší kultuře," přihazuje Gerard Depardieu na národní notu. Tak jako Galové bojovali proti Římanům, tak podle něho odolávali Francouzi o dva tisíce let později nacistům.
Nyní má tedy Asterix vzdorovat Američanům. Tato bitva se však rozhodne u pokladen kin.
Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz