Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francouzi přivezou Lorku i mimozemšťany

aktualizováno 
Hradec Králové - Soubory z jedenácti zemí Evropy a Spojených států se představí na pátém ročníku festivalu Divadlo evropských regionů, který se uskuteční od 21. do 30. května na královéhradeckých scénách. Tentokrát mezi nimi nebudou chybět ani francouzští divadelníci, jejichž tvorbu reprezentuje Divadlo Pštros (L'Autruche Théatre) a Společnost Dominika Houdarta a Jeanne Heuclinové.
Divadlo Pštros působí profesionálně od roku 1986 v Tours a v jeho čele stojí ve Francii naturalizovaný Španěl - herec a režisér José Manuel Cano Lopez. "Nápad na pojmenování našeho souboru se zrodil během zkoušek inscenace La grande mémé podle Marquéze, v níž se to pštrosy na jevišti jen hemžilo," říká Lopez. Repertoár jeho skupiny sahá od Becketta a Artauda přes Dona Quijota, Fausta až k Alence Lewise Carolla či pohádkám bratří Grimmů. Mimořádné místo v tvorbě Divadla Pštros má dílo básníka Federika Garcíi Lorky, s nímž má režisér shodné rodiště - Fuente Vaqueros.
Na hradecké přehlídce proto nemůže chybět pořad Písně mojí země, v němž zazní lidové písně sebrané Lorkou i jeho poezie. "J. M. Cano Lopez umí dojmout, zaujmout, vyvolat pocit nostalgie po tajuplném Španělsku, probudit vzpomínky na Andalusii, cikánské písně mísí s flamenkem a lidovými ukolébavkami," píše se v jedné z kritik.
Kromě toho se herci pštrosího ansámblu budou prezentovat v Literární kavárně, kde představí melodie a úryvky svých představení od osmdesátých let do současnosti, a rovněž tu uvedou svou poslední inscenaci - Büchnerova Vojcka. "Tento Vojcek konce století nás vybízí k sebezpytnému pátrání, kdy duše je obnažena a srdce zbaveno klamu," napsal list La Nouvelle République.
Společnost Dominika Houdarta a Jeanne Heuclinové, jež sídlí v Le Pré Saint-Gervais, oživí festivalové dění pouličním představením Padox ve městě. Jejich soubor vznikl v polovině šedesátých let a ovlivnily ho mimo jiné různé techniky loutkového divadla i američtí Bread and Puppet. Houdart a Heuclinová uvedli své projekty v řadě zemí - od Evropy až po Latinskou Ameriku, Afriku, Austrálii nebo Tahiti. V produkci Padox ve městě vypouštějí do ulic, kaváren či obchodů bytosti s velkou hlavou, pocházející ze záhadné planety Padoxie. "Padox objevují v divácích surrealisty. S Padox se představy stávají realitou," tvrdí Martine Laval z Téléramy.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

RECENZE: Zrod vetřelců i minotaura. Continuo dál drží svou laťku vysoko

Představení 8 hrálo Divadlo Continuo na poli naproti svému Švestkovému dvoru v...

Momenty ze zběsilého 20. století využilo Divadlo Continuo k neobvyklému site specific projektu 8. Ač nejsou úplně...

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz